Útěk

Lucien Ballard

Quincy Jones

David Foster

Robert L. Wolfe

Navzdory tomu, že jsou mi Peckinpahovy trademarky nadmíru sympatické, jeho filmy mě nechávají chladným. ÚTĚK začíná "geniálně sestříhaným prologem, dokonale vtahujícím nejen do odosobněné mašinerie nápravného zařízení, ale především do neurotizujícího mikrosvěta hlavního hrdiny, zbaveného svobody", u kterého jsem se osobně nemohl dočkat, až konečně skončí. Po tomhle zatraceně zdlouhavém začátku akčního filmu se sice rozjede svižná kriminálka o páru, který musí uniknout hned třema pronásledujícím stranám (policii, mafiánům a bývalému parťákovi) a do toho řeší vlastní krizi, se slušnou peckinpahovskou závěrečnou přestřelkou, ale žádný zázrak. McQueen je tu za nepříliš sympatického profíka-studeného čumáka, naštěstí mu sekundují půvabná MacGraw a skvělý Ali Lettieri jako animální podrazácký gauner Rudy.(12.8.2013)

SAM PECKINPAH, THE GETAWAY (1972) _____ Peckinpah a 'jeho' ženy. ______ Sam, filmový vagabund, nefalšovaný(?) potomek indiánských předků, milovník chilli, zaprášených cest a tekoucí krve, a propagátor kulometu v rukou mexických desperádů, měl k ženám vždy rozporuplný, mnohoznačný vztah. Avšak zvěstem o tom, že je nenáviděl, a že se svými ženskými postavami zacházel, parafrázuji, 'jako s dobytkem', nevěřím. Chtělo by to méně předsudků při pohledu na jeho filmy. Nečiňte předčasné závěry, a svůj prah bolestivosti vůči na ladnou líc otisklé mužské dlani raději posuňte kamsi mimo běžný 'normál'. Peckinpahovy ženy bývají načichlé čímsi nespoutaným, bývají 'samicoidní': živočišně vášnivé, žádoucí i vyžadující, instinktivní, zmítány 'démony' chtíče, živelné, zrádkyně mužů anebo věrné feny, ale snad pokaždé v čemsi silné, až pevné, mnohem připravenější přijímat, co život dává a bere, a zejména to druhé... I samice v Útěku jsou vskutku krásně vybarveny. Jsou tu dvě. Jedna úlisná, proradná, slabošská mrcha a děvka, co (z)ničila svého 'chudáka' manžela, a co bezostyšně, takřka vegetativně reaguje libidem v prostoru mezi svými palci u nohou na spatřený nabitý kolt padoucha. Dá se říct, že ji pak nikterak nemůžeme litovat ve chvíli, kdy ji tvrďák McQeen prostě a jednoduše srazí pěstí k zemi. Pak je tu druhá samice, Ali McGraw (mimochodem, budoucí Stevova žena). Peckinpah nechá McQueena pro jistotu facku vrazit i jí. Je to ale facka ze slabosti. Ali v lecčems převyšuje geroje i s jeho naštvanou brokovnicí, který se ne a ne nějak vyrovnat s faktem, že součástí jeho propuštění z vězení byla jistá podoba 'nevěry' jeho ženy. V tom, jak jde v této situaci Ali za svým, jí naprosto nemůže konkurovat ani Steve. ___ To se mi líbí. Pro Peckinpaha jsou tu ženy samice se vším všudy. Každá je trochu jiná. Zbabělá, nebo odvážná. Na ránu, nebo na polibek. Nic jim nedaruje, nemají žádný generelní pardon, avšak mívají mnohem jasněji o tom, o co opravdu jde, a pak jdou nekompromisně za tím!(28.7.2010)

Hodně solidní, ale ne dokonalý Peckinpah. Scénář napsal Walter Hill a stejně jako u jeho pozdějších scénářů, i tady by bylo potřeba trošku přitlačit na pilu, ale i tak jsou tu některé perfektní momenty. Postava Ali MacGraw je skvěle napsaná ženská postava a její monolog k McQueenovi na smetišti je výborný. Akce je pak výborná a od momentu, kdy si McQueen koupí brokovnici to jde jen nahoru.(31.1.2011)

S odstupem strašlivých let bylo setkání s Útěkem jako přivonět si k vůni, která se vám kdysi líbila. Sledovala jsem to znovu a vychutnávala si Steva, Ali, detaily, kterými by se dnes nikdo moc nebabral: epizodku kolem tašky ve schránce, dětičky s pistolkou ("jdi pěkně k mamince nebo ti zlomim ručičku"), unesený veterinární pár, o jehož soužití se dovíme z mála všechno, a dědula s autem na závěr. Detaily, které tvoří magnetizující celek. Zvyšuji na 5*, protože takhle udělané filmy se dnes vskutku často nevidí.(30.11.2006)

Tohle je podle mně snad nejlepší útěkový film, co kdy byl natočen. Steve McQueen se k Ali MacGraw dokonale hodí. Příběh je sice jednoduchý, ale o to zábavnější a ubíhá příjemným tempem. Ani chvíli se nenudíte. Odejít na záchod v průběhu filmu by se vám nemuselo vyplatit.:-) Sam Peckinpah je opravdu Pan Režisér! P.S. Steve to s brokovnicí fakt umí.(19.7.2007)