poster

Sedmá pečeť

 • švédský

  Det sjunde inseglet

 • slovenský

  Siedma pečať

 • anglický

  The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Režie:

Ingmar Bergman

Scénář:

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Gunnar Fischer

Hudba:

Erik Nordgren
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radko
  ***

  Veľmi zaujímavo zrežírovaný film, s vynikajúcimi hereckými výkonmi, zároveň so silnými presahmi do oblasti filozofie, náboženstva. Snaha o dokázanie božskej prítomnosti, hranie šachov so záludnou smrťou, dance macabre a množstvo inotajov a symbolov vytvára snahu o akúsi komplexnú výpoveď o pochybnostiach človeka na Zemi, jeho strádaniach, radostiach i strachu zo smrti. Možno snaha o dokonalosť, podfarbená patetickosťou a chladom nespôsobila moje bezhraničné nadšenie z filmu. Zaiste ide o skvelý a inšpiratívny film, hoci mňa z Bergmannových snímok oslovil menej a to i po druhej návšteve. Diskusiu o pochybnostiach o zdanlivo nespochybniteľnom umeleckom postavení a hodnotení istých diel svetového umenia (lebo autoritami uznávaných a cenených) vyvolalo zhliadnutie práve tohto filmu.(21.10.2004)

 • Houdini
  ***

  Zlatá Palma - výběr(24.8.2006)

 • Malarkey
  ****

  Neskutečně zvláštní a tajuplný film, kterému vévodí scény s mrtvě bílou Smrtkou, co hraje šachy s křižákem. Ty scény s ní jsou opravdu fantastické, ale právě proto nemůžu dát plný počet, protože ty ostatní se okamžitě neskutečně snižujou. Jakmile příjde smrt a já slyším ten její hlas, okamžitě se mi zastaví srdce, zadrží dech a já mám co dělat, abych to setkání s ní bez úhony přežil. Sedmá pečeť je prostě originál. Moje první setkání s Ingmarem Bergmanem a jsem v takové spokojenosti, v jaké jsem si to přál mít. Je těžké se dostat do duše mladého diváka 60 let starým filmem, ale když to ten film v sobě má, dokáže předčít i lecjaké současné milníky. Sedmá pečeť je úspěšným příkladem.(24.1.2010)

 • Renton
  ***

  Scénář: Ingmar Bergman .. Každý si může zahrá(va)t se smrtí. Partii nad všechny marnou, plnou otázek bez odpovědí.. Tak nějak se k tomu vyjádřil Ingmar Bergman. Spoustou otázek o existenci, smyslu života a skryté tajemnosti Boha. Bez odpovědí, které upřímně ani neexistují, jen církev se přes vytáčky a nepravdy snaží vnášet do věcí jasno a řád.. Zajímavé postavy, hrůzná doba a samotná Smrt v příběhu, vyžadujícím otevřenost myšlení a dávku mlčenlivého pochopení. Tajemně atmosferické, nijak strhující, ale svým způsobem věčné dílo.(5.4.2006)

 • Tuxedo
  *****

  aneb Všechno co jste chtěli vědět o životě a smrti a báli jste se zeptat. "Není nic nedokonalejšího než láska, jež je nejdokonalejší ve své nedokonalosti."(7.9.2007)

 • - Filosofií Sedmé pečeti odkazuje Bergman k existencialismu let padesátých a filosofu Kirkegaardovi. (Hwaelos)

 • - Jméno postavy, kterou hraje Gunnel Lindblom není nikdy odhaleno a až do předposlední scény nepromluví, až tehdy řekne "je to dokončeno". (Kulmon)

 • - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace