poster

Čínská lázeň

 • Čína

  Xizao

 • Čína

  洗澡

 • Slovensko

  Čínske kúpele

 • USA

  Shower

Komedie / Drama

Čína, 1999, 95 min

Režie:

Yang Zhang

Scénář:

Xin Huo

Kamera:

Jian Zhang

Hudba:

Xiaogang Ye

Producenti:

Peter Loehr
(další profese)
 • Marigold
  ****

  Podobně jako lázeň mi i tenhle film mi vydatně pomohl s pravidelnou večerní hygienou ducha. Není exotický formou, naopak, jasně odkazuje k tradicím evropského narativního filmu. Zhang líčí pitoreskní prostředí čínských lázní se všemi pozoruhodnými figurkami a jejich historkami i malými (ale vlastně velkými) dramaty. Centrálním motivem je střetávání dvou světů – světa nového a světa starých tradic, který ztělesňují právě lázně a jejich majitel mistr Liu. Z nového světa se vrací "ztracený" syn Da Ming a pomalu ale jistě podléhá kouzlu pomalého, ale moudrého prostoru tradic očisty a lidské blízkosti. V něm nachází i cestu k retardovanému bratrovi Er Mingovi, a přestože je konec starého nevyhnutelný, katarze přetrvá i konec lázní (a rozchod jejich osazenstva). Zhang volí spíše pomalý, ale přesto šaramantní a půvabně komický vypravěčský přístup, kterým odlehčuje v tragický a melancholický podtón Čínské lázně a dodává všemu moudře humorný nádech. Škoda jen občasné hlušiny, kterou zaviní poněkud prudký střih do jiného časoprostoru...(31.8.2004)

 • May
  ****

  Na zapade mnohokrat omilane tema otec vs. (po letech navraceny) syn je v podani Zhang Yanga uzasne svezi a diky jedne z hlavnich roli, retardovaneho bratra hlavniho hrdiny - Er-Minga, take neuveritelne kouzelne a mile. Pribeh vypravi o navratu Da-Minga do sveho rodneho mesta k bratrovi a udajne zesnulemu otci, ktery je vsak stale cily a spokojene vede se svym mentalne postizenym synem lazne. Otec ale brzy po tom, co se se 'ztracenym synem' usmiri, umira a nastava problem, co s postizenym Er-Mingem, ktery doposud zil jen pro lazenske hosty a lazne samotne, ktere se kvuli novemu supermarketu budou muset tak jako tak zbourat.. Komedie, pri ktere se nebudete smat, ale s usmevem se vpijet do platna pred sebou.(24.8.2004)

 • Djkoma
  ***

  Nijak moc mě tento film nenadchnul. Počáteční srovnání skutečně moderních lázní se starými tradičními lázněmi je fajn, ale co s tím, že tradice pro mnoho lidí tolik znamenají resp. neznamenají? To, že se v moderních lázních lidé prakticky nepotkávají jen míjí, to že staré tradiční lázně slouží nejen pro oddech, ale také pro zábavu, hraní, promlouvání s jinými lidmi a celkové větší sociální aktivitě. Čína je jiný svět a to nejen mentálně. Návrat syna, kvůli kresbě jeho bratra(to jsem se musel fakt smát :)) a následně jeho snaha bratrovi ukázat jiný svět než na jaký byl zvyklí je příjemná, ale to se dalo čekat !!! Ten film mě nechytil za srdce.(16.2.2005)

 • DaViD´82
  ****

  Syn, který žije západním, uspěchaným stylem života, vydělává slušné peníze se vrací do rodné vísky, kde vše plyne po staru a v duchu tradic. Jeho otec vede lázně, kde dodržuje tradice, kde je poklidná atmosféraa kam si chodí odpočinout určitá skupina "štamgastů". Nejdříve opovrhuje tím vším před čím utekl, ale pomalu začíná objevovat kouzlo tradic. Znovu nachází cestu ke svému "jednodušímu" bratru a otci, kteří spolu mají krásný vztah. To vše ač možná zní poněkud "lacině" a podlézavě je zpracováno a zahráno opravdu bravurně. Vše je takové milé, poklidné a to ač přestože se řeší i negativní témata (bourání za účelem stavby supermarketu, smrt, odcizení, co s nechtěným bratrem,atd.)(28.1.2005)

 • JANARYBA
  *****

  "Momentálně" zaostalý bratr (blahoslavení chudí duchem mají daleko víc vyvinutou intuici) pošle svému staršímu bratrovi obrázek, na kterém je nakreslený jejich otec mrtvý (tvrdí pak, že nakreslil, jak táta odpočívá). Bratr okamžitě přijede a díky tomu dostane možnost prožít s bratrem, tátou a štamgasty z jejich starých lázní pár nádherných "čínsky hrabalovských" dní , než se bratrovo "proroctví" naplní a on musí řešit co dál ...(4.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace