Krtek

Mole, The

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

• Flipper

Zohnať toľko mrzákov, čudných xsichtov, šialených kulís, zvierat ktoré sa môžu zabiť a iných je ťažká úloha. Keď sa to však podarí, človek sa cíti božsky. Takisto ako Jodorowsky (Boh), ktorý si preto zahrá super badass, ktorý po niečom pátra a chce byť najlepší. Keď sa mu to podarí - tak vlastne prehral a z dievčat ktoré mali byť jeho obdivovateľky sa stanú lesbičky a nastáva pád. Pokračuje to ako mierna symbolika na zmŕtvychstanie Krista, ktorý raz baví, potom vraždí až sa sám nezavraždí.... Kebyže symboly mali zmysel, ktorý sa dá aplikovať na film nepovedal by som polslova. Ale tu však ide len o ukázanie bizarnosti najväčšieho rangu s pridaním akejsi šialenej nadsádzky, ktorú chápe len režisér. Ak to má film vypovedať o zvrhlosti ľudstva, niekedy je to hrozne prehnané. Ak má byť šokujúcou prerábkou starého a nového zákona, utápa sa v zbytočných kovbojských klišé. Ak to je experiment s kombináciou viacerých filozofií a symbolov, je to príliš dlhé a nezáživné. Preto nie všetko čomu nerozumiem dobré a geniálne. Komu stačí inakosť, ukrižované jahňa a iné hlúposti k tomu, aby na to čumel dve hodiny tak prosím. Takéto znásilnená symbolika, bez odkazu pre mňa určite nieje. Viac sa mi páčil podobný Fernando Arrabal.(15.12.2009)

Pochopil jsem 23% (to je prvočíslo, což by samo o sobě mělo vnímavějšímu čtenáři mého komentáři něco naznačit...) - prakticky vše až do tý scény s čištěním velbloudích zubů. Na tomhle filmu oceňuji hlavně důmyslnou práci s kabalistickými metaforami a rerbergorvsky zahleděnou kameru, bravurně si pohrávající s hloubkou neostrosti.(25.9.2008)

• AngelAngie

Také jsem, jako mnoho jiných, propadla kouzlu divných filmů a tudíž jsem musela shlédnout i tohle veledílo. A je to veledílo? Nemyslím si. On to je opravdu hodně divný film, ale pro mě divný v tom smyslu, že jsem nikdy nepovažovala a považovat nebudu za mistrovské dílo film, jenž je prázdný jak vyschlej sud a přehání to se "šokujícími scénami" které vlastně vůbec šokující nejsou. Nahý chlapeček mi lezl celou dobu na nervy ostatně jako režisér sám v hl. roli, souhlasím s komentářem uživatele Superpero, který to vystihl výborně. Ten film je nudný až za hrob a jestli je v něm nějaké poselství, prosím, ať si ho divák hledá a vrtá se v tom, pro mě tohle byla obyčejná nudná samoúčelná slátanina, která nefungovala ani podle scénáře a už vůbec ne technicky. Co postava, to otravná postava, co herecká akce, to opravdu nehecká akce.(16.8.2009)

Velice originální počin westernovského ražení. Nestačil jsem místy lapat dech, je to dobré, má to myšlenku a sílu.(23.7.2009)

K filmu El Topo se hodí taková přirovnání jako například ohňostroj divnosti. Tento film udivuje každým dalším záběrem víc a víc. Přitom se to daří nenuceně a přirozeně, jako by zcestnost byla něco naprosto přirozenéhho. Tento film by se určitě líbil Dálímu. Surealistický a absurdní western, to přibližně vyplňuje nálň tohoto díla. Velmi jsem se bavil masivním přívalem neuvěřitelných nápadů. Ty všechny podivnosti jsou nasnímány nádhernou kamerou a doplňěny líbivou hudbou. Je to velmi silný zážitek.(10.12.2006)