Divotvůrkyně

USA, 1962, 106 min

Arthur Penn

Předloha:

Helen Keller (kniha)

William Gibson (scénář, divadelní hra)

Kostýmy:

Ruth Morley

ARTHUR PENN, DIVOTVŮRKYNĚ (1962). V lásce a ve válce je všechno povoleno. Tohle není válka, slečno. No, láska to není. Vypěstovali jsme si směšný a těžko obhajitelný návyk. Když o tomhle výjimečném filmu mluvíme, derou se nám do úst slova jako: „hluboké emoce, chvíle dojetí, okamžik zrodu, atd.“ (viz třeba imdb.com). Nevěřím! Jsou to slova, co nám milosrdně lžou. Mají k tomu dobrý důvod. Tenhle film vás donutí dohlédnout do temných zákoutí lidské psyché. Nikdy jste se do nich dívat nechtěli. A rozhodně by bylo mnohem pohodlnější je nespatřit. Fight Club po-odhaluje (eticky) slabá místa invalidní kostry, s níž stojí a padá dnešní rozežraná (konzumní) společnost; skvělá Divotvůrkyně Arthura Penna odvádí tutéž práci: jen namísto společnosti proniká do lidské mysli. Ukazuje její slepé skvrny, jež nám naoko dovolují nepodlehnout animálním silám v našich nitrech. A to prosím pěkně, v černobílém snímku z roku 1962! Ty síly jsou běsnivé. A tyhle běsy, potřebují hranice. Násilí, agrese, zdravé sobectví, fyzická síla, donucení, zkrocení, válka, obležení, neústupnost. To jsou hlavní „ženské“ zbraně v rukou polo-slepé, „drsné“ učitelky, co se s ní život nemazlil. A co kašle na to, co Bůh nechtěl, už proto, že to chce ona sama! (Anne Bacroft je k sežrání!). A taky trochu proto, že jde o záchranu lidské duše. Ten film je natolik pravdivý, že jsme na něj raději zapomněli.(17.8.2008)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.4.2013)

Životný príbeh Helen Kellerovej je nepochybne obdivuhodný a má veľký výchovný význam pre ľudí v obdobnej situácii. Nemôžem však tento príbeh a jeho význam zahrnúť do hodnotenia filmu. Pri ňom ostáva obdivuhodným iba výkon Anne Bancroftovej a s prižmúrením oka aj výkon Patty Duke. Ale to, čo predvádzajú obaja rodičia ma dosť znechutilo. Mohol to byť vynikajúci film.(20.7.2009)

Aký výnimočný film! Mám rada filmy o osobnostiach, aj o tých nenápadných a nepoznaných.(20.9.2011)

Uvažuji o nejvyšším hodnocení a hned Vám řeknu proč. Ať přemýšlím, jak chci, nenapadá mě těžší látka na zfilmování než je příběh učitelky, která díky operacím dokáže opět vidět a přijede učit slepou-němou-hluchou-nezvladatelnou dívku z bohaté rodiny, o které si každý myslí, že je ideální případ pro psychiatrickou léčebnu. Naneštěstí pro mě, Arthur Penn věděl jak na to a přizval nejen Anne Bancroft, která tu nechá kus svých nervů, obličeje a zubní protézy, ale také Patty Duke, která dává zapomenout na herecké velikány jako Dustin Hoffman nebo Al Pacino a strká jejich herecké výkony do kapsy u svých šatiček od bahna. Na co oni dřeli roky, ona zvládá ve svých 16nácti letech. Na obou zmíněných herečkách leží všechna tíha snímku, kterou jim režisér posadil na záda, ale ony se s přehledem dokáží vzchopit a unést 106 minut společně aniž by byl divák nespokojen. Krom toho jen málo snímků se může pišnit tak vynikajícím scénářem plným důvtipných dialogů. Pochybuji, že šla Divotvůrkyně natočit nebo zahrát lépe. Přes všechnu tu kvalitu dám jen hodně silné 4* ... Ale jinak je to opravdu silný snímek, který by neměl uniknout žádnému milovníkovi vynikajících hereckých výkonů ani malých-velkých lidských příběhů.(14.8.2009)