S nasazením života

V dráhe strely

S nasadením života

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA, 1993, 128 min

Výborný thriller s tradičně dobrým Eastwoodem a především výtečným Malkovichem, který je IMHO naprosto dokonalý představitel záporáků.(20.7.2004)

Ještě jsem vydržel suchopárné knižní zpracování, ale vysílání v televizi film naprosto zdecimovalo. Věřte, že s reklamou a idiotským dabingem tenhle příběh hodně ztrácí. Klasické to úskalí. S nasazením života jsem tehdy viděl v kině a to mi stačilo, abych tomu dal dnes pět hvězd. Z dnešního pohledu se film jeví, jako klasický old school thriller ukazující, jak to tehdy bylo relativně snadné zaútočit na prezidentskou hlavičku. Viděli jsme Clinta Eastwooda v naprosto uvěřitelné charakterní roli. Stejně tak John Malkovich. Role s mnoha převleky mu umožnila ukázat, jaký je to panečku skvělý herec.(14.6.2011)

Chytřejší, než se na první pohled zdá. Dle titulního coveru a obrazové estetiky to vypadá, jako když Clint hraje dalšího svého amerického drsňáka co má vždy navrch, ale není tomu tak. In The Line of Fire je dnes už klasický thriller s vynikajícími hereckými výkony a solidním scénářem, který těží především z uvěřitelnosti zápletky a výtečně načrtnutých hlavních postav. Eastwood hraje notně přízemního, rejpavého a obstarožního detektiva, kterého provází vzpomínky na nepříjemnou minulost, Malkovich zase precizně vypočítavého zabijáka. Vypointované dialogy, skvěle vygradované tempo a několik slušných akčních scén. Celý snímek se nese ve vyjmečně realistickém duchu, což je ve finále jen ku prospěchu. Uvědomělé, strohé, s maximálním nasazením udělané.(26.1.2014)

Asi tříhvězdičkové hodnocení ani po letech nezměním. Neříkám, že jde o špatný film, ale překvapit příliš nedokáže, takže cynické označení „Drsný Harry jede do Washingtonu“ není tak úplně od věci. Clint po letech točil pro jiné studio než pro Warnery, na režisérskou židli se až tolik netlačil, což je s ohledem na jméno Wolfgang Petersen spíš dobře. Vysloužilý agent tajné služby, který pamatuje zavraždění Kennedyho, ví, co je jeho posláním, i když kope coby frustrovaný náhradník trochu jinou ligu. Tedy jen do té doby, než se na scéně objeví bývalý zhrzený agent s měnící se tváří Johna Malkoviche. Psychologický thriller dvou osamocených mužů, řemeslně dobře zvládnutý. Jenže přidanou hodnotu jsem postrádal. Spolupráce Eastwood-Petersen to byla úspěšná, co se tržeb týče, tak bezpochyby (tržby nějakých 170 milionů dolarů). Jenže čekání na poslední výstřel, poslední ránu pěstí je poměrně únavné, akce, ač realistická, je poměrně rutinní, klišé se taky nevyhneme a ta drsňácká Clintova póza mi tentokrát tak úplně nesedla.(21.3.2015)

Velmi slušný film, stojící na výkonech charizmatického Eastwooda a ještě lepšího Malkoviche, skvělé atmosféře a slušném scénáři (což je u akčního filmu docela neobvyklé).(23.5.2005)

• - Horrigana měl hrát Robert Redford, Sean Connery či Val Kilmer. (Kulmon)

• - Clint Eastwood nejprve odmítl roli, protože mu bylo 62 a jeho postavě 50. (Kulmon)

• - Clint Eastwood se ve filmu jmenuje Frank Horrigan, stejně jako největší padouch v legendární hře "Fallout 2". (Redix)