Útěk

Lucien Ballard

Quincy Jones

David Foster

Robert L. Wolfe

Útěk mě sice neoslovil, coby autorsky působivé dílo svého tůvrce, z něhož by jeho osobitý styl a ego tryskalo z každého záběru, jako je tomu u jiných jeho filmů. To mi ale vůbec nezabránilo užít si tento snímek coby, byť obyčejnou, ale prostě tak nějak po všech stránkách dobrou a nenáročnou akční kriminálku ze staré školy. Steve McQueen je prostě machr a díky jeho charismatickému vystupování zde, je patrné, že se stal legendou oprávněně. Dobře herecky a uvěřitelně funguje i chemie mezi jím a jeho hereckou parnterkou a skvělé jsou i scény s počínáním hlavního záporáka. Něco takového si představuju pod pojmem „kultovní klasika“.(22.5.2013)

No, cekal jsem to sice drsnejsi, ale i tak se jedna o slusnej thriller, kterej ale neprinasi nic moc noveho. S pribyvajicima minutama se film porad zlepsoval, takze zatimco na zacatku se nic moc nedelo, McQueen se tvaril tak nejak namrdane a dej se trochu tahnul, od vyloupeni banky se to uz jen zlepsovalo az po masakralni finale s trochu prehnane cervenou krvi. I McQueen se za chvily rozehral, sem tam dokonce hodil nakou hlasku a prislo mi, ze tentokrat to neni takova ta zaporna, ale vlasne sympaticka postava, tentokrat Steve hraje proste parchanta, kterej nadava manzelce, je schopnej kohokoliv zastrelit a celkove se chova docela drsne, akorat sproste nemluvil. No a Ali k nemu skvele sedla, clovek by to do ni nerek, ale zvladla bejt taky misty docela drsna. Celkove slusne natocenej, dobre zahranej, sem tam trosku zdlouhavej, ale misty naopak sviznej, drsnej a zabavnej film a par scen fakt stoji za to videt.(30.9.2008)

Steve McQueen třímá brokovnici a aby se neřeklo, že jí má jen aby dobře vypadal, tak střílí do všeho a do všech. Ali MacGraw dodala sex appeal, a Peckinpah amorální syrovost. Občas se film dostane k až hodně černému humoru (kočka se jménem Poor little Harold). Navíc k tomu hraje fakt divnej hudební doprovod, kterej tomu dodává šmrnc.(23.1.2007)

Ďalšie dielko od "zlého muža" Sama Peckinpaha, ďalší dirty film, kde drsnosť je nutnosťou a trademarkom, ale vždy sa nájde miesto aj pre autorovu svojskú "psychológiu vzťahov". Stále sa niečo deje, film nepostráda gradáciu s jemnými a oživujúcimi miniepizódkami- skrátka výborná old-school vec s bonusom v podobe charizmatického parchanta McQueena.(21.8.2010)

s peckinpahom sa vaznejsie zoznamujem az pri tomto filme. jeho zrucnost by sa len tazko popierala, duplom, ked herecku posadku vedie skvely mcqueen. navyse aj napriek pomerne casto vyuzivanej zapletke filmu: vylup banku - pokus sa utiect, je prave tato ta na ktoru clovek len tak lahko nezabudne. mrzi ma, ze ten mcqueen nestihol natocit viac podobnych kuskov.(3.6.2007)

• - Brokovnice, kterou používá Doc McCoy (Steve McQueen), je High Standard K-1200 Riot Standard Shotgun ráže 12. (Rainwalker)

• - Ali MacGraw před natáčením neuměla řídit a nikdy v ruce nedržela střelnou zbraň. Prošla výcvikem a zatímco řízení si zamilovala, tak zbraním na chuť nepřišla. (DaViD´82)

• - Ali a Steve se do sebe během natáčení zamilovali, což vyústilo v jejich románek, který ukončil manželství Ali McGraw. McQueen se ji později vzal za ženu. V pořadí druhou ze svých tří. (DaViD´82)