Frasier (TV seriál)

Komedie

USA, 1993, 262x30 min

Ken Lamkin

Bruce Miller

Kelsey Grammer, Jane Leeves, David Hyde Pierce, Peri Gilpin, John Mahoney, Moose, Enzo the Dog, Saul Rubinek, Marsha Mason, Harriet Sansom Harris, Anthony LaPaglia, Felicity Huffman, Jean Smart, Pauley Perrette, T.R. Knight, Krista Allen, Celia Weston, Patricia Wettig, Rosa Blasi, Jay Leno, Andy Garcia, Freddie Prinze Jr., Todd Louiso, Željko Ivanek, Jane Kaczmarek, John Finn, Rhea Perlman, Chris Diamantopoulos, Lisa K. Wyatt, Scott Lowell, Mary Elizabeth Mastrantonio, Gabrielle Fitzpatrick, Mark Blum, Brian Klugman, Matt Roth, Tricia O'Kelley, Michael Welch, Valarie Pettiford, Kathryn Joosten, Sharon Madden, Cameron Watson, Sarah Shahi, Kelvin Yu, Cyd Charisse, Suzanne Stokes, Kristin Chenoweth, Heather MacRae, Bellamy Young, Kimberly Oja, Michael Weston, Timothy Omundson, Penny Johnson Jerald, Michael Medico, Macaulay Culkin, Lisa Edelstein, Gregg Berger, Jane Adams, Katarina Witt, Karl T. Wright, Caroline Lagerfelt, Timothy Leary, Rachel Dratch, Patrick Breen, Anita Gillette, Ben Stiller, S. Epatha Merkerson, Woody Harrelson, Gary Sinise, Katie Finneran, Megan Mullally, Shannon Tweed, Michael McFall, Gabrielle Miller, Todd Babcock, Michael Des Barres, John Michael Higgins, Anthony Montgomery, Joe Flaherty, Montae Russell, Penny Marshall, Eric Stoltz, Tony Cox, John Glover, Eric Lutes, Carrie Fisher, Gillian Anderson, Claire Stansfield, Philip Casnoff, Fran Kranz, Robert Klein, Paul F. Tompkins, John C. McGinley, Michelle Stafford, Delaina Mitchell, Mark Ryan, Amy Brenneman, Ted King, Rachael Harris, Hilary Duff, Robert Picardo, Jay Karnes, Robert Stanton, John Cusack, Daniel Davis, Leelee Sobieski, Illeana Douglas, Lily Tomlin, Catherine Dent, Gloria Estefan, Alan Tudyk, Annie Wersching, Naomi Judd, Aloma Wright, James Morrison, Musetta Vander, Twink Caplan, Michael Keaton, Byrne Offutt, Joseph Sikora, David Sederholm, Marian Seldes, Marlo Thomas, Jonathan Adams, Alyson Reed, Soren Fulton, Aaron Eckhart, Jack Betts, Jessica Cauffiel, Hal Sparks, Nancy Stafford, Tushka Bergen, Kevin Bacon, Tony Goldwyn, Tim Rhoze, Oleg Štefanko, Henry Mancini, Pat Boone, Carlene Watkins, Tom Irwin, Shelley Long, Bebe Neuwirth, Rita Wilson, Marco Rodríguez, Pia Zadora, Stephen Root, Stacey Travis, Dale Dickey, Stephen Spinella, Biff McGuire, Mercedes Ruehl, Patti LuPone, Constance Towers, Adrian R´Mante, Nana Visitor, Beth Littleford, Ann Cusack, Maria del Mar, Rosemary Clooney, Stephanie Niznik, Kirsten Nelson, Brian Stokes Mitchell, Elon Gold, Bill Ferrell, Dave Allen, Ben Livingston, Charles Cioffi, Mark Povinelli, Zooey Deschanel, Debra Monk, Gerald Downey, Don McManus, John Ratzenberger, Téa Leoni, John Kapelos, Lindsay Frost, Mark Deklin, Garett Maggart, Marcus Folmar, Becky Ann Baker, Raye Birk, Natalia Nogulich, Barbara Babcock, Bill Hayes, Conrad Janis, Millicent Martin, Charlotte Ross, Rufus Wainwright, Joseph Kell, Jeff Perry, Melissa Etheridge, Kevin Daniels, Pat Crowley, Charles Busch, Kevin J. O'Neill, Neil Simon, Endre Hules, Lisa Darr, John McMartin, Marc Robinson, Christopher Lawford, Bob Dishy, Stephanie Faracy, Steve Susskind, Larry Gelbart, Michael McShane, Cameron Dye, Ana Gasteyer, Marita Geraghty, William Morgan Sheppard, Kevin Weisman, Christine McGraw, Michael Edwards, Kendall Schmidt, Dendrie Taylor, Carla Renata, Ilo Orleans, Larry Cedar, Tom McGowan, Lindsay Price, James Greene, Paul Willson, Dan Bucatinsky, John Ducey, Gigi Rice, George DelHoyo, David Burke, Francis X. McCarthy, Sara Ballantine, Lincoln Kilpatrick, J. Kenneth Campbell, John Prosky, Cindy Crawford, Sal Rendino, Pamela Dunlap, Bill Gates, Bonnie Raitt, Lillian Adams, Alvy Moore, Booth Colman, Jeanne Tripplehorn, Mim Drew, Hope Allen, Faith Prince, Patricia Clarkson, Lombardo Boyar, Ian Patrick Williams, Cady Huffman, Rebecca Schull, James Patrick Stuart, Brittany Murphy, Lamont Thompson, David Norona, David Alan Basche, Hawthorne James, Christine Estabrook, David Benoit, Scott Atkinson, John Vickery, Sara Melson, Marilyn O'Connor, Linda Porter, Adolph Green, Murphy Dunne, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Patrick Stewart, Eugenie Bondurant, Jim Norton, Jason Biggs, Brian Reed Garvin, Kim Coles, Bryan Callen, Richard Hamilton, Jack Wallace, Missi Pyle, Antonio Del Prete, Francis Guinan, Bradford English, Laura Linney, JD Cullum, Dan Butler, Wayne Grace, Jordan Lund, Mary Hart, Tommy Hilfiger, Eve Brent, James Harper, John O'Leary, Brian Cousins, Ron Dean, Tony Pasqualini, Sela Ward, Georgia Emelin, Jack Donner, Katy Garretson, Suzanne Cryer, Scott Michael Campbell, Alice Playten, Jeff Corbett, Robert Colbert, Brian T. Finney, Linden Chiles, Brendan Hill, Bridgette Wilson, Richard Easton, Claire Yarlett, Marcelo Tubert, Scott MacDonald, Vincent De Paul, Lisa Waltz, Tegan West, Gina Ravera, Rosie Perez, Alan Shearman, Paxton Whitehead, Hal Landon Jr., Sherry Lansing, Abdul Salaam El Razzac, Jo de Winter, Fritz Weaver, John Cygan, Wendie Malick, Wayne Wilderson, Brian Cox, Marily Tokuda, Luck Hari, John Ennis, Jeffrey Lee Hollis, Shirley Prestia, Joyce Brothers, Alan Wilder, Paul Michael, Al Fann

Bob Daily

Kostýmy:

Audrey M. Bansmer

Výborná záležitosť. Jeden z najlepších sitkomov, čo poznám. Inteligentný humor, skvelí herci, premyslené scenáre, bohatá produkcia. Počas rokov 1993 až 2004 bolo natočených jedenásť sérií, čo je dohromady 262 dielov. Po celý čas zrel tento seriál ako kvalitné víno. Bol stále lepší a lepší. Elegantne snobskí bratia, úspešní psychológovia, Craneovci a ľudia okolo nich sa vždy postarali o to, že som sa vynikajúco bavil. *****(10.7.2008)

Soundtrack Bruce Miller: 1. Tossed Salads & Scrambled Eggs - Kelsey Grammer [4:35] ,2. Frasier Crane (radio jingle) [3:03] ,3. Miss Pitiful - Etta James [2:18] ,4. 'Who watches PBS?'/'Buttons and Bows' [3:08] ,5. 'I have a date...' [1:03] ,6. Isn't It Romantic? - Ella Fitzgerald [3:01] ,7. 'Snowball Dance' [0:13] ,8. I Don't Want To Walk Without You Baby - Rosemary Clooney [3:47] ,9. 'Lady of Mine' [1:29] ,10. Mona Lisa - Nat King Cole [3:15] ,11. 'Niles, do you have a problem with me dating Frasier?' [1:41] ,12. The Nearness of You - Etta James [6:34] ,13. Moon River - Louis Armstrong [2:57] ,14. 'Goldfinger' [2:12] ,15. On the Street Where You Live - Bobby Darin [2:07] ,16. 'I'm In the Mood for Love' [2:39] ,17. I'm In The Mood For Love - Bryan Ferry [4:08] ,18. Frasier (The Sensuous Lion) - Sarah Vaughan [4:14],(9.5.2011)

Příjemné překvapení mi připravila TV COOL. Frasier není tolik "řachací" sitcom, ale má však sympatické postavy. Srovnal bych to se Seinfeldem.(23.12.2009)

Když jsem si usmyslela, že si do oblíbených seriálů přidám jednoho zástupce z velké řady mnou milovaných sitkomů, vybrat ten jeden nej bylo docela těžkým oříškem. Jelikož jsem velkou ctitelkou britského humoru, logicky se můj zájem obrátil tímto směrem, jenže pak můj zrak padl na Frasiera a já si uvědomila, že pokud pro mě existuje v tomto směru nějaká srdcovka s velkým S, jsou to právě příhody dvou snobských bratrů psychiatrů, jejich povahově odlišného otce v důchodu, svérázné Angličanky Daphné, chlapy nahánějící produkční Roz, kouzelného psíka Eddyho i nikdy nespatřené Maris. Což je docela paradox, protože já vlastně Frasiera vždycky považovala víc za komedii na pokračování, než za sitkom. Asi je to tím, že tyhle postavy nikdy nebyly jen legračním strojem na hlášky, ale hluboce lidskými charaktery, které se neustále vyvíjely a tomu také odpovídaly herecké výkony všech zúčastněných, žádné významné pohledy do kamery typu "teď jsem nahodil velký vtip", ale skutečné seriozní hraní. A přece to bylo nesmírně zábavné a humorné, to že jsem ještě i v poslední, jedenácté sérii občas dostávala záchvaty smíchu určitě o něčem svědčí, stejně jako to, že se k tomuto seriálu čas od času ráda vracím a dávám si ho se slovenským dabingem, který se neskutečně povedl, na to jak dabing moc nemusím, klobouk dolů. A nejlepší na tom všem je, že ač ne svým vznikem, tak duchem svého zpracování, je vlastně tak trochu i britský.(9.11.2013)

Každý diel mám zhliadnutý asi 47372405843-krát a napriek tomu sa skvele bavím. A to už je čo povedať :-) Intelektuálsky sa tváriaci, miestami príjemne suchý, no občas prekvapujúco infantilný (v dobrom zmysle slova) humor, slušný slovenský dabing, perfektný David Hyde-Pierce a najmä Martyho cynické poznámky sú niečím, čo mi vždy zdvihne náladu.(23.11.2009)

• - John Mahoney (Martin Crane) v jednom z rozhovorov prezradil, že prvú ponuku hrať v seriáli Frasier mu zatelefonoval Kelsey Grammer, ktorý mu položil otázku: „Budeš môj ocko?“ (pravo)

• - Spoiler: Syn Nilese a Daphne narozený v posledním dílu se jmenuje David. Je to na památku Davida Angella, jednoho z producentů a scénáristů Frasiera, který zemřel 11. září 2001, když byl se svou manželkou na palubě letadla, které narazilo do Dvojčat. (StarsFan)

• - Napriek tomu, že sa seriál odohráva v Seattli (štát Washington), filmovalo sa v tomto meste iba raz - diel “Deň Frasiera Cranea“ (5. diel 5. série). Takmer všetko sa natočilo v rámci Los Angeles, prevažne v Paramount Studios. (pravo)