Malý velký muž

• slovenský

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Pěkná filmařina s výtečným Hoffmanem, ale knížka je MNOHEM poutavější!(1.1.2004)

Dlouhá léta jsem tvrdil, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah. Vadila mi šablonovitost, spousta klišé, heroismus a černobílé charaktery. Později jsem měl tu čest seznámit se s filmy, které klasický western výrazně oživily a vyvrátily mé předsudky, že western je mrtvý žánr. Malý velký muž patří podle mého mínění k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo. Nejde o parodii, ale Arthur Penn na dobývání divokého západu a slavné postavy té éry nahlíží komediální optikou. Jack Crabb coby hlavní postava filmu představuje absolutní protipól oblíbených westernových hrdinů. Je to vlastně nýmand, který se protlouká na hranici střetávání bělošské a indiánské civilizace. Nikam doopravdy nepatří a několikrát vystřídá svou etnickou příslušnost i životní roli. Penn vlastně rafinovaně ironizuje mýtus divokého západu a legendy té éry. Generál Custer je excelentní narcistní psychopat, zbožná pastorova žena starající se o sirotka je v podání Faye Dunnaway pro změnu dokonalou ukázkou pokrytectví a po zásluze končí jako padlá žena. Film zaznamenává nevyhnutelný pád indiánské civilizace a masakry, které provázely postup osadníků na západ. Humorné momenty režisér střídá se scénami násilí a tragikou smrti. S tímhle ne moc častým a docela náročným rozkročením mezi žánry se Penn vyrovnal výborně a zároveň dokázal hodnověrně zobrazit ustupující indiánskou kulturu, aniž by propadal nějakému sentimentu a okouzlení. Přítomnost vždy výborného Dustina Hoffmana definitivně vychyluje ručičku ve prospěch pěti hvězdiček. Celkový dojem: 90 %.(12.9.2014)

Nemám v oblibě westerny a přímo nenávidím parodie. Jenže tahle westernová pardoie je jiná. Je plná inteligentního humoru, který je však divákovi servírován jen jaksi mimochodem, nenásilně. Dustin Hoffman zde hraje hned několik poloh a všechny výtečně.(28.11.2008)

• Madison

Nechápem, ako niekto môže prirovnávať sentimentálneho Forresta s IQ húpacieho koníka k westernu, ktorý si už na začiatku nevyjasnil, kde je sever a kde juh. Dobre, nejaké analogické črty by sa našli - obaja naši hlavní hrdinovia mali život pestrejší než prezidenti, guvernéri, senátori USA za 20 storočí, ale problém spočíva najmä v podaní príbehu a tu sa tie cesty jednoznačne rozchádzajú. Dustin Hoffman je len komický pandrlák, pobehujúci medzi Indiánmi a bielymi a za celý film nevieme, či je jeho osobnosť podriadená mestským krutovládcom alebo šamanovi - dedkovi inteligentnejšiemu než je Boh na nebi. V podstate mi bol ukradnutý jeho život, tá nekonečná polemika o malom človeku a veľkom srdci, ten obsahový chaos, ktorý divákovi neumožní vkročiť na jasnú cestu s jasnou myšlienkou a navyše kombinovanie westernu s komédiou ma minulo oblúkom - pričom vo Forrestovi boli tieto ingrediencie vyvážené. Keď si spomeniem už len na dojemný Tanec s vlkmi s tak úžasne vyzdvihnutými charaktermi Indiánov či celkovým prístupom k danej látke, búri sa mi krv v žilách a to Arthur Penn nemusel využívať slzopudné praktiky. Malý veľký muž má švih, je zábavný a chytrý, no postavy v ňom sú prázdne, bezpredmetné a ploché, a to mi nikto v porovnaní so zmysluplnou postavou Forresta nevyvráti. Arthur Penn sklamal, Malý veľký muž je omyl, scenárista sa pomiatol, Dustin Hoffman zaváňal cynizmom. Sklamanie nad sklamanie.(2.8.2010)

Dustin Hoffman jako Jack Crabb, antihrdina, který má neskutečný potenciál přežití. Tenhle človíček se dokáže dostat z jakékoli sebesmrtelnější pasti či prohraného boje. Je to outsider, kterému se pořád život bortí pod rukama, ale i když je na úplném dně, zvedne se, začne znova a ještě svůj podělaný život okomentuje vtipnou hláškou. A když už si opravdu neví rady zajde se poradit se ´svým dědečkem´ Starou Stanovou Kůží.(30.1.2005)