Miluj bližního svého

Arlington Road

Miluj blížneho svojho

Thriller / Krimi / Drama

USA, 1999, 113 min

Výborný "paranoidní" thriller se skvělým Jeffem Bridgesem a vynikajícím mrazivým rozuzlením, které však nestaví celý předchozí děj (úplně) vzhůru nohama jako v jiných filmech (např. Klub rváčů, Šestý smysl), ale "pouze" dokazuje, jak je celý film perfektně vymyšlený a zpracovaný. 80 %(30.8.2003)

Tim Robbins dle mého názoru dodneška platí za tak trochu neprávem přehlíženého herce. Jasně, jasně, já vím: oblíbený Shawshank, mysteriózní Jakubův žebřík, Tajemná řeka... beru to. Ale ruku na srdce - kdo si ještě dneska vzpomene na strhující komorní thriller s ním a Jeffem Bridgesem z konce milénia? Osobně jsem se po téhle adrenalinové pecce měsíce vyhýbal sousedům a pod trikem tajně nosil neprůstřelnou vestu. Tomuhle já říkám skvělá práce s napětím, vážení.(8.1.2014)

Povedený thriller o nenáboženském terorismu, který se snaží nejen udržovat napětí a akci, ale také poctivě zkoumat námět, který si zvolil. Dvojice Jeff Bridges, Tim Robbins je naprosto dokonalá, stavba příběhu s omračujícím závěrem srší espritem a fantazií.(10.8.2014)

Jako vždy jsem trochu překvapena komentáři ostatních uživatelů. Kdo může říct, že tenhle snímek prokoukl hned od začátku? Jistě, bylo jasné, že Robbins a Cusack nebudou tak hodní, jak vypadají, ale který génius jako mohl odhadnout, jak to dopadne? Prostě si myslím, že snůška místních intelektuálů by si občas měla hrábnout do svědomí a přemýšlet, než si vsugeruje, že je nejlepší. (A distributor/překladatel názvu je idiot.)(2.2.2008)

Napínavý thriller, který však selhává ve svém tempu. Vše se děje s takovou rychlostí, že nestihneme hrdinovi proniknout do hlavy a stává se pro nás stejným otazníkem, jako jeho soused. Pokud jde o záměr, pak vyšel dokonale, ale pochybuji. Postupná gradace snímku však tuto pochybnost hravě skrývá. Skutečným problémem je konec. Ten je sice patřičně překvapivý, ale fakt, že by někdo tolik riskoval tak nejasný vývoj událostí, místo toho aby využil příležitosti, která se stane tak jako tak, mi prostě neštymuje. Je ale faktem, že konec použitý se hodí postavám do krámu. Výsledek je na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Vítězí vyšší díky tomu, že Bridges i Robbins si své role patřičně vychutnali...(22.9.2004)

• - Scenárista Ehren Kruger se zjevně nechal inspirovat bombovým útokem na Federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City z 19. 4. 1995. (Dinsberg)