In This World

jondzavid

Pôsobivý filmík, ktorý ukazuje viac ako bežný titulok z večerných správ o tom koľko utečencov bolo v ktorom kamióne zase objavených - film sleduje totižto všetko čo predchádza takýmto prípadom, sleduje pohnútky, túžby a sny utečencov o lepšom živote, ktoré sa však vždy na konci strastiplnej cesty nedočkajú naplnenia - konkrétne sleduje In this World cestu dvoch afghánských utečencov z Pakistánu do Londýna v dokumentaristickom štýle (digitálne video) - bez prikrášľovania (kamión, prvý iránsky pokus o prekr. hraníc, Londýnska krádež) sa film snaží zachytiť všetky strasti náročnej cesty. Pomáhajú aj naturalistické herecké výkony, naopak slabinou môže byť pre niekoho niekedy prespríliš pomalé tempo snímky (najmä úvodná polhodinka). Celkovo ma však moje 8.stretnutie s M.Winterbottomom nesklamalo, takže svojich 3 1/2 dávam nahor. ()

Pohrobek

Nejlepší film Berlinare roku 2003 si svoji popularitu bezesporu zaslouží. Příběh zoufalství, odvahy a (bez)naděje je jednak vynikajícím dokumentem, a pak i pohledem na problém imigrace v Anglii, která je tu chápána zcela v intencích Blairovy "Third Way". Kdo ví, zda to bylo natočeno kvůli těm 58 udušeným Číňanům nebo kvůli problémům, které začínají působit přistěhovalci. ()

Slarque

Hraný film tak autentický, že vypadá jako dokument. Cesta afghánského sirotka z Pákistánu do Londýna je riskantní a napínavé dobrodružství, které je celé reálné a aktuální. Daleko lepší než režisérovo Vítejte v Sarajevu. ()