poster

Divotvůrkyně

 • anglický

  The Miracle Worker

Drama / Životopisný

USA, 1962, 106 min

Režie:

Arthur Penn

Předloha:

Helen Keller (kniha)

Scénář:

William Gibson (scénář, divadelní hra)

Střih:

Aram Avakian

Kostýmy:

Ruth Morley
(další profese)
 • Hedka
  *****

  Aký výnimočný film! Mám rada filmy o osobnostiach, aj o tých nenápadných a nepoznaných.(20.9.2011)

 • genetique
  ****

  Tak toto musí dostať každého. Pravdivé a poriadne provokatívne osudy malého slepo nemého dievčatka s dokonalými hereckými výkonmi. Intenzívne a (ne)citlivo útočí na divákove city. Každou scénou som musel zatajovať dych a krv mi tuhla v žilách nie od napätie ale od hrôzy či zimomriavky od súcitu a zároveň obdivu. Krásny filmík. 85%.(20.2.2008)

 • nascendi
  ***

  Životný príbeh Helen Kellerovej je nepochybne obdivuhodný a má veľký výchovný význam pre ľudí v obdobnej situácii. Nemôžem však tento príbeh a jeho význam zahrnúť do hodnotenia filmu. Pri ňom ostáva obdivuhodným iba výkon Anne Bancroftovej a s prižmúrením oka aj výkon Patty Duke. Ale to, čo predvádzajú obaja rodičia ma dosť znechutilo. Mohol to byť vynikajúci film.(20.7.2009)

 • lupuscanis
  ****

  ARTHUR PENN, DIVOTVŮRKYNĚ (1962). V lásce a ve válce je všechno povoleno. Tohle není válka, slečno. No, láska to není. Vypěstovali jsme si směšný a těžko obhajitelný návyk. Když o tomhle výjimečném filmu mluvíme, derou se nám do úst slova jako: „hluboké emoce, chvíle dojetí, okamžik zrodu, atd.“ (viz třeba imdb.com). Nevěřím! Jsou to slova, co nám milosrdně lžou. Mají k tomu dobrý důvod. Tenhle film vás donutí dohlédnout do temných zákoutí lidské psyché. Nikdy jste se do nich dívat nechtěli. A rozhodně by bylo mnohem pohodlnější je nespatřit. Fight Club po-odhaluje (eticky) slabá místa invalidní kostry, s níž stojí a padá dnešní rozežraná (konzumní) společnost; skvělá Divotvůrkyně Arthura Penna odvádí tutéž práci: jen namísto společnosti proniká do lidské mysli. Ukazuje její slepé skvrny, jež nám naoko dovolují nepodlehnout animálním silám v našich nitrech. A to prosím pěkně, v černobílém snímku z roku 1962! Ty síly jsou běsnivé. A tyhle běsy, potřebují hranice. Násilí, agrese, zdravé sobectví, fyzická síla, donucení, zkrocení, válka, obležení, neústupnost. To jsou hlavní „ženské“ zbraně v rukou polo-slepé, „drsné“ učitelky, co se s ní život nemazlil. A co kašle na to, co Bůh nechtěl, už proto, že to chce ona sama! (Anne Bacroft je k sežrání!). A taky trochu proto, že jde o záchranu lidské duše. Ten film je natolik pravdivý, že jsme na něj raději zapomněli.(17.8.2008)

 • ripo
  *****

  Prekrásny a silný životný príbeh, umocnený fantastickým hereckým stvárnením Anne Bancroftovej ako aj malej Patty Duke ! Príbeh o obrovskej trpezlivosti i tvrdohlavosti ako aj láske či nenávisti. Jednoducho úžasný film !(11.8.2009)

 • - Patty Duke, která v tomto filmu hraje malou Helen, si v jednom z pozdějších zpracování zahrála Anne Sullivanovou - svou vychovatelku. (Eloutie)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace