Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

Rad nešťastných príhod

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Rodinný

USA / Německo, 2004, 108 min

• petero

Mal som radšej počúvnuť rozprávača na začiatku a pozrieť si nejaký veselší film ... Neucelený dej vo vizuálnom burtonovskom svete do seba ťažko zapadá. Čakal som čiernu komédiu a dostal som z toho filmového sveta depku. No aj napriek tomu sa film oplatí zhliadnuť: scéna v dome nad útesom, hlášky maličkej Sunny a priemerný Carrey.(18.5.2005)

Z hlediska dětského diváka jde o zcela netradiční počin, neboť filmy o dětech stíhaných ranami "osudu" (zde velmi dobře zastoupeného Jimem Carreyem v roli Olafa) se zase tak často nevidí. Vlastně si nejsem jist, zda to není vůbec první takový film. Pokud se na to ale podívám jako dospělák, jsem poněkud zklamán. I přes onu proklamovanou (a taky skutečně přítomnou) "burtonovskou" vizuální stránku tomu filmu něco chybí. Podle mě uvízl snímek přesně na pomezí, kdy se dětem (asi) ještě nelíbí a dospělým (asi) už nelíbí. Má hlavní výtka směřuje k samotnému ději - na to, co se o filmu psalo, se v něm poměrně málo stane. Ne že bych snad chtěl dětem ubližovat v jednom kuse, jen mi to přišlo pouze jako slabý odvárek (ale dětské diváky to vylekat mohlo, uznávám). No nic, na závěr už jen tolik, že hlavní dětská herečka měla v obličeji takový dospělý výraz a že z ní jednou asi bude pěkná kočka, ale to už se samotným filmem nemá tak moc společného...(1.9.2005)

Počínaje nechutně roztomilou pohádkou o nejmenším elfovi a následným ujištěním, že nic podobného nás během nastávajících dvou hodin nečeká, jde o sympaticky „jiný“ rodinný film. Inspirovaný prvními třemi ze třinácti dílů rozverně morbidních knižních příhod sourozenců Baudelairových (jiná postava nese příjmení Poe) a netradičně mající závěr knihy první. O knižních předlohách autora vystupujícího pod pseudonymem Lemony Snicket si můžete myslet leccos. Samotnému mi trvalo několik knih (čtou se na jeden zátah), než jsem záměrnému opakování stále stejných schémat přišel na chuť. Pro černý humor, mnohovrstevnatost příběhu a nečekané odkazy k jiným (uměleckým) dílům se až chce radostí vykřiknout nad protřelostí těchto dětských knih, jež si paradoxně více vychutnají dospělí. O filmu platí totéž. Nebýt pár grimas Jima Carreyho, který je po letech opět v ďábelsky dobré formě, marně přemýšlím, co by diváky mladší dvanácti, spíše patnácti let pobavilo. Brad Silberling dokázal přesným castingem a ponurou vizuální stylizací zachytit Snicketův specifický, zdánlivě nepřenosný cynismus. Tři ústřední hrdinové již během expozice přijdou o oba rodiče, aby záhy skončili ve slizkých pazourech „třetího bratrance ze čtvrtého kolena“, který jim v pozměněných podobách usiluje o životy až do (ne)uspokojivého konce. Leč - ani množství Carreyho mimoňských hlášek a vtípků pro znalé nedokáže zabránit zmíněnému sklouznutí ke schématičnosti. Nebýt plejády slavných herců (mj. v titulcích neuváděný Dustin Hoffman), hravé morbidity při vymýšlení rozličných zákeřností a zapojení vypravěče, tedy samotného autora (s hlasem Judea Lawa), film by malinko nudil. Nevím, jak to vypadá s pokračováním, zda-li tento ambiciózní projekt naplnil očekávání, přesněji pokladničky producentů, ale přinejmenším kvůli možnosti opět pohledět na Emily Browning, lehce připomínající mladou Scarlett Johansson, bych jím nepohrdnul. Apendix: Dlouhé, přesto až do konce fascinující závěrečné titulky doporučuji zhlédnout už pro to množství známých jmen herců i ostatních členů štábu. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, k212, Vitason, T2, Fr , PALINO, El Loco(25.6.2008)

Je moc poznat, že se slepovalo víc dílů předlohy, takže příběh neuspokojuje. Taky bych si tipl, že takový Burton by dokázal vykřesat silnější emoce. Ale na Emily Browning něco je...(28.6.2008)

Knihu sice vůbec neznám, a ani jsem o ní nikdy neslyšel, ale když jsem tento film zahlédl, okamžitě jsem ho chtěl vidět, a jako fantasy rodinná podívaná, mě opravdu překvapil, více než jsem skutečně tušil, takže svůj účel opravdu splnil. No a já jsem sem zase napsal souvětí, které budou češtinářky luštit ještě generaci po mně.(2.1.2010)

• Liam Aiken

• - Oproti knižke tu môžeme nájsť viac odlišností v charakteristických vlastnostiach sirôt:
    - Klaus nosí okuliare len pri čítaní, v knižke by bez nich nevidel,
    - Sunny má na sebe väčšinou ružové šaty, hoci v knihe ružovú farbu nemá rada,
    - Violet mala zväčša zopnuté vlasy, no v predlohe si ich nebola schopná upraviť, lebo jej nedržali spolu. (Karush)

• - Řadu nešťastných příhod, která je mimochodem v literární podobě známá i u nás, zatím tvoří 11 knih, pričemž celkově by jich mělo být 13. (imro)

• - Během celé produkce vyrostl představitel Klause Liam Aiken o 11,4 centimetrů. Museli mu tedy přešívat kostým a ke konci filmu je viditelně vyšší než jeho filmová sestra. (imro)