Labyrint vášní

• Španělsko Laberinto de pasiones (více)

„Almodóvarov film, ktorý sa dá vidieť aj počuť.“ Táto reklama sprevádzala druhú celovečernú snímku španielskeho režiséra. Homosexuál Riza, syn tiránskeho šacha, prichádza za zábavou do Madridu. Dozvie sa o tom jeho nevlastná matka, tiránska princezná Toraya, ktorá ho hľadá. Torayu opustil Rizov otec pre neplodnosť. Vyliečila sa a teraz túži zabezpečiť trónu svojho dediča. Po Rizovi pátrajú i tiránski teroristi-študenti, ktorí sa ho rozhodli uniesť. Riza sa obracia na majstra v transvestii, Fabia, aby „trochu“ upravil jeho vzhľad. Mladá speváčka Sexilia odmalička trpí nymfomániou a fóbiou zo slnečného žiarenia, ktorú jej spôsobil otec, biogynekológ posadnutý vedou a odmietajúci sex. Queti je veľkou Sexiliinou obdivovateľkou, často ju imituje, aby tak aspoň na chvíľu pochovala vlastnú existenciu. Jej paranoidný otec si ju pletie s matkou a pravidelne ju znásilňuje. Riza sa náhodne dostane do Sexiliinej skupiny, zamilujú sa do seba a dajú zbohom svojim pôvodným preferenciám, nymfománii a homosexualite. Aby spolu mohli ujsť, vymyslia plán: Queti podstúpi plastickú operáciu a stane sa z nej Sexi. Obe sa tak konečne oslobodia...

Labyrint vášní je prvým profesionálnym filmom Pedra Almodóvara. Vzniká v najväčšom rozkvete movidy (sociálnokultúrneho hnutia, čo po Francovej smrti modernizovalo kultúrnu situáciu Španielska). Na príprave filmu spolupracovali mnohé skutočné osobnosti movidy- buď sa prezentovali svojou tvorbou, alebo sa predstavili priamo na plátne. „Je to bláznivá komédia, s množstvom akcie a mnohými postavami, v štýle Billyho Wildera, ale bez jeho trpkosti. Ide o film poznačený popkultúrou. Hoci bol divácky úspešný, niekedy si myslím, že ho ľudia nepochopili, lebo je až priveľmi zábavný a bezprostredný.“ (slovami režiséra) (murakamigirl)

emma53

Tak to byl labyrint snad všech vášní dohromady. Kdo s kým, jak, proč, nic moc neřešit, protože všechno jedno jest a povoleno jest. Je libo trochu si čichnout laku na nehty? Klidně. Je libo gayům zamilovat se do lesbičky? Klidně. Je libo nymfomance............? Klidně. A Antonia jsem poznala až za značnou chvilku. Příběh moc nečekejte, ale ten labyrint rozhodně ano. Pedro je skutečně divoch, viděla jsem od něj rozhodně lepší kousky, ale tady to byla rychlá jízda, kde jsem se nestačila výrazně nudit, tudíž s přimhouřením očka je to čtveročka. ()

Willy Kufalt

Moje teprve druhé setkání s Pedro Almodóvarem dopadlo ještě hůř, než to první. Jestliže jsem včera psal u Zákonu touhy, že ten film na mě z větší části působí jako příběh plný milostných zvratů z telenovely, doplněný o umělecký vizuál a pár nevšedních nápadů, tak raději ještě díky za takovou konstelaci a formu... protože tak ten film pravidelně alespoň cosi zajímavého nabízel. Zatímco tady mi to uprostřed Labyrintu vášní připadalo jako banální nuda občas rozvířená nějakou tou provokativní scénou nebo fekálně humorným prvkem a navrch dost rutinně natočená. Z dnešního pohledu sice může být překvapivé a netradiční vidět, jak si Almodóvar své filmy pravidelně naplňoval spoustou gayů, lesbiček, transvestitů a jiné podobné havěti již v 80. letech a celkově tak dávno před tím, než z toho vzešel doslova módní trend kinematografie, ale i tak... sledovat tuhle spleť LGBT postav ve volném slepenci příhod bez pořádného příběhu mě dost brzy přestalo bavit. Pár povedenějších scén vyvažují jiné naprosto trapné (mj. natáčení jakéhosi porna s vrtačkou) a jako celek mi film skoro nic nedal. Zatím se s Almodóvarem totálně míjíme. [40%] ()

Martin741

Prvotina nielen znameho homosexualneho rezisera Almodovara ale aj isteho Banderasa, ktory je tak plany herec, ze si moze ruky podat s Casper Van Dienom alebo Dudikoffom. Fakt ako Banderas v zivote nevedel hrat a v zivote nebude vediet, to este aj katastrofalny Brosnan je herecky lepsi. No nic, Banderas tu hral homosexuala jak tak pozeram - aspon ze mu rola nesla., vyslovene sa trapil, doteraz mu neverim, a to je dobre. Najlepsie Banderasove roly su drsnaci, to som si vsimol davno- ako napriklad Desperado. No nic, este rezisersky jakz takz, film ani nema dej, je to len splet volnych situacii. A podla mna dalsi precenovany film tuna, tu 5 hviezdu toho jedneho uzivatela fakt nechapem : 60 % ()

Vikinec

Už jsem tady komentoval kolem 10 Almodovarových filmů. Už mi pomalu docházejí slova, protože jeho filmy, přestože každý jiný, jsou si strašně podobné. Na začátku si představíme hlavní i vedlejší postavy, jejichž osudy spolu zdánlivě nesouvisejí. Děj je různý, ale Pablo nám jej většinou spestřuje sexuálními a atavistickými deviacemi, úchylnostmi, nezvyklostmi i zvyklostmi, které bývají více či méně samoúčelné ale skoro vždy zábavné. Většinou se pomalou gradací dostaneme k vyvrcholení snímku, kde se osudy protnou, děj nás pohltí, semele a po konci filmu vyplivne jak žvýkačku, která je uspokojená a čeká na příští sežvýkání dalším Almodovarem. Tak probíhá anabáze každého jeho filmu a tento není výjimkou. Avšak jednotlivé ingredience nejsou správně naváženy. Tu jsme nuceni sledovat průměrnou kapelu a asi 10 minut jejího vystoupení, tu musíme poslouchat průměrné dialogy s uřvaným aranžmá a také znamenat přespříliš osobní teploušské příběhy. Takže suma sumárum: Almodovarův svět zde opět žije, ale ten, kdo tohoto režiséra již trochu zná a nevolil cestu seznamování se s jeho dílem od nejstarších po nejlepší, teda nejmladší, trochu trpí, protože je namlsán díly obroušenými a jemnějšími. Dnes trojka. ()

Rockerman

Zdá se, že tento Almodóvarův film je prvním z celé jeho filmografie, který je k mání v našich končinách. I na tomto, sedmadvacet let starém filmu je vidět, na jakém hřišti bude celou svou kariéru hrát. Je to svět těch nejzvláštnějších a od "normálních" lidí se lišících postav, které si mohl vymyslet jen tak krásně "úchylný" mozek, jaký má Pedro. Tady máme doktora, který se vyhýbá sexu a proto se zabývá umělým oplodnění žen. Jeho dcera je naopak neukojitelná nymfomanka, která si to rozdá klidně i s osmi muži na jednom mejdanu. Nadržený otec, posilující se afrodiziaky znásilňuje obden svou dceru, v domění, že je to jeho manželka, která ho však už dávno opustila. No a samozřejmě nechybí ani homosexuálové a transvestité, aby měl Almodóvar všechny "své" pohromadě. V pořadí už můj 17.film od tohoto borce mě zase velmi pobavil a 80% si plně zaslouží. ()

• Film měl premiéru 29. září 1982 na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastian. (Terva)