3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

Eliott

I když jsem přesně věděl do čeho jdu a za ty roky sledování hororů a věcí na internetu jsem se již setkal s kdejakou prasárnou, tak jsem byl stejně šokován. Je vážně neuvěřitelné, co si jsou některá idividua schopna na netu dovolit a tak je skvělé, že byl tento film natočen a rozšiřuje tím obzory dětí i rodičů. Celý dokument se mi moc líbil, jen jsem očekával, že některé ty horší případy více rozmažou a vůbec, že to celé poženou více do extrémů. Každopádně jsem moc rád, že jsem si nakonec nestáhl tu verzi pro 18 let. Protože jak jsem se později dozvěděl, tato verze neskrývá žádný bonusový materiál a pouze navíc poskytuje necenzurovanou podívanou na chlouby úchylů. Říkám si, že jednoho dne pustím verzi pro 12 let svým dětem. Přes celé to množství cenzurovaných pér co jsem během poměrně krátkého časového úseku viděl, jsem tímto dokumentem nadšený. 85% a trocha přimhouření očí na 5 hvězd. ()

InJo

Šel jsem na to, abych zjistil, zda v tom nevědomky taky náhodou neúčinkuju. Pak jsem si ale uvědomil, že se mnou přes net nechtěj komunikovat ani starý vyzobaný slunečnice, natož mladý holky - proto už se je dlouho ani nepokoušim kontaktovat (natož nějaký blbý dvanáctky, který jsou mi platný asi jako voliči SPD průkazka do knihovny). Nejlepší byl ten tmou zahalenej asi-cizinec, co prej hrozně fyzicky trpí, když mu holka neukáže prsa. ()

Radko

Vytiahnuť dnes cicinu pred zrak sexuálneho objektu pri prvom online kontakte sa pomaly stáva tolerovanou normou. Darmo, mravy, doba, tinderové zoznamovanie a pornofilmy, kde všetko zväčša beží bez nejakého extra dlhého úvodu, otvorili stavidlá sexuálnej explicite. Samozrejme, ešte existujú tabu, kde to spoločnosť pobúri - napríklad ak ide o deti. "Senzačné odhalenie" toho, že sa to deje v masovom rozsahu, vracia spoločnosť kamsi do starorímskych čias. Tam pedofília nebola trestná (známe sú napríklad hrátky cisára Tiberius na ostrove Capri s malými deťmi). Dnes máme samozrejme v trestnom zákone hranicu 15 rokov dovŕšenia veku pre legálny sexuálny styk. Ale asi každý z nás pozná niekoho vo svojom okolí, kto s aktívnym sexuálnym životom začal skôr. Režisér mal dobre marketingovo premyslené do čoho ide, dokument získal masovú popularitu. Zahájil diskusiu, ovplyvnil realitu. Otvoril oči. Napriek tomu prílišnou repetitívnosťou, myšlienkovou plochosťou zobrazených DonJuanov trochu nudil a v scéne snahy o konfrontáciu s "hlavnými páchateľmi" aj vadil. Výhrady k cielenému šokantnému efektu filmu spôsobom nastavenia parametrov v komentári obšírne zhrnula JitkaCardova a stručne, no výstižne a vtipne film zhodnotil A_FISH. ()

TeeAge

Téma, o kterém je určitě potřeba mluvit, a dokument, který bude mít velký, a věřím, že pozitivní dopad na prevenci před podobnýma případama. V síti má mnohem větší výpovědní hodnotu, než filmařskou nebo příběhovou, naopak, člověk se běžně nerad dívá na podobné věci - a právě ona nepříjemná úzkost, kterou dokument místama vyvolává bude tím důvodem, proč se rodiče i děti budou mít víc na pozoru. A to je ta přidaná hodnota, která je k nezaplacení. Ps: Doufám, že se tímto počinem nespustí vlna podobných pokusů za vůní peněz, nakolik dnes je již jinak, než šokováním a kontroverzností velice těžké publikum zaujmout. ()

Disk

Dokument V síti je silně emotivní záležitost. Při sledování jsem měl v různých okamžicích přesně ty emoce, jaké Vít Klusák s Bárou Chalupovou nejspíš očekávali. Byl jsem zhnusený, pak jsem se smál, pak jsem byl dojatý, pak jsem nevěřícně zíral. Jeden z nejkomplexnějších Klusákových počinů, které samotný tvůrce bude jen těžko překonávat. Zásadní dílo současné české dokumentaristiky. 10/10 ()

• Jedná se o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech – 115 245 diváků za týden. Doposud toto prvenství držel film Michael Jackson’s This Is It (2009) s 91 824 diváky. Jedná se také o 9. nejlepší první víkend českého filmu. (TheSlezy)
  • Po skončení natáčení byla dívkám poskytnuta psychoterapeutická pomoc. Dvě ze tří hlavních protagonistek, které hrály dvanáctileté slečny, o tuto pomoc samy požádaly. (Michnak)
  • Dokument má 2 verze. První (necenzurovaná) verze má stopáž 100 minut a je přístupná od 15 let. Druhá verze (cenzurovaná, bez záběrů na genitálie) nese název V síti: Za školou, její stopáž je 63 minut a je přístupná od 12 let. (Marsik)

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (více)

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

37. ročník FAMUFESTu právě začíná!

26.04.2021

FAMUFEST a jeho 37. ročník již stojí za dveřmi a čekají, až je příští týden vpustí dovnitř. Od středy 28. dubna do neděle 2. května 2021 se v rámci festivalového dění můžete těšit nejen na nabitý… (více)

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán