poster

Ponorka

 • Západní Německo

  Boot, Das

 • SK název

  Ponorka

 • EN název

  Boat, The

Drama / Válečný

Západní Německo, 1981, 149 min (SE: 293 min, Director's cut: 209 min)

 • RHK
  ****

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Vynikající německý ponorkový snímek. Ovšem pozor, je dělaný s příslovečnou německou důkladností, takže i u nejkratší verze se první půlku filmu lehce (a ženy i těžce) začnete nudit, protože tam se teprve navozuje ta správná ponorková klaustrofobní atmosféra. Druhá půlka je však neskutečně dějově i emočně našlapaná a ta Vám to čekání desetkrát vrátí. Alles Gute, Herr Petersen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/7222-ponorka-boot-das/videa/(2.1.2009)

 • tron
  ****

  Dlhé (hlavne režisérsky zostrih) a vyčerpávajúce. Snímka líči svojich nemeckých "hrdinov" ako obyčajných ľudí, ktorí to brali viac ako zamestnanie, než službu vlasti či vieru v Hitlera. PONORKA je prvý (a najlepší) diel Petersenovej voľnej vodnej trilógie, okorenený vynikajúcou klaustrofobickou atmosférou a Prochnowom v titulnej úlohe, ktorý výborne zahral "otca svojich synov".(26.11.2006)

 • Gemini
  *****

  Přemýšlel jsem, které slovo tenhle Petersenův velkokus nejlíp vystihuje. "Klaustrofobický" by to mohlo být, ale je tu místo jenom pro jednoho Klause, a tím bude jednou provždy Klaus Doldinger, jehož hudba tomu všemu dává ty správné vnitřní rozměry. V rychlých pasážích úplně vylétá do oblak a vy skoro chápete tu hrdost a nadšení, se kterou se mladí muži (feministky prominou, a jistě rády, neboť válka je čistě mužským výmyslem, tak jako veškeré zlo;)) napůl obrazně řečeno vrhali do vln, vstříc dálkám, slávě a radosti z vítězství. Bohužel jak jich až příliš mnoho tím nejhorším možným způsobem zjistilo - a Das Boot to vůbec nezastírá a ani v nejmenším nepřikrašluje - vydávali se do míst, kde nabubřelá slova jako hrdinství a vítězství zcela ztrácejí význam, a kde na několik vteřin radosti připadají hodiny šíleného strachu ze sebemenšího zvuku, a kde největším vítězstvím je přežití a návrat na pevninu. Das Boot je vrcholný válečný a zároveň protiválečný film, a to jedno slovo zní "dusivý". Atmosféra, která se nedá krájet ani dýkou SS, a která je při sledování těch delších verzí skoro k nepřežití, se nedá zapomenout. Zcela jednoznačně jde o film, který si svoje místo v Top 200 zasluhuje. Jednomu se až nechce věřit, jak hluboko dokázal Jürgen Prochnow během následujících let klesnout...člověk z toho má opravdu nepříjemný Boll:) Dávám 90% a myslím, že v němčině bych to asi nezvládl - díky svědomité práci tvůrců je sledování Ponorky dosti náročný úkol i v mateřském jazyce.(25.5.2009)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Většina filmu byla natočena ve filmových ateliérech poblíž Mnichova. (Kulmon)

 • - Celý příběh ponorky je kombinací dvou lodních deníků a tedy vše, co se ve filmu odehraje, se skutečně stalo. (DZOUKR)

 • - Scéna, kdy se Johann (Erwin Leder) přijde kapitánovi (Jürgen Prochnow) omluvit, v knižní předloze vůbec není. V knize je pouze to, že se omluvil a vše bylo v pořádku. Režisér Wolfgang Petersen ale chtěl natočit dojemnou scénu. (DZOUKR)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace