Krtek

El topo

The Mole

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

Bizarní alegorie na bibli a náboženství obecně - kupodivu i pro ateistu vcelku zajímavé dílko pokud u něj mermomocí bude chtít opravdu hodně přemýšlet a hledat nějaký význam a metaforu za každým obrazem... no, pokud bude dostatečně zhulený tak se mu to pravděpodobně i povede (což se na druhou stranu dá říct o všem, včetně Teletubies). Jinak je to jen co nejvíc ujetá úchylárna která svou vyšinutostí dokáže udržet pozornost, ale že bych u ní musel permanentně intelektuálně masturbovat se moc říct nedá. 6/10(16.4.2008)

• Kulmon

Máte - li dvě hodiny zbytečného času a chcete se ukrutně nudit u westernového podobenství v podobě chlápka v černým co se brodí pouští, pak není lepší volba.(12.10.2009)

Je velice těžké toto hodnotit. Místy se jedná o geniálně bizarní dílo, ale místy je to opravdu nuda k uzoufání. I proto volím zlatou střední cestu (a zároveň si vyhrazuji právo hodnocení v budoucnu změnit:-))(9.4.2009)

Popravdě pořadně nevim co si s Krtkem počít ..prozatím nechávám 3* ...rozepišu se až se mě to rozleží(25.6.2009)

Velice originální počin westernovského ražení. Nestačil jsem místy lapat dech, je to dobré, má to myšlenku a sílu.(23.7.2009)

• - Název snímku a jméno hlavního hrdiny slouží jako metafora pro undergroundovou kinematografii šedesátých let. Tak, jako se krtci prohrabou z hlubin země na povrch, povedlo se i některým nízkorozpočtovým snímkům získat popularitu u širokého spektra diváků. (Arbiter)

• - Použity byly některé kulisy z filmu Day of the Evil Gun (1968). (Arbiter)

• - Krtek byl zprvu undergroundový snímek, kterému se až díky Johnu Lennonovi dostalo celosvětové distrubuce. Zaujal ho natolik, že přesvědčil svého blízkého přítele, aby koupil práva a postaral se o distribuci. (Arbiter)