poster

Ponorka

 • Západní Německo

  Boot, Das

 • SK název

  Ponorka

 • EN název

  Boat, The

Drama / Válečný

Západní Německo, 1981, 149 min (SE: 293 min, Director's cut: 209 min)

Komentáře uživatelů k filmu (488)

 • Divočák

  ***Věděli jste, že: Německou válečnou ponorku, která se v několika záběrech objeví v závěru filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, si filmaři vypújčili právě ze souběžně vznikajícího filmu "Ponorka". Scény ze Spielbergova filmu Petersenův štáb natolik přesvědčily, že jejich model ponorky snese cokoliv, že jej vystavili drsným vlnám. Ponorka šla ale okamžitě ke dnu.***(15.3.2007)

 • Mahalik
  *****

  Mohl bych začít komentář slovy, že sledování Ponorky pro mě byla čirá radost, protože v těchto letních měsících se prostě šikne, když je ve filmech téma voda. Jenže to by u toho neměli křičet chlápci hrůzou a nesmělo by se vše okolo odehrávat na ploše metr x metr + vydýchaná atmosféra taky zrovna dvakrát nepřispívá na auře "hoďme si nohy na stůl a vypněme mozek". Wolfgang Petersen poprvé ukázal (a naposledy), že za něco stojí, bohužel po tomto neskutečně realistickém filmu už natočil jenom bláboly, které stojí za vytahanou fusekli. Dokonce mám takový podezření, že když běhal za kameramanem, tak se omylem prásknul hlavou o kulatý otvor, kterým námořníci prolejzali a asi ho osvítil duch svatý, který mu vzkázal, že natáčení dobrých filmů stejně nemá cenu a že přijde Tykwer a tak..... To nic ale nemění na faktu, že Ponorka je geniální. Příběh hrdinů (které mi ale jaksi nepochpíme, protože jsou pro nás hrdinové jiného kalibru) a jejich strastí napříc širým mořem a hlavně jejich útrapy s tímto živlem, jsou opravdu ukázkou mistrně zvládnutého...všeho, od scénáře po hrecké výkony. Jeden z mála filmů na který můžou být naši němečtí sousedé pyšní. Auf Wiedersehen!(6.8.2008)

 • castor
  ****

  Plechy vržou a praskají, motory jedou na poloviční tah, stroj se náhle otřese, fotbalové Schalke dostalo debakl, čelo se orosí, dech se zastaví a pohled je ještě vyděšenější, než před několika málo okamžiky. Čekání na další náraz je nekonečné. Pod masivem vody tu mnohdy sedí mladíci, kteří si tohle válečné podvodní tažení představovali kapku jinak. Na vše bedlivě dohlíží v drtivé stopáži (na druhou stranu právě kvůli ní si dám od Ponorky tak patnáct let pauzu) Wolfgang Petersen, který stojí i za scénářem, dávkuje hutnou atmosféru strachu a ticha a svým soustředěným režijním vedením dopomáhá k nesporně kvalitním hereckým výkonům.(31.5.2013)

 • MM_Ramone
  ***

  Najslávnejší ponorkový film všetkých čias. S týmto sebavedomím tvrdením, ktoré je súčasťou DVD obalu, môžem kľudne súhlasiť. Pre obdivovateľov týchto vojnových strojov to je iste veľmi zaujímavé dielo. Tiež aj vykreslenie klaustrofobickej atmosféry v interiéroch ponorky, absolutne izolovanej od ostatného sveta, je pôsobivé. Počas 2. svetovej vojny zo 40000 vojakov nemeckého námorníctva zahynulo viac ako 30000 z nich. Ak chcete vedieť ako dopadla posádka ponorky U96, tak sa musíte prebrodiť 208 minútami stopáže tohto filmu. Ja som s tým mal celkom problém. ***(7.1.2009)

 • lesumir
  ****

  Poprvé v životě jsem zažil klaustrofobii a pravou ponorkovou nemoc. Celých 216 jsem tam byl přímo s nimi a bál se o život, když ponorka kvičela a šroubly lítaly kolem hlav. Když se nademnou proháněl torpedoborec a pouštěl pumy. Nemohl jsem dýchat, nemohl jsem mluvit. Dal bych pět, ale poslouchat tři hodiny německou posádku v anglickém znění, to nebylo to pravé ořechové...(21.11.2008)

 • paascha
  *****

  Jeden z mála filmů, kde i když víte, že fandíte tomu "špatnému", nemůžete si prostě pomoc!(11.6.2007)

 • ClintEastwood
  ****

  Hodně zajímavý snímek. Drsný, ale realistický a uvěřitelný. Délka 208 minut může kdekoho odradit od projekce, ale kdo to vydrží a film dokouká, bude odměněn pěkně natočeným snímkem. Ta stopáž je ale přece jen delší a tak se prostě chvílemi dostaví nuda. To bylo nevyhnutelné, obzvlášť, když se celý děj filmu odehrává na jednom místě. Je to povedený film, jeden z nejlepších ve válečném žánru, ale na plné hodnocení to není.(24.1.2010)

 • xxmartinxx
  ****

  Jeden z těch filmů, kterým by jen ignorant dal podprůměrné hodnocení. Úžasný námět, precizně provedené, ale nemůžu se zbavit pocitu, že tomu Petersen nedal nic víc, než co z toho muselo být už principu. 70%(16.4.2011)

 • Kass
  ****

  Přiznám se, že filmy odehrávající se po většinu času v podmořském světě zrovna nějak moc nemusím, dokonce ani "Propast" od mého Top režiséra J.Camerona mě přes svou nepopiratelně vysokou úroveň zpracování dvakrát nenadchla. V hledání vyjímky, jenž by dle rčení porušila pravidlo, jsem svou pozornost zaměřil na Petersonovu slavnou adaptaci románu L.-G. Buchheima "Ponorka". Bohužel musím napsat, že co do úspěšnosti záměru zůstal pokus s "Ponorkou" jen na půli cesty ke klíči k bráně s nápisem - spokojenost. Co naplat, že za zvuků nádherného ústředního motivu, v nebývale realisticky vykresleném prostředí svádí přesvědčivě obsazená posádka, se strhujícím charizmatickým kapitánem (J.Prochnov) v čele, podmořské bitvy s nepřítelem, kterému nikdy ani nepohlédnou do očí, když pro mě jsou prostě 3 hodiny času strávené v uzavřeném klastrofobickém prostředí ponorky jen těžko k vydržení. "Ponorka" svou kvalitu má - já ji vidím v očích zbědované posádky - jen jí přes ně nedokážu dohlédnout až do kovového srdce. Komu se to poštěstí, určitě zažije úžasné film. dobrodružství, jaké si umějí dát jen "chlapi sobě".(20.11.2004)

 • petaspur
  **

  Právě jsem viděl jeden z těch dokonalých filmů, kde každý záběr má hlubší význam a myšlenkový odkaz může být předmětem vášnivých diskuzí v intelektuálských kruzích. Pro mě to však byla pouze tříhodinová nuda okořeněná trochou klaustrofobie.(2.4.2009)

 • cheyene
  *****

  Skutečně jeden z nejlepších ponorkových filmů, které jsem viděl. Děj je místy vyprávěn příliš rozvláčně, ovšem v případě tohoto snímku mi to nijak zvlášť nevadilo. Hrdinové-Němci mi během filmu přirostli k "diváckému srdci" a snad je odpustitelné, když se přiznám, že jsem jim fandil. Ne, že bych jim přál, aby úspěšně potápěli spojenecké lodě, ale získali si mé sympatie natolik, že jsem chtěl, aby veškeré útrapy přežili. Osobně bych se rád podíval do ponorky, "prolezl" si ji a snad i vyzkoušel plavbu na moři, ovšem za podmínky, že není válka a tudíž je malé riziko k nějakému potopení "potopeného" plavidla. Tento snímek na diváka musí dýchnout a přenést tíživou atmosféru, zápach oleje, červené světlo a veškeré praskání. Pokud sledujete Ponorku pozorně, tak je zcela správně, cítíte-li se doma v obýváku tak, jako byste byli v plechové rakvi. Závěrečná půlhodinka je opravdový boj o přežití, který patří mezi to nejpůsobivější během celého průběhu filmu. Zaujalo mě, že celý tento počin je točen pouze z perspektivy posádky, takže se nedočkáme žádného jiného úhlu pohledu na situace, které se odehrávají pod hladinou. Následující část komentáře může být brána jako SPOILER: Závěrečná paralela potápějící se ponorky a umírajícího hrdiny (záměrně neprozrazuji, o koho jde), je neskutečně působivá, v očích umírajícího vojáka sledujícího svůj "druhý domov", lze vyčíst vše...To celé nakonec podpoří geniální hudba....konec SPOILERu. Opravdu povedený film se sympatickým hlavním hrdinem (pro mě byl hlavní hrdina kapitán)...(11.4.2009)

 • -bad-mad-wolf-
  *****

  "Jednou stát před nezvratitelným... kde vás matka nehlídá... žádná žena nekříží vaši cestu... Kde vládne jen skutečnost, krutá a velká."(3.2.2013)

 • Davies182
  *****

  Hodnocení Director´s Cut (216 min) verze: Brilatní v ohledu autentického a nepříjemně realistického pohledu na "život v ponorce". Díky tomu, že kamera v podstatě celý snímek neopustí klaustrofobicky úděsný prostor podmořského plavidla, servíruje divákům altruistické pocity každou minutu. S posádkou smrtícími torpédy vybavené ponorky ráno divák vstává, dopoledne dělá průzkum, v poledne obědvá, pak sepisuje hlášení, a nakonec s vynervovanými mladíky opět usíná do dalšího nejistého dne. A co může být pesimističtější než čekání na zatopení v uzavřeném prostoru s lidmi, kterým věříte? Na špatné věci tu nikdo raději nemyslí a je důležité, brát všechno jako práci. Petersenovi se maximálně povedlo zprostředkovat děsivé akční scény do té míry, že jsem byl celou stopáž napnutý jako struna a upřímně se obával toho, s čím vyrukuje smrtelně nebezpečný oceán příště. A to jsou hlavní hrdinové nacisti! Takhle jsem se naposledy bál o rodinku Toma Cruise ve Válce světů... Nezdálo se mi to zdaleka tak dlouhé, jako mohou odradit minuty v profilu. A ten konec!(17.1.2010)

 • Shakers
  ****

  Tento film som si chcel už vela krát pozrieť, ale nejak som sa k nemu nedokopal.Nakoniec, ale v tomto živote som to ešte stihol.Ak ste si všimli tak tento film má tri verzie, takže pozor na to ktorú idete pozerať, pretože medzi tými rôznymi verziami je veľký rozdiel a hlavne v tej stopáži, ktorá je pri Special Edition fakt brutálna.Čo sa týka mňa, tak ja som videl Director's Cut 216 min.Či som volil dobre? Vyzerá to tak že asi aj áno, keď som si to išiel požičať, tak som na výber inú verziu nemal, takže zlatá stredná cesta (podľa minút) bola jediná voľba.K filmu - na to že tento film vznikol v roku 1981 tak má fakt dobrú výpravu, kameru a celkovo je to po technickej stránke veľmi dobré.Das Boot je film, ktorý sa odohráva počas druhej sv. vojny a mi sledujeme (s nemeckej strany) pár námorníkov v ponorke na čele s výborný kapitánom Jürgenom Prochnowom.Film dokáže pekne vybudovať napätie, ale na druhú stranu niekedy je moc uťahaný (že by tou dlhšou verziou?).Rozhodne je to dobrý film, ktorý opäť ukazuje na strach, zúfalstvo či ako je vojna nezmyselná. 80% .- 4*(5.3.2011)

 • Satan
  *****

  Jeden z nejrealističtějších a nejlidštějších filmů s tématikou II. světové války. Válečný film lze natočit buď za miliony dolarů se všudypřítomnými výbuchy, ustřelenými údy a patetickými proslovy anebo rozehrát drama za pomoci několika prokreslených charakterů. Ponorka je naštěstí druhý příklad a jedná se o nejlepší válečný film s ponorkovou tématikou a navíc - ukazuje válečný konflikt z té druhé strany, kde parta naivních mužů byla strhnuta německou propagandou. Petersenův majstrštyk, kterému se za celou dobu jeho kariéry nepřiblížil ani na 100 námořních mil. [Přesná stopáž: 200 min - Director's cut](27.9.2006)

 • sheen
  *****

  Kdysi dávno na VHS, teď bluray 4hodiny a 30minut ponorkové klaustrofobie, kterou jsem si naplno užíval. Já osobně mám nejraději akční Hon na ponorku, ovšem Das Boot je v těsném závěsu (nejrealističtější ztvárnění námořní/podvodní války). Nic lepšího už Petersen nenatočil...(26.5.2011)

 • gogo76
  *****

  Vynikajúce!Film s veľmi dobrou,dusnou atmosférou a dobrými hereckými výkonmi.Veľa akcie nečakajte,ale to neznamená,že sa budete nudiť.Film má viac ako 3 hodiny a to asi nestrávi každý,ale kto to rád vojnovo,realisticky a je zvedavý aj na pohľad na vojnu z druhej strany príde si na svoje.Okrem toho dvd obsahuje aj režisérov velmi dobrý a zaujímavý komentár,ale na jeho vypočutie treba opäť cez 3 hodiny,takže asi len pre vytrvalých.90%.(11.2.2009)

 • LiVentura
  ***

  Moc dobře natočené. Mistrovské, ale mně tato témata zase tolik nepřitahují..(14.7.2015)

 • Payushka
  ****

  Mam z toho takove rozporuplne pocity. Kdyz jsem se divala na director's cut vecer pred televizi, nekolikrat jsem usnula a Ponorka mi prisla spis chladna nez strhujici. K velkemu "nadseni" se mi i povedlo prospat konec celeho filmu. Druhy den, kdyz jsem si ho takrikajic "sehnala", dodivala jsem posledni pul hodinu. A ta byla dokonala. Tak nejak tusite, jak pribeh cele posadky skonci, ale presto vas zasahne. Takze (at to zni mozna zvlastne) doporucuji videt tu kratsi, ostrihanou verzi. Mimochodem kapitan byl perfektni - chlap, jak ma byt :)(22.3.2009)

 • Ruut
  *****

  Viděl jsem to už celkém dávno, ale pořád si dobře pamatuju na tu bezůtěšnou klaustrofobní atmosféru. Myslím že to je nejlepší ponorkový film všech dob. Jo Wolfgang Petersen v osmdesátých letech ještě uměl.(27.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace