poster

Krtek

 • španělský

  El topo

 • anglický

  The Mole

Western / Fantasy / Podobenství / Dobrodružný

Mexiko, 1970, 125 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hellboy
  ****

  [LFŠ 2008] Surrealistické orgie, nic podobného jsem nikdy neviděl a proto jsem za Krtka opravdu rád. Nejrůznější nápady jsem si fakt užíval, jenom mě zaskočila výrazná změna v půlce filmu - jakoby najednou začal úplně jiný film s jinými hrdiny a jinou zápletkou. Až (dost překvapivý) závěr vše srovná, dávejte pozor;)(29.7.2008)

 • HellFire
  ***

  Krtek. Co tím chtěl Jodorowsky říci? Jak jsem byl nadšený z jeho představy filmové Duny, tak teď jsem na pochybách. Tohle dílo je totiž velmi zvláštní a chápe ho do důsledků snad jen sám jeho autor. Hlavní premisa je jasná i mě. Jodorowsky se jako kovboj ženoucí se za dokonalostí dopustí hříchu a podvádí při zkouškách se čtyřmi mistry. Je zabit a znovuzrodí? se jako Bůh? v jeskyni s "postiženými" či znetvořenými. Vytkne si za úkol vykopat tunel z této jeskyně do nedalekého města, aby mohli tito lidé žít volně. Město a jeho obyvatelé představují dnešní (nebo tehdejší) bílou společnost a v postižených si můžete vybavit jakoukoliv menšinu. Lidé ve městě postižené nemají rádi a když je proto na konci postřílí poté, co se vyhrnou z jeskyně do města, Jodorowsky je ztrestá a postřílí.Dá se tedy říci, že Bůh trestá bílé lidi za jejich hříchy. Co jsem ale nepochopil, tak první půlhodinu, kde se Jodorowsky projíždí po poušti, tedy spíše scény, které zde probíhají. Po půl hodině mu najednou žena, kterou osvobodí v jedné vesnici řekne, že musí zabít čtyři mistry, aby se stal dokonalým. Nikdy předtím o tom nepadlo ani slovo ani to nebylo naznačeno. Tato scéna přišla jako blesk z čistého nebe. Podobně na tom je většina scén a po herecké ani filmové stránce film z průměru nic netáhne. A to mám tyto podivné typy filmů rád.(12.9.2014)

 • Xeelee
  *****

  [FOD 2008, LFŠ 2008] „Žádám od filmu to, co většina Severoameričanů žádá od psychedelických drog.“ Surrealistický náboženský western o bezohlednosti, násilí a lidské duši, kde se stejně jako ve Vyměněných hlavách nezapře pantomimická minulost Jodorowského. Jinak Jodorowsky přísně rozděluje násilí na kreativní a destruktivní. On dělá umění. Chtěl dosáhnout osvícení, což vyvrcholilo snímkem Svatá hora, ale i v dalších dílech včetně Krtka se vyskytuje očistný prvek ohně a motiv bájného ptáka Fénixe. Děj moc nehledejte. V Jodorowského filmech se až na zacyklenou Svatou krev jde odněkud někam a na diváka se ze všech stran řítí autorovy alegorické vize, metafory a skrytá symbolika za doprovodu zvláštního zvukového doprovodu a rychle se měnících výrazně kolorovaných obrazů, které při pozorném sledování navozují hypnotický stav ne nepodobný účinkům LSD.(17.3.2008)

 • FrodoF
  ****

  Ale jo, byl to zajímavý zážitek, jen ta druhé část (do scény na mostu) mě už tolik nebavila. Každopádně jsem nic podobného nikdy neviděl a to se cení.(4.3.2007)

 • AngelAngie
  **

  Také jsem, jako mnoho jiných, propadla kouzlu divných filmů a tudíž jsem musela shlédnout i tohle veledílo. A je to veledílo? Nemyslím si. On to je opravdu hodně divný film, ale pro mě divný v tom smyslu, že jsem nikdy nepovažovala a považovat nebudu za mistrovské dílo film, jenž je prázdný jak vyschlej sud a přehání to se "šokujícími scénami" které vlastně vůbec šokující nejsou. Nahý chlapeček mi lezl celou dobu na nervy ostatně jako režisér sám v hl. roli, souhlasím s komentářem uživatele Superpero, který to vystihl výborně. Ten film je nudný až za hrob a jestli je v něm nějaké poselství, prosím, ať si ho divák hledá a vrtá se v tom, pro mě tohle byla obyčejná nudná samoúčelná slátanina, která nefungovala ani podle scénáře a už vůbec ne technicky. Co postava, to otravná postava, co herecká akce, to opravdu nehecká akce.(16.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace