Silent Running

Drama / Sci-Fi

USA, 1972, 89 min

• Freemind

Přírodu mám rád a s ekology a přírodovědci sympatizuju. U téhle scifi ekopohádky jsem měl ale pocit, že to někdo škodolibě natočil tak, jako by se všem těm hnutím jízlivě posmíval - hlavní hrdina je vykreslen jako naprosto vyšinutý fanatik, asociál a poťouchlý idealista, klasická karikatura "objímače stromů". Až na roztomilé dojemný konec s robůtkem zahradníkem se to prostě hrubě nepovedlo. Velká škoda.(29.6.2011)

Občas ma nejaká stará zabudnutá scifi perlička tak poteší, že zabudnem aj na jej z dnešného hľadiska archaickú a naivnú výpravu. Silent running má krásnu temnú atmosféru otvoreného vesmíru a ako jeden z prvých sci-fi filmov sa zaoberá otázkami ekológie. Dnes sa tak javí ešte viac nadčasový, ako mali jeho tvorcovia v úmysle. Asi si mysleli, že sa z ich filmu poučíme. Nestalo sa. "Kozmická loď menom zem nevezie žiadnych cestujúcich, my všetci sme posádka". Na scenári sa podielal aj neskôr slávny režisér Michael Cimino.(27.6.2012)

• Chrustyn

Nápadem zajímavá sci-fi, která však trpí na mizerné tempo a televizní výpravu.(18.3.2014)

• Kryton

Eko-scifi slátanina! Hipík z kosmické lodi nechce přijít o své květinky a tak si to zařídí po svém - stůj co stůj. Ty kachní roboti jsou vtipní i strašní zároveň. Bruce Dern vám bude lézt krkem od první chvíle.(18.3.2013)

CITÁT - Zničte všechny lesy a vraťte se domů. Bůh s vámi............................... Tak jsem nevěděl zda vůbec hlavnímu hrdinovi fandit. Pro dobro lidstva se stal vrahem. Je to dilema. Slušné triky, dobrá hudba a povedený příběh. Ale něco tomu chybělo. Možná víc záběrů na Vesmír a trochu akce.(27.3.2014)

• - Kvůli úsporám si režisér najal několik vysokoškolských studentů, kteří mu pomáhali s modely a trikovou stránkou filmu. Jedním z nich byl i známý John Dykstra, který se později podílel mj. na Hvězdných válkách, Star Treku či Spider-Manovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Tři malí roboti mají jména Huey, Dewey a Louie, což jsou původní jména malých kačerů, synovců Kačera Donalda. (Braddy)

• - Tři malé roboty, kteří pomáhají Lowellovi, hráli lidé s amputovanými končetinami. (-bad-mad-wolf-)