Krtek

The Mole

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

• Hejtmy

{510/1001} Naprosto šílený film. Pár scén je svou extrémní výstředností zajímavých, ale celkově jsem se velmi nudil. 30 %(14.12.2014)

Apokalyptický western? Náboženské podobenství? Mytologický příběh o iniciační cestě hlavního hrdiny za poznáním sebe sama? Nesmyslný trip zfetovaného režiséra? A nebo taky možná něco jiného... Podivný film pana Jodorowskyho, který nedává žádný klíč k rozšifrování děje a tak se pochopení snímku stává záležitostí každého jednotlivce, který si na základě svých filmových a mimofilmových znalostí vytvoří vlastní, zcela subjektivní obraz toho, co právě viděl. Postmoderna ve filmovém hábitu.(24.1.2008)

Totální nářez. Jodorowsky je básníkem a jeho filmy básněmi. Myslím, že vedle Svaté hory jeho nejlepší film. Podivný western plný bizardností, tak jak on to umí - poetické, básnické obrazy v kontrastu s brutalitou a násilím. Westernové vyprávění o nesmiřitelném střelci, který nakonec dojde k osvícení a asketismu. Bravůrní...(3.8.2008)

Je velice těžké toto hodnotit. Místy se jedná o geniálně bizarní dílo, ale místy je to opravdu nuda k uzoufání. I proto volím zlatou střední cestu (a zároveň si vyhrazuji právo hodnocení v budoucnu změnit:-))(9.4.2009)

• bouncer

Bohužel mě tyhle Jodorowského surrealistické podobenství neoslovily tak, jak by asi bylo záhodno. Možná to je tematikou (western ani náboženství nepatří k mým vyhledávaným oblastem), kterou jsem úplně nechápal. Možná to je jen mnou... pro fanoušky divných filmů povinnost, pro ostatní velké upozornění,(6.6.2012)

• - John Lennon a Yoko Ono boli filmom natoľko nadšení, že poskytli Jodorowskému jeden milión amerických dolárov na realizáciu jeho ďalšieho projektu. (ancientone)

• - Použity byly některé kulisy z filmu Day of the Evil Gun (1968). (Arbiter)

• - Název snímku a jméno hlavního hrdiny slouží jako metafora pro undergroundovou kinematografii šedesátých let. Tak, jako se krtci prohrabou z hlubin země na povrch, povedlo se i některým nízkorozpočtovým snímkům získat popularitu u širokého spektra diváků. (Arbiter)