Království (TV seriál)

Riget

The Kingdom

Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie

Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 1994, 279 min

Ten chlap je ALE POŠUK!!! Království je velice podivný projekt, který ve svém bažinatém nitru syntetizuje parodii na seriály z lékařského porstředí, horror a naprosto bestiální psychologický terror, který panu Trierovi zjevně dělá dobře. Tradiční atributy jako civilní herectví, dokumentaristický dojem, třaslavá kamera a takřka Lynchovsky absurdní scény vytvářejí dusivou a elektrizující atmosféru místa, které je sice na povrchu hrdým mementem civilizace, jejímuž ostrozraku žádná mystika neunikne, ale které je ve svém nitru natolik přesycená tajemnem a iracionálnem (ať už je to genius loci nebo vztahy postav), že to prostě na diváka nemůže působit jinak než depresivním dojmem. Kabinet kuriozit a bizarnosti. A jen tak mimochodem jeden z nejlepších seriálů všech dob.(5.3.2004)

• Katullka

Tak tohle jsem fakt nepochopila(12.5.2010)

Kdo se chce po*rat strachy, ať si někdy přes noc pustí všechny díly po sobě. První série Riget končl hrůzostrašně, na druhé podívání navíc potěší neobyklou hravostí a poutavostí... 9/10(19.12.2005)

Úžasná kombinace hororu a černohumorné grotesky. Chvílemi mne bolela bránice, chvílemi běhal mráz po zádech. V evropské seriálové tvorbě nemá "Království" konkurenci. (Chudák primář Helmer, věčná oběť té "dánské pakáže":-D).(25.8.2007)

Tahle ujetost, kterou dávali po 22 hodině na ČT2 nemůže a nebude překonána ničím. Natolik atmosférický seriál se jen tak nevidí - dvojice s Downovým syndromem, Udo Kier jako čerstvě narozené dítě, dábelský Ernst - Hugo Järegård, sanitka, dánština, holčička naložená v lihu, úvodní syrová znělka, krátké shrnutí přímo z úst Larse von Triera a všudypřítomný černý humor vytvořila tuto seriálovou perlu, která pro svou škodu není moc známá a nedočkala se nikdo svého zakončení - na ostatních nechám, jestli je to dobře či ne. Za mě i s pokračováním (druhou sérií) TOP 10 seriálu všech dob.(5.4.2013)

• - Ernst-Hugo Järegård se právě díky roli v Riget v Dánsku výrazně zviditelnil a byl dokonce považován za nový sexuální symbol. (TomikZlesa)

• - Pro německy mluvící trh byl Riget přeložen jako Hospital der Geister - The Kingdom, doslovný překlad by totiž byl Das Reich (Říše). Z celkem logického důvodu nemohl být tento název použit. (TomikZlesa)

• - Ernst-Hugo Järegård nikdy nevlastnil řidičský průkaz, pouze během natáčení řídil auto. (TomikZlesa)