Útěk

Lucien Ballard

Quincy Jones

David Foster

Robert L. Wolfe

„Let´s do it my way.“ Neprávem opomíjený film nejlepšího režírujícího šovinisty, alkoholika a feťáka. Atmosféra jihu USA z obrazovky přímo čpí, hudba je neskutečně trhlá (avšak plně funkční) a Peckinpah ze své „trademarkové“ kapsičky vytáhl snad vše co mohl. Zpomalovačky, honičky, přestřelky i westernový feeling. A Steve McQueena. King of Cool je tu drsný tak, že šmirgl papír je proti němu úplné pohlazení od maminky. Jako naprosto geniální tah se ukázalo jeho spojení s Ali MacGraw. Taková chemie se ve filmech vidí jednou za desetiletí (což je prostě tím, že tady byla skutečná). Naprosto mě dostávaly McQueenovi odevzdané pohledy na svou filmovou (a pozdější skutečnou) manželku u prázdné skříňky či po nákupu auta. První polovina je sice o třídu lepší druhé části filmu, ale to ani v nejmenším neznamená, že by ten zbytek byl špatný. Popravdě být jen o chlup lepší, tak se má TOPka otřesá v základech. Peckinpah tu svou genialitu prokáže v plné kráse již v úvodu. Snad žádný vězeňský snímek nedokázal přenést atmosféru rutiny, nudy a vzpomínek na život tam venku, tak dobře jako Sam v tomto pár minutovém střihovém prologu. O kráse „koupací“ scény po propuštění se raději ani nebudu moc rozplývat. Je prostě tím nejlepším co natočil. Ale ono je to všechno stejně jedno. Hlavně, že má Steve k dispozici slušivé sáčko, brokovnici a jeden hotel, který bude po jeho ubytování potřebovat generální rekonstrukci. PS - Ještě, že to do rukou nedostal původně zamýšlený Bogdanovich.(12.2.2008)

• Tyler:D

Neviem čím to bolo, ale tento film bol pre mňa hrozná nuda. Pritom väčšina komentárov ho opisuje ako svižnú, akčnú naháňačku. Príbeh ma akosi nezaujal a na akčných scénach, ktorých nie je toľko, ako som očakával, vidieť že boli natočené pár desaťročí dozadu. Ani hudba mi sledovanie veľmi nespríjemňovala, aspoň že hlavná dvojica bola sympatická. Po Peckinpahovej Divokej Bande a Strašiakoch som sa na Útek dosť tešil, ale také sklamanie som nečakal. 50%(1.3.2009)

Výborná zábava. Svižná, vtipná, sympaticky amorálna a s parádne fungujúcou chémiou medzi McQueenom a MacGraw (kam sa hrabú Baldwin a Basinger z Donaldsonovho remakeu). K plnému hodnoteniu chýba iba trochu toho srdca, ktorým oplýva Peckinpahov podobný film BRING ME THE HEAD OF ALFREDO GARCIA (ktorý ale zasa nie je tak svižný).(6.7.2005)

Kromě nadměrné konzumace tvrdého alkoholu obsahuje Útěk všechny Peckinpahovy trademarky - včetně zmrazování obrazu a kontrastních úvodních záběrů ( roztomilé srnky se pasou na zelené travičce hned vedle věznice ). Pravděpodobně nejchladnější Peckinpah, ale Sam to tak asi chtěl.(15.12.2005)

Příběh není špatnej, ale některé scény by nemusely být tak natahovaný, místy jsem se nudil. Hudba by mohla znít častějc.(5.10.2014)