Hvězdná brána (TV seriál)

• Kanada

Stargate SG-1

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 1997, 214x42 min

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Don S. Davis, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Jay Acovone, Tony Amendola, Peter Williams, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery, Vanessa Angel, Louis Gossett Jr., Jodelle Ferland, Erica Durance, Crystal Lowe, Sam J. Jones, Jolene Blalock, Ronny Cox, Marc Worden, JR Bourne, Amber Rothwell, Michael Rooker, Emily Holmes, Grace Park, Ian Buchanan, Julian Sands, Winston Rekert, Michael Eklund, Adam Baldwin, Daniel Cudmore, Robert Picardo, David Hewlett, Torri Higginson, Saul Rubinek, Kavan Smith, Tony Todd, Erick Avari, Joe Flanigan, David Nykl, Noah Danby, Ken Kirzinger, Reed Diamond, Guy Fauchon, David Palffy, Cary-Hiroyuki Tagawa, Armin Shimerman, James Earl Jones, Enrico Colantoni, Tobin Bell, William Devane, Jan Rubeš st., Dan Castellaneta, Lexa Doig, William B. Davis, George Dzundza, Michael Ironside, Garry Chalk, Cameron Bright, Suleka Mathew, Tim Guinee, John de Lancie, John Noble, Fred Willard, Rudolf Martin, Katharine Isabelle, Sarah Strange, Chuck Campbell, Dakin Matthews, Christopher Heyerdahl, Anna Galvin, Gwynyth Walsh, Karin Konoval, Christopher Cousins, Michael Welch, Dan Shea, Neil Jackson, Christopher Redman, Earl Pastko, Kristina Copeland, Jason George, Daniella Evangelista, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Catherine Lough Haggquist, Lindsay Maxwell, Barbara Kottmeier, Ona Grauer, Simone Bailly, Sonya Salomaa, Tahmoh Penikett, Kiara Hunter, Ingrid Kavelaars, Jason Gray-Stanford, Brent O'Connor, Brandy Ledford, Paul McGillion, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Jody Thompson, Maria Luisa Cianni, Matthew Harrison, Carrie Genzel, Zak Santiago, Katie Stuart, Christina Cox, Elizabeth Hoffman, Jesse Moss, Kirsten Prout, Peter LaCroix, Scott Hylands, Cliff Simon, Gabrielle Miller, Conan Graham, Quinn Lord, Thomas Kopache, Paul Anthony, Raahul Singh, Vince Corazza, Wayne Brady, Robin Mossley, Alessandro Juliani, Peter Kent, Peter Wingfield, Dan Payne, Cory Monteith, Rob Lee, Danielle Nicolet, David DeLuise, Ty Olsson, Barclay Hope, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hrothgar Mathews, Sarah Douglas, Greg Anderson, Michael DeLuise, Henry Gibson, Michelle Harrison, Musetta Vander, Kevan Ohtsji, Marshall R. Teague, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, François Chau, William Russ, Ben Bass, Benjamin Ratner, Christine Adams, Chris Kramer, Martin Cummins, Michele Greene, David Paetkau, Aisha Hinds, Kristen Dalton, Willie Garson, Amy Sloan, Brittney Irvin, David Richmond-Peck, Clare Carey, Carrie Fleming, Peter Stebbings, Françoise Robertson, Tom McBeath, Terry Chen, Jim Byrnes, Benjamin Easterday, Alexis Cruz, Aaron Pearl, Brian Markinson, James Parks, James McDaniel, Tom Butler, Chad Krowchuk, Anna-Louise Plowman, John DeSantis, Wally Dalton, Alex Ferris, Paul Koslo, April Telek, Allison Hossack, Charles Shaughnessy, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Michael Rogers, Adrian Holmes, Kendall Cross, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Duncan Fraser, Eric Keenleyside, John Novak, Colin Cunningham, Colin Heath, Kira Clavell, Benz Antoine, Peter Shinkoda, Anne Marie DeLuise, Robert Moloney, Richard de Klerk, Derek Hamilton, Ellie Harvie, John Aylward, Adam Harrington, Peter Benson, Suanne Braun, Lucia Walters, Brenna O'Brien, Brad Kelly, Michael Kopsa, Jerry Wasserman, David Lewis, Kevin McNulty, Peter Bryant, Eric Steinberg, Arvidas Lebeljunas, Larry Cedar, Bonnie Bartlett, Andrew Moxham, Elizabeth Weinstein, Sarah Edmondson, Nels Lennarson, Vaitiare Hirshon, Chris Owens, Elisabeth Rosen, Bobbie Phillips, John Prosky, Jim Thorburn, Tom Heaton, Vitalij Kravčenko, Sean Owen Roberts, Alexandr Kalugin, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Alejandro Rae, Chilton Crane, Jill Teed, Joey Aresco, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Don Thompson, Peter F. Woeste, D. Neil Mark, Theresa Lee, Brent Stait, Vincent Gale, Kim Kondrashoff, Paul Jarrett, Darren Moore, Martin Novotny, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Link Baker, Hawthorne James, Jarvis W. George, Ryan W. Smith, George Touliatos, Artine Brown, Alan Rachins, Jeffrey Bowyer-Chapman, Liam Ranger, Don MacKay, Mercedes de la Zerda, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Peter New, Patti Allan, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, James Bamford, Mark Gibbon, Lucas Wolf, Ian Butcher, Howard Siegel, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Chris Shields, Ingrid Torrance, Bill Dow, Donald Adams, Noah Beggs, Ki Yurij, Tony Alcantar, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Michael Teigen, Colin Corrigan, Glynis Davies, Julian Christopher, Michael P. Northey, Ryan Jefferson Booth, Russell Roberts, Sean Campbell, Ben Wilkinson, Joel Swetow, Soon-tek Oh, Kyle Cassie, Rob Hayter, Richard Whiten, Lorena Gale, Tom O'Brien, David Bloom, Brad Wright, Charles Andrew Payne, Johannah Newmarch, Sean Tyson, Bill Marchant, Aaron Craven, L. Harvey Gold, Terence Kelly, Sarah Deakins, Lachlan Murdoch, Alisen Down, Heather Hanson, Doug Wert, Jason Schombing, Daryl Shuttleworth, Douglas Arthurs (herec, a.z.), Dom DeLuise, William deVry (a.z., herec), Carmen Moore, Brian Jensen, Matthew Bennett, Scott MacDonald, Nickolas Baric, Judy Norton, Christina Jastrzembska, Josh Byer, Marilyn Norry, Geoff Redknap, Alvin Sanders, Malcolm Stewart, Joe Pascual, Johnny Cuthbert, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Terry David Mulligan, Fred Henderson, Matthew Walker

HB je fenomén, který mě bral už od začátku. Je.to sice propagace USA (mnohdy o sobě nepokrytě mluví jako o těch nejlepších na planetě), když to ale vezmu kolem a kolem, asi bych jim tu Bránu nechala. Hlavní postavy překypují charismatem (Jack), roztomilostí (Daniel), naivitou a arogancí (Samantha), duševní i fyzickou silou (Teal´c) a moudrostí a rozvahou (gen. Hammond). Škála mimozemšťanů je také nepřeberná. Nejvíce jsem si oblíbila goaulda Baala. Nemůžu si pomoct, ale je to prostě super chlápek hláškující:(cca) "240 programů a na žádný se nedá dívat" a přitom kouká na digitální hodinky, "Abych použil lidský eufemismus proč schovávat jehlu v kupce sena když máte k dispozici stoh", nebo vytáhne mobil a zavolá prezidentovi: "Pane prezidente, hovořím s vámi z mé flotily na orbitě vaší planety"...Ještě bych dodala, že je dobře, že se odprostili od těch omrzlin při průchodu bránou. Je docela zajímavé porovnat první díl, kdy týmy prošly skrz a ven doslova vypadly, zvracely, motaly se a měly všude sníh a v dalších si ležérně procházejí sem a tam bez sebemenších potíží. Asi to bylo tím, že jejich brána byla tak dlouho u ledu...na 4dobré díly připadá asi 1nudnější a 1 vyloženě blbý. To je docela dobré skore. A nakonec musím pochválit i díly s Ori. Můj prvotní znázor se nepotvrdil. 10 posledních dílů jsem shlédla během dvou večerů (nocí). HB zkrátka bude navždy mým idolem.(14.10.2008)

• xxmartinxx

Úlet, který jsem brzy napravil. První řady ještě pěkné, další už, ehm, ne tak moc. Hloupý seriál, který může fungovat jen jako guilty pleasure, je pro mě hluboká minulost.(10.12.2009)

Když tenhle seriál přišel do ČR ihned jsem si ho oblíbil. Bylo to možná tím že v televizi dávali jenom Star Trek a jiný sci-fi v té době nebylo k vidění. Dnes je to pro mě jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Oblíbil sem si všechny členy posádky a tak mi je líto že postupně i ti v seriálu odpadají i když se to dá čekat když nyní nastupuju na scénu 10. řada. Už tím je vidět, že seriál je velmi oblíbený a úspěšný. Pravda je, že tu občas nějaký díl je velmi špatný, ale všeobecně vzato je to velmi dobrý nápad a podle mě i výborné zpracování seriálu, který se podle mě již zapsal do historie SCI-FI, teda u mě určitě a co si budeme povídat, může za to hlavně geniální Richard Dean Anderson aka MacGyver, který boří vážnost sci-fi do smysluplně a zábavně laděné epické geniality plné zábavných hlášek a laických názorů. (10/10)(19.7.2006)

• Niktorius

Kult tohoto seriálu mne míjí. S jistou nadsázkou lze tvrdit, že je to něco jako Esmeralda - jen ve sci-fi hávu a střílí se tam.(31.8.2007)

• Ej Hlemýžď

Jen proto, že se točí i ještě horší kraviny, tak dávám *, jinak na odpad.(20.9.2003)