Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

Lemony Snicket - Rätselhafte Ereignisse

Rad nešťastných príhod

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

Podobně jako novější filmová adaptace Stopařova průvodce po galaxii i Řada nešťastných příhod trpí dosti podobným problémem, který je poměrně silná provázanost s knihou. Ať už Lemony Snicket napsal co chtěl a jak chtěl, je jisté že toto „oživnutí písmenek“ si užijí spíše čtenáři, kteří se asi mnohem lépe vyznají v charakterech jednotlivých hrdinů a hlavně v ději, který snad jako by byl dosti necitlivě sestříhán se odvíjí sice rychlým tempem, ale při jeho vnímání jsem občas musel díky vlastní fantazii překlenou poměrně dost „děr“. Rozhodně však nejde zatratit celková audiovizuální forma, v níž se vyřádili hlavně výtvarníci, kteří se dle poněkud dekadentně odvíjeného režisérova taktu (a pravděpodobně i knižního, když se hlavní hrdinové jmenují Baudelairovy) vyřádili hlavně na viktoriánských budovách a hned za nimi zase trikaři, kteří připravili velmi opulentní scénografii, která jako by z oka vypadla Adamsově rodině – na postu výkonného producenta najdeme Barryho Sonnenfelda, takže každý si dá dvě a dvě dohromady. A už vůbec nejsou k zatracení samotní herci, ať už trojice malých Baudelairovců, hlavně malá Sunny je dokonalá, a samozřejmě Jim Carrey, který si opět dokázal svým mimicko - pohybovým uměním získat diváka na svou stranu. Inu, Řada nešťastných příhod je sice hezké pokoukání, ale absence logicky odvíjeného děje jí vysloveně škodí.(17.8.2005)

Oscar 1 : Masky + 3 nominace: Výprava, Kostýmy, Hudba(26.1.2005)

Lemony Snicket si mě na svou stranu nezískal. Burton wannabe styl mi do oka nesedl, stejně tak příběh. Děcka jsem nemohl vystát (hlavně Klause), a ano, titulkovat řeč nemluvněte je výborný nápad, což ovšem nic nemění na tom, že mi lezlo na nervy. To Emily, to už je jiná káva a já se těším, až ji shlédnu v nějakém novějším filmu. Komu jsem fandil, byl Jim Carrey, který si jako jediný natáčení vyloženě užíval a vytvořil zde jednu ze svých nejlepších a zároveň nejulítlejších rolí. Navíc si jezdil v Tatře 603. Tohle fantasy mě tedy nepřesvědčilo.(23.11.2008)

Knihu sice vůbec neznám, a ani jsem o ní nikdy neslyšel, ale když jsem tento film zahlédl, okamžitě jsem ho chtěl vidět, a jako fantasy rodinná podívaná, mě opravdu překvapil, více než jsem skutečně tušil, takže svůj účel opravdu splnil. No a já jsem sem zase napsal souvětí, které budou češtinářky luštit ještě generaci po mně.(2.1.2010)

• petero

Mal som radšej počúvnuť rozprávača na začiatku a pozrieť si nejaký veselší film ... Neucelený dej vo vizuálnom burtonovskom svete do seba ťažko zapadá. Čakal som čiernu komédiu a dostal som z toho filmového sveta depku. No aj napriek tomu sa film oplatí zhliadnuť: scéna v dome nad útesom, hlášky maličkej Sunny a priemerný Carrey.(18.5.2005)

• Jim Carrey

• - Batole Sunny ztvárnily ve filmu jednovaječná dvojčata Kara a Shelby Hoffmanovy. (HappySmile)

• - Meryl Streep vzala roli Josefíny poté, co ji přesvědčila její dcera, která navrhla secesní image její postavy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Namaskovat Jima Carreyho trvalo každý den 3 hodiny. (imro)