Království (TV seriál)
-
Riget
-
Kingdom, The
Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie
Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 1994, 279 min
Režie:
Lars von Trier, Morten ArnfredHudba:
Joachim HolbekPlakáty
Obsah
-
Nemocnice je studnice charakterů, setkávají se tam zdraví a nemocní, chytří a hloupí, děti a dospělí... To ovšem není nic proti tomu jakou atmosféru nemocniční prostředí nabízí, nikde nekončící sklepní chody, strašidelné temné kouty, nervózní lidé a doktoři v bílých pláštích. Království je navíc nemocnicí, která byla postavena v místech, kde dříve byly mokřiny a běliči tam bělili své prádlo, jak je nám vysvětleno v geniální vstupní sekvenci. V oblíbeném snímku legendárního dánského režiséra Larse von Triera a neméně úspěšného Mortena Arnfreda se nám postupně představí několik hrdinů, jejichž osudy se různě prolínají, ale nijak do sebe nezasahují. Především je to hypochondrická spiritistka Singrid Drusse, která chodí do nemocnice předstírajíc různé nemoci především pro to, aby mohla v nemocničním pokoji pořádat seance s ostatními okultními pacientkami, jejíž osud se pojí s duchem holčičky, který se snaží dojít klidu. Primář Stig Helmer, doktor nenavádějící vše co souvisí s Dánskem, který každou se každou noc dívá pomocí dalekohledu na svou vlast, Švédsko bohužel se mu však nezdařila jedna operace a aby za to nemohl být souzen, snaží se skrýt všechny stopy vedoucí k jeho pochybení, v tom se mu však snaží zabránit primář Jørgen Krogshøj, jenž mimo jiné vydírá i syna ředitele nemocnice Moggeho, neboť ví, že to je on, kdo vykonal jistý skutek, aby se zalíbil vedoucí spánkové laboratoře Camille.
Království v sobě zdařile pojí prvky komedie, dramatu a mysteriózního hororu, všechny tyto žánry však fungují na sto procent, komedie zcela jistě rozesměje a po hororu vás pohltí spáry strachu. Efekt ještě podtrhávají precizní práce s filtry, které snímku dodávají tu pravou efektivnost, a kamerou zvláště střih v průběhu dialogu... (Dudek)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Zajímavosti o filmu (6)
-
Ernst-Hugo Järegĺrd nikdy nevlastnil řidičský průkaz, pouze během natáčení řídil auto.
(TomikZlesa)
-
Ernst-Hugo Järegĺrd se právě díky roli v Riget v Dánsku výrazně zviditelnil a byl dokonce považován za nový sexuální symbol.
(TomikZlesa)
-
Pro německy mluvící trh byl Riget přeložen jako Hospital der Geister - The Kingdom, doslovný překlad by totiž byl Das Reich (Říše). Z celkem logického důvodu nemohl být tento název použit.
(TomikZlesa)
-
Jméno postavy, Stig Helmer, je převzato od postavy Stig-Helmer Olsson ze švédské komediální série Sällskapsresan od Lasse Áberga, která byla svého času považována za symbol švédské tuposti a přísnosti.
(TomikZlesa)
-
Herci, kteří se v seriálu objevili jako umývači nádobí, nedokázali své dialogy řádně vyslovovat, a tak museli být předabováni.
(HellFire)
-
Věže, které doktor Helmer (Ernst-Hugo Järegård) pozoruje dalekohledem ze střechy nemocnice, patří ke švédské jaderné elektrárně v Barsebäcku. V roce 2005 byla natrvalo odstavena z provozu.
(skudiblik)
Hodnocení uživatelů
Fanklub seriálu
Premiéry
| Na DVD od: | 22.12.2010 LevneKnihy |
|---|
Související
- Královská nemocnice (TV seriál) (2004)
- Království II (TV seriál) (1997)