Malý velký muž

Little Big Man

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Nemáte pocit, že je to takový indiánský Forrest Gump? Dědeček neměl chybu. 80%(9.9.2010)

Nemám v oblibě westerny a přímo nenávidím parodie. Jenže tahle westernová pardoie je jiná. Je plná inteligentního humoru, který je však divákovi servírován jen jaksi mimochodem, nenásilně. Dustin Hoffman zde hraje hned několik poloh a všechny výtečně.(28.11.2008)

jak již někteří přesně podotkli, jedná se o poměrně forresto-gumpoidní podívanou z divokého západu, která na mě ale působila trochu rozpačitě... snad trochu podivný mix žánrů, snad příšerná umělá krev, možná poněkud delší stopáž a dost možná i špatný český dabing... to všechno se podepsalo na tom, že jsem se místy nudil, navíc komické scénky mě tak trochu míjely... ale dustin je dustin, a když se objeví v záběru, v mém srdci prostě krouží jestřáb... 70%(8.6.2008)

Malý velký příběh malého velkého muže Jacka Crabba v podání malého velkého herce Dustina Hoffmana. Jeho postava není žádný neohrožený hrdina, který by se podobal Johnu Dunbarovi, Harmonice, Chrisu Adamsovi či Blonďákovi. Jack Crabb je člověk, který toho hodně prožil, mnohokrát si zachránil kůži, ne všechno učinil správně, ale žil nejlépe jak mohl v rámci svých možností. Poutavě o tom vypráví divákům a svými slovy prokládá děj, který nemá moc slabých míst. Nejvíce mi vadil částečně komediální charakter snímku, který nedává prostor pro správnou působivost westernovému dramatu tohoto formátu, jemuž jsou vlastní scény o vyvražďování indiánů a fanatického boje u Little Big Hornu - a právě tohle na mě nakonec skrze komickou "tvář" nezapůsobilo tak, jak jsem očekával. Hodnotím lepšími 4*, k dokonalosti chybí málo.(18.3.2011)

Opakované zhliadnutie filmu po mnohých rokoch ho stálo hviezdičku. Pominula zvedavosť, ktorá ma pri premiére zbavovala kritického pohľadu. Nejdem kritizovať český dabing, za ten Arthur Penn naozaj nemôže. Ale za miešanie komických a tragických prvkov áno. Nečítal som (a ani nebudem) literárnu predlohu, ale chápem, že takú epicky bohatú knihu nemožno vtesnať do 147 minút. Ale nemuselo to dopadnúť tak, že celý film je poskladaný z rozdielne pútavých epizód, ktorých jednotiacim prvkom je iba Jack Crabb. O herectve Dustina Hoffmana a o zaujímavom vizuále sa nemusím rozpisovať. Ale môj mierne odmietavý postoj k Forrestovi Gumpovi, na ktorého sa mnohí odvolávajú, do istej miery vysvetľuje, prečo tento film nemôžem považovať za mimoriadny.(28.2.2016)

• - Herec Bob Hope byl vypískán, když na předávání cen Akademie řekl o indiánu Chiefu Dan Georgeovi, který byl za roli Old Lodge Skinse nominován na Oscara, že není Američan. (Elisebah)

• - Film bol štartom k tomu, že tvorcovia začali pomocou westernu prezentovať svoj liberálnejší názor voči Indiánom. (vander19)

• - Masaker, ktorý vznikol po napadnutí Custerových (Richard Mulligan) vojsk v indiánskej dedine, nepriamo naráža na masaker počas vojny vo Vietname, konkrétne ide o dedinku My Lai. (vander19)