Silent Running

Drama / Sci-Fi

USA, 1972, 89 min

Je překvapivé, že proslulý trikařský fachman Douglas Trumbull (Vesmírná odysea, první filmový Star Trek ad.) jako svůj režijní debut natočil takový komorní minimalistický film, kde triky slouží čistě příběhu (o zahradníkovi, který se snaží zachránit vesmírné skleníky s poslední zemskou zelení). Ten je sice poněkud naivní, ale výkon Bruce Derna (který je po většinu času jediným hercem, kterého ve filmu uvidíme) film bezpečně utáhne. Vynikající výprava tohoto zapomenutého melancholického sci-fi filmu evidentně ovlivnila řadu novějších, mnohem známějších sci-fi filmů.(22.3.2004)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.9.2012)

Každé originální sci-fi by se mělo ocenit a Silent Running je dokonce překvapivě dobře udělaný. Rok 1972 je hodně daleko, ale film i díky myšlence působí nesmrtelně. Lidstvo a jejich chabá snaha o obnovu lesů končí rozkazem k jejich zničení a jeden přírodovědec to nedokáže zkousnout... Kromě one-man-show Bruce Derna se tu objeví i relativně slavní roboti, kteří mu pomáhají v jeho krátké cestě za přírodou. Překvapil mě soundtrack, který je v podstatě písničkový s ekologickým textem... To asi stálo jen pár dolarů:). PS: Michael (Mike) Cimino napsal scénář k Silent Running? Sakra, tomu bych nevěřil...(18.7.2009)

CITÁT - Zničte všechny lesy a vraťte se domů. Bůh s vámi............................... Tak jsem nevěděl zda vůbec hlavnímu hrdinovi fandit. Pro dobro lidstva se stal vrahem. Je to dilema. Slušné triky, dobrá hudba a povedený příběh. Ale něco tomu chybělo. Možná víc záběrů na Vesmír a trochu akce.(27.3.2014)

• Rob Roy

Nic proti filmům s myšlenkou, ale tohle je vymaštěné hippie sci-fi, jehož tvůrci museli být v permanentním rauši. Minimálně o Bruci Dernovi nelze pochybovat, ten jeho naivní pohled, tklivé rozhovory s roboty Heweym a Deweym ( ano, takhle si je pojmenoval sám ) a dramatické zjištění v závěru, že rostliny potřebují Slunce, aby mohly žít .. a do toho hippie přírodní píseň Joan Baez, ROFL !!! Ach, ty jednoduché scénáře raných sedmdesátek ( dále viz např. Omega Man, Vanishing point ), věřím, že dnešní USA scenáristé by dali nevím co, aby se tam vrátili..(17.9.2006)

• - Kosmické lodě, které nesou kopule s vegetací, jsou pojmenované podle amerických národních parků, ze kterých fauna a flora pochází. Je jich pět a jsou to Yellowstone, Acadia, Blue Ridge, Glacier a Mojave. (Terva)

• - Interiéry se natáčely na vyřazené letadlové lodi USS Valley Forge zakotvené v Long Beach v Kalifornii. (Terva)

• - Tři malé roboty, kteří pomáhají Lowellovi, hráli lidé s amputovanými končetinami. (-bad-mad-wolf-)