Malý velký muž

• slovenský

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Jeden z mála westernů, který nabourává zažitý pohled na dobývání Divokého západu jakožto hrdinného období amerických dějin (vyvraždění indiánské vesnice bezcitnými americkými vojáky, generál Custer jako psychopatický despota atd.). A nechybí tu i mnoho humorných situací. Dustin Hoffman jako nesmělý mladík, opilec, indián, zarostlý tulák či stoletý stařec - ve všech těchto polohách je nesmírně přesvědčivý. Řekl bych, že je to jeho nejlepší filmová role.(1.6.2002)

Je radost vyprávět, když máte co. O vyprávění a právu trochu jej přibarvit (vždycky půjde jenom o náš výtvor) vznikla již řada filmů. Časové, tématické i výkladové rozpětí však Malému velkému muži zajistilo členství v elitním klubu, kde může popíjet tu nejdražší ohnivou vodu s Forrestem Gumpem nebo Benjaminem Buttonem. Kromě nápady napěchované dobrodružné komedie se před námi odvíjí paralelně jedna z nejsmutnějších epizod americké historie. Vyvražďování domorodých Indiánů sice akcentuje spíše pohled obětí, ale nositele příběhu (jež by jinde byl pouze jeho aktérem) nelze jednoznačně zařadit. Až na zkázonosnou radu generálu Custerovi je víceméně pasivní figurkou, která se snaží přijímat převážně kladné podněty ze všech stran. V co se zprvu nepopsaný list papíru po sérii posbíraných empírií promění, demonstruje o agresivní povaze Spojených států nemálo. Jack v sobě slučuje hrdinu a antihrdinu, čímž mizí černobílé rozdělení klasických westernů. Westernové prvky jsou ostatně znevažovány také jejich hyperbolizací či komentářem vypravěče, jakoby osobou dobře znalou filmů tohoto žánru („mé pistolnické období“). S dobou jeho vzniku spojuje Malého velkého muže mnohem větší shovívavost k nerovnoprávným skupinám; vyzdvihuje historickou úlohu ženy, jež je zde několikrát nositelkou mnohem větší inspirace než věčně destruující muži; přehlédnout nelze ani spojitost s Custerem inspirovanou americkou 1. jízdní divizí, která operovala ve Vietnamu. V mnoha ohledech sice jde o film protiamerický, přesto nabízí vrchovatou porci prvotřídního amerického vypravěčství. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Radek99, tron, wipeout(18.10.2009)

For ME 89%(1.3.2008)

Dlouhá léta jsem tvrdil, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah. Vadila mi šablonovitost, spousta klišé, heroismus a černobílé charaktery. Později jsem měl tu čest seznámit se s filmy, které klasický western výrazně oživily a vyvrátily mé předsudky, že western je mrtvý žánr. Malý velký muž patří podle mého mínění k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo. Nejde o parodii, ale Arthur Penn na dobývání divokého západu a slavné postavy té éry nahlíží komediální optikou. Jack Crabb coby hlavní postava filmu představuje absolutní protipól oblíbených westernových hrdinů. Je to vlastně nýmand, který se protlouká na hranici střetávání bělošské a indiánské civilizace. Nikam doopravdy nepatří a několikrát vystřídá svou etnickou příslušnost i životní roli. Penn vlastně rafinovaně ironizuje mýtus divokého západu a legendy té éry. Generál Custer je excelentní narcistní psychopat, zbožná pastorova žena starající se o sirotka je v podání Faye Dunnaway pro změnu dokonalou ukázkou pokrytectví a po zásluze končí jako padlá žena. Film zaznamenává nevyhnutelný pád indiánské civilizace a masakry, které provázely postup osadníků na západ. Humorné momenty režisér střídá se scénami násilí a tragikou smrti. S tímhle ne moc častým a docela náročným rozkročením mezi žánry se Penn vyrovnal výborně a zároveň dokázal hodnověrně zobrazit ustupující indiánskou kulturu, aniž by propadal nějakému sentimentu a okouzlení. Přítomnost vždy výborného Dustina Hoffmana definitivně vychyluje ručičku ve prospěch pěti hvězdiček. Celkový dojem: 90 %.(12.9.2014)

Ako uz par uzivatelov spomenulo, je to taky westernovy Forrest Gump v podani skveleho Dustina Hoffmana, ktory sa vzdy v pravy cas ocitol na pravom mieste. I preto bol jeho zivot zaujimavy, chvilami zabavny ale i kruty nezmyselnym zabijanim, nad ktorym sa clovek zamysli. Cakal som, ze jeho 120 rok zivota mal nejaky zmysel alebo dovod, preco sa dozil tak vysokeho veku, teda myslel som, ze to reziser nejakym sposobom vysvetli, ale nie je po tom ani stopy. Chcel som vediet, ako sa bude jeho zivot uberat dalej az do staroby, ale zrejme podstatna cast bola ta prva polovica jeho zivota. Knihu nepoznam a neviem, ci to tam je rozobrane, ale ak ano, tak je skoda, ze to reziser Arthur Penn nevmestil do filmu. Film mal iba jednu nominaciu na Oscara a to herca vo vedlajsej ulohe Chief Dan George, avsak sosku mu vyfukol John Mills za ulohu v anglickej romantickej drame, ktora este nema cesky distribucny nazov RYAN´S DAUGHTER (1970)... 27.07.2010 _______ Dustin Hoffman - (Jack Crabb) +++ Faye Dunaway - (Pendraková) +++ Martin Balsam - (Meriweather) +++ Richard Mulligan - (Generál George Armstrong Custer) +++ Chief Dan George - (Stará záda) +++ Jeff Corea - (Divoký Bill Hickok) +++ Kelly Jean Peters - (Olga Crabbová) +++ Caroline Androsky - (Caroline Crabbová) +++ Hudba: John Paul Hammond +++(27.7.2010)