Hvězdná brána (TV seriál)

• Kanada

Stargate SG-1

• slovenský

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 1997, 214x42 min

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Don S. Davis, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Jay Acovone, Tony Amendola, Peter Williams, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery, Vanessa Angel, Louis Gossett Jr., Jodelle Ferland, Erica Durance, Crystal Lowe, Sam J. Jones, Jolene Blalock, Ronny Cox, Marc Worden, JR Bourne, Amber Rothwell, Michael Rooker, Emily Holmes, Grace Park, Ian Buchanan, Julian Sands, Winston Rekert, Michael Eklund, Adam Baldwin, Daniel Cudmore, Robert Picardo, David Hewlett, Torri Higginson, Saul Rubinek, Kavan Smith, Tony Todd, Erick Avari, Joe Flanigan, David Nykl, Noah Danby, Ken Kirzinger, Reed Diamond, Guy Fauchon, David Palffy, Cary-Hiroyuki Tagawa, Armin Shimerman, James Earl Jones, Enrico Colantoni, Tobin Bell, William Devane, Jan Rubeš st., Dan Castellaneta, Lexa Doig, William B. Davis, George Dzundza, Michael Ironside, Gary Chalk, Cameron Bright, Suleka Mathew, Tim Guinee, John de Lancie, John Noble, Fred Willard, Rudolf Martin, Katharine Isabelle, Sarah Strange, Chuck Campbell, Dakin Matthews, Christopher Heyerdahl, Anna Galvin, Gwynyth Walsh, Karin Konoval, Christopher Cousins, Michael Welch, Dan Shea, Neil Jackson, Christopher Redman, Earl Pastko, Kristina Copeland, Jason George, Daniella Evangelista, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Catherine Lough Haggquist, Lindsay Maxwell, Barbara Kottmeier, Ona Grauer, Simone Bailly, Sonya Salomaa, Tahmoh Penikett, Kiara Hunter, Ingrid Kavelaars, Jason Gray-Stanford, Brent O'Connor, Brandy Ledford, Paul McGillion, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Jody Thompson, Maria Luisa Cianni, Matthew Harrison, Carrie Genzel, Zak Santiago, Katie Stuart, Christina Cox, Elizabeth Hoffman, Jesse Moss, Kirsten Prout, Peter LaCroix, Scott Hylands, Cliff Simon, Gabrielle Miller, Conan Graham, Quinn Lord, Thomas Kopache, Paul Anthony, Raahul Singh, Vince Corazza, Wayne Brady, Robin Mossley, Alessandro Juliani, Peter Kent, Peter Wingfield, Dan Payne, Cory Monteith, Rob Lee, Danielle Nicolet, David DeLuise, Ty Olsson, Barclay Hope, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hrothgar Mathews, Sarah Douglas, Greg Anderson, Michael DeLuise, Henry Gibson, Michelle Harrison, Musetta Vander, Kevan Ohtsji, Marshall R. Teague, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, François Chau, William Russ, Ben Bass, Benjamin Ratner, Christine Adams, Chris Kramer, Martin Cummins, Michele Greene, David Paetkau, Aisha Hinds, Kristen Dalton, Willie Garson, Amy Sloan, Brittney Irvin, David Richmond-Peck, Clare Carey, Carrie Fleming, Peter Stebbings, Françoise Robertson, Tom McBeath, Terry Chen, Jim Byrnes, Benjamin Easterday, Alexis Cruz, Aaron Pearl, Brian Markinson, James Parks, James McDaniel, Tom Butler, Chad Krowchuk, Anna-Louise Plowman, John DeSantis, Wally Dalton, Alex Ferris, Paul Koslo, April Telek, Allison Hossack, Charles Shaughnessy, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Michael Rogers, Adrian Holmes, Kendall Cross, Alan C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Duncan Fraser, Eric Keenleyside, John Novak, Colin Cunningham, Colin Heath, Kira Clavell, Benz Antoine, Peter Shinkoda, Anne Marie DeLuise, Robert Moloney, Richard de Klerk, Derek Hamilton, Ellie Harvie, John Aylward, Adam Harrington, Peter Benson, Suanne Braun, Lucia Walters, Brenna O'Brien, Brad Kelly, Michael Kopsa, Jerry Wasserman, David Lewis, Kevin McNulty, Peter Bryant, Eric Steinberg, Arvidas Lebeljunas, Larry Cedar, Bonnie Bartlett, Andrew Moxham, Elizabeth Weinstein, Sarah Edmondson, Nels Lennarson, Vaitiare Hirshon, Chris Owens, Elisabeth Rosen, Bobbie Phillips, John Prosky, Jim Thorburn, Tom Heaton, Vitalij Kravčenko, Sean Owen Roberts, Alexandr Kalugin, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Alejandro Rae, Chilton Crane, Jill Teed, Joey Aresco, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Don Thompson, Peter F. Woeste, D. Neil Mark, Theresa Lee, Brent Stait, Vincent Gale, Kim Kondrashoff, Paul Jarrett, Darren Moore, Martin Novotny, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Link Baker, Hawthorne James, Jarvis W. George, Ryan W. Smith, George Touliatos, Artine Brown, Alan Rachins, Jeffrey Bowyer-Chapman, Liam Ranger, Don MacKay, Mercedes de la Zerda, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Peter New, Patti Allan, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, James Bamford, Mark Gibbon, Lucas Wolf, Ian Butcher, Howard Siegel, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Chris Shields, Ingrid Torrance, Bill Dow, Donald Adams, Noah Beggs, Ki Yurij, Tony Alcantar, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Michael Teigen, Colin Corrigan, Glynis Davies, Julian Christopher, Michael P. Northey, Ryan Jefferson Booth, Russell Roberts, Sean Campbell, Ben Wilkinson, Joel Swetow, Sun-tek Oh, Kyle Cassie, Rob Hayter, Richard Whiten, Lorena Gale, Tom O'Brien, David Bloom, Brad Wright, Charles Andrew Payne, Johannah Newmarch, Sean Tyson, Bill Marchant, Aaron Craven, L. Harvey Gold, Terence Kelly, Sarah Deakins, Lachlan Murdoch, Alisen Down, Heather Hanson, Doug Wert, Jason Schombing, Daryl Shuttleworth, Douglas Arthurs (herec, a.z.), Dom DeLuise, William deVry (a.z., herec), Carmen Moore

Neustále se měnící kvalitou jednotlivých epizod to silně připomíná další kult z 90. let Akta X, jenže kdo na tom vyrůstal a má trochu nadhledu, tak ani po těch letech to nemůže mít týmu SG-1 za zlé. Konečně si svůj dětský kult střihnu od první do poslední epizody a už na konci pilotu, při definitivním sestavení nového týmu, mě mrazilo jako dlouho ne. Hláškující frajer O´Neill, intelektuál a lingvista Jackson, roztomile emancipovaná Carterová a mlčenlivý Jaffa Teal´c jsou rozhodně jednou z nejlépe poskládaných a skvěle si nahrávajících seriálových partiček. Pro Shankse, Tapping a hlavně Judgeho to jsou životní role. Seriálový dinosaurus Anderson má samozřejmě ještě jedno starší eso v rukávu. Mytologické linky je v první sérii minimum, ale dost mě překvapil její strmý nástup už ve druhé sérii. Samostatně stojící epizody, kde spolu s SG-1 jednorázově prozkoumáváme cizí planety, jsou většinou kvalitativně na nižší úrovni než ty mytologické, ale pravý fanoušek Hvězdné brány si tam svoje guilty pleasure záležitosti má šanci najít. Navíc tady o dost více než třeba ve zmiňovaných Aktech X fungují komediální epizody. Od začátku nechybí trademarky jako červený telefon na prezidenta nebo největší seriálová osina v zadku buzerant Maybourne. Z původního filmu sem bylo přeneseno i rivalské špičkování mezi Jackem a Danielem a tvůrci se nebojí vrátit ani k dosti ožehavému tématu v podobě Jackova syna. Trošku mě zde zarazilo množství nenávistných výlevů na adresu SG-1. Když však mezi těmi exoty poznávám ufňukance, kteří pod údajně geniálním Firefly brečí, že jim to po par dílech stopli, tak si s blaženým úsměvem pouštím jednu z více než 200 epizod Hvězdné brány a je mi dobře. Už po dvou sériích mám chuť dát plnou palbu, tak moc jsem si ten návrat užil, je však třeba být trochu soudný. Ale kdo ví, třeba to časem přijde. 1. série: 70%, 2. série: 75%, 3. - 5. série: 80%.(1.9.2014)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +svět Hvězdné brány, vše je dokonale propojené, scénář naprosto sedí a děj a údálosti na sebe navazjí jak mají -znovukoukatelnost mohla být větší (většinou stačí vidět jednou, napodruhé už vás nic nepřekvapí)/// Někdy před 14ti-15ti lety jsem měl možnost zhlédnou jeden zajímavý snímek, který se jmenoval Hvězdná brána. Tahle dobroudružná sci-fi se mi velmi líbila a na první průchod bránou nikdy nezapomenu. V té době jsem si řekl jak by bylo krásné právě z tohoto námětu udělat seriál. Dál jsem to však pustil z hlavy a až jednoho dne, někdy před 11 lety začal běžet v televizi tento seriál. Dodneška si pamatuji, že jsem si nebyl jistej jestli Daniela hraje stejný herec jako ve filmu, ani jsem si tehdá nemyslel že Teal´c vydrží až do kocnce seriálu. Ovšem potěšila mě účast Richarda Deana Andersona, kterého jsem znal už z dětství jako MacGyvera. No a dnes tu máme konec seriálu. U žádného jsem nevdyržel tak dlouho. Všechny postavy jsem si zamiloval. První čtyři řady byly výborné. Pátá a šestá procházeli jakousi krizí, prostě byly slabší, Daniel odešel, přišel místo něj Jonas Quiin. Nebyl nejhorší, ale na Daniela neměl a tak možná proto se tam dlouho neohřál. DO sedmé řady se vrátil. Ta se mi celkem líbila. V osmé přišla na řadu Atlantida. V deváte Orájové a v desáte Merlin a hledání Archy pravdy. No pořád se něco dělo a jistota byla jen jedna, že z toho vždy vyváznou. Vlastně ne, nikdy to nebylo jisté, jen sme v to doufali. Škoda, že seriál neměl větší rozpočet. Kulisy byly dobré a akce taky, jen to vše mohlo být ve větším měřítku. Více komparsistů, větší boje, ještě víc akce. Jinak si ale nemohu stěžovat. Každá část byla něčím jiná, originální a zajímavá. Když už sme u té originality: skoro vždy mi přišlo, že ta a ta část se něčemu podobá. Nějakému filmu, nějaké situaci. Postavy se častokrát nacházeli v situaci, kterou jsem viděli v jiném filmu. Namátkou: Predátor, Poslední samuraj, Trosečník, a vzpoměl bych si na desítky dalších, už mi tam chyběl jen Terminátor. Byly sice i nudnější části, nebo čísti vyloženě průměrné. Mě osobně nudli části s Tokrama nebo s Džafama. Ale těchto části moc není, vždy tak 2-3 na jednu řadu. Ostatní stojí za pozornost a některé jsou dokonce nezapomenutelné. Pokud pominu ty dvojdíly, které by vydali za samotný film, tak mám na mysli především epizodu 1969 a epizodu s názvem 2010, obě patří mezi TOP. Na tento seriál budu dlouho vzpomínat, přinesl mi hodně zábavy, vzrušení a splnil mi moje přání, že by něco takového mohlo vzniknout./// Celkem 95%///(23.7.2009)

Hviezdna brána je jeden zo seriálov, ktorých hodnotenie je mierne problematické. Na jednej stranke jednoduchý a maximálne chytľavý nápad, atraktívna mytológia, zaujímavé postavy so skvelou vzájomnou interakciou a na druhej strane nespočetne veľa nezmyselných častí, alebo častí nezasahujúcich do hlavnej dejovej línie. A to sa ešte v každej sérii sa nájde minimálne jeden diel, ktorý je totálne mimo SG univerzum a divák len priblblo pozerá, čo mu vlastne tvorcovia servírujú. Lenže tie vydarené diely zase ponúkajú zážitok na úrovni a nie je ich málo. Nemyslím, že SG1 vznikla len kvôli tahaniu peňazí z fanúšikom, kvôli tomuto faktu vznikali skôr jej ďalšie a ďalšie série a niekedy to až kole oči. Ale nebyť toho, asi by sme sa nikdy nedočkali Ori, ktorí sú snáď ešte zaujímavejším protivníkom ako Goa'uldi a príchod tak skvelých postáv akými sú Vala Mal Doran či Cameron Mitchel. Kvalitná televízna zábava ale najlepšie sci-fi? Určite nie. 80%(21.10.2007)

• Niktorius

Kult tohoto seriálu mne míjí. S jistou nadsázkou lze tvrdit, že je to něco jako Esmeralda - jen ve sci-fi hávu a střílí se tam.(31.8.2007)

Vynikající, epické, poetické, vtipné a herecky nehorázně chytlavé. To všechno byla Stargate SG-1 dokud si scénáristé nevycucali z prstu rasu Orálů, okopírovali předchozí koncept s goa'uldy a Dean Andersona nahradili mladší verzi jménem Ben Browder, jenž svému předchůdci nesahá ani po paty. Na prvních pět řad ale nikdy nezapomenu.(21.8.2007)