Vůně vanilky (TV film)

Česko, 2001, 85 min

Na práci Jirky Stracha miluji nejvíce jednu věc - jak dokáže ovlivnit své herce. Tenhle film je dalším důkazem toho, že on patří do té nejlepší elity v ČR, co se filmařů týče. Taky mě hrozně potěšilo, že je svým mnoha hercům ve filmech věrný a obsazuje si je do více projektů, viz. Aleš Háma, Jirka Dvořák, .. který patří k mým nejoblíběnějším, stejně tak jako v Operaci Silver A, i tady je prostě neodolatelný svůdník a role je mi ušita na míru. Filmy s vojenskou tématikou Jirkovi opravdu jdou. Škoda jen, že točí pro televizi, asi bych brečela blahem, kdybych mohla vidět jeho film v kině, no, snad se jednoho dne dočkám. Příběh je kouzelný. Jiří Schmitzer v roli utrápeného statkáře, který netouží po ničem jiném jak klidném rodinném životě, přitom jeho nová drahá polovička je přesně opak, mě vtáhl. Atmosféra je opravdu velmi poutavá a svých rolí se herci i neherci zhostili mistrovsky. Navíc co je takové mé osobní plus pro tenhle snímek, tak to je jeho název, učaroval mi .. tak jako zbožňuji vůni vanilky, tak zbozňuji i tenhle film.(18.9.2008)

Velice slušný TV film. Jiří Strach by měl točit filmy pro stříbrné plátno!(1.11.2007)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +výborní herci, poutavý námět -přeci jen mohlo být více akční/// Hodně příjemné překvapení, které jsem si vlastně hodně vychutnával. Zahrnout angličtinu do českého snímku je věru brilantní nápad a já jsem si ho užíval. Sledoval jsem jak postavy konají a jak mluví. Vůbec filmů pojednávajících o konci druhé světové a příjezdu amíků (osvoboditelů) se moc netočí. Zpracování je sice na poměry válečného filmu průměrné, ale při střídmém pohledu, že se jedná jen o české drama je zpracování naopak nadmíru dobré. Zajímavý jsou i čestí herci v rolích amerických vojáků. Občas je to sice úsměvné, ale každá snaha se počítá./// Celkem 77%///(9.2.2008)

Do takové 25. minuty je to velmi solidní vesnické drama, kdy člověk čeká, co se z toho vyvine. Jenže pak přijedou američtí vojáci a celé do té doby stavěné drama je na kusy. S americkými vojáky přijely i nelogičnosti v příběhu, různá drobná wtf, a i když jsou vizuál a detaily výpravy stále vymazlené, lidsky mě to tak už nějak štve. Nehledě na to, že k Onch jsem si za tu dobu nezískal takový vztah, abych šel s ní. Chápu její pohnutky, naději, ale víc je mi sympatičtější postava Jiřího Schmitzera, a dokonce i Jany Hlaváčové - jsou uvěřitelnější, lidštější. U holky, která sloužila v Londýně a má tedy rozhled, nadhled a zkušenosti, by člověk čekal, že nenalítne prvnímu frajírkovi, kterého náhodně potká, a že je jí jasné, že mu nejde o tlumočení, ale jen o to jedno jediné. A že při jejích zkušenostech si dokáže už doma na vesnickém dvorku domyslet, kam by to (ne)vedlo. Ale ona jako trdlo jde, jako nějaká obyčejná vesnická nána, jako hrála Míša Maurerová - té by tuhle historku člověk věřil spíše. Režie, herci, výprava, kamera, to vše je nadprůměrné, ale příběh je od své hlavní zápletky kýčovitý, klišovitý a nevěrohodný, a nenabízí moc dalších možností. Schválně, jestli Lucie Konášová viděla rok předtím Čokoládu a má ten film ráda. --- Průběžné poznámky: Velmi slušný vizuál, kamera, výprava. Velmi dobré režijní vedení dětských herců, to se málokdy vidí. Postavy zatím "nahozeny" dobře, nejednoznačně, což je dobře. Uvidíme, co příběh a jak dál. Trochu mi vadí sousedka drbna, jak je přepjatě pojatá, je to trochu klišé. A i "teta" je až nějak moc nabručená a lakotná, přes čáru. Opět tradiční chyba - film z konce 2. světové a hlavní hrdinka má vyholené podpaždí?(4.1.2013)

• flanker.27

Slabé, o ničem, nezajímavé.(22.7.2007)

• - Na velitelství se objevuje nesprávná vlajka USA. S ohledem na rok, v němž se příběh odehrává, by na ni správně mělo být pouze 48 hvězd, nikoliv 50. Vlajka byla změněna až později po připojení států Aljaška a Hawai. (Altuslapis)

• - Pouze dva herci namluvili své role v angličtině sami, a to Pavel Kříž a Aleš Háma. (morgos)

• - Starý umírající kůň, který si v tomto filmu zahrál, bylo ve skutečnosti ještě skoro hříbě. Aby působil staře, hodili na něj tvůrci starou ošuntělou deku. (icare)