poster

Sedmá pečeť

 • švédský

  Det sjunde inseglet

 • slovenský

  Siedma pečať

 • anglický

  The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Režie:

Ingmar Bergman

Scénář:

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Gunnar Fischer

Hudba:

Erik Nordgren
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Gemini
  *****

  Proč by klasika klasik měla být nudná? Přes to, že se toho příliš neuděje, z každého záběru sálá mocná síla, síla touhy po odpovědích, o kterých si nejsme jisti zda nám jejich znalost poskytne blaženost nebo věčné trýznění. Jak se Bergmanovi podařilo pomocí křesťanských rekvizit, strachu a chaosu vybudovat takový pocit vnitřního smíření a "uzavření kruhu", jaký jsem poznal jen u zenových koanů, to mi zůstává záhadou. Nezbývá mi než říct: "Bravo, Mistře," a těšit se z toho, že takovéto dílo bude žít navždy.(29.12.2005)

 • xxmartinxx
  ****

  Až na podruhé jsem tohohle Bergmana docenil. pořád mám pocit, že z toho šlo vymáčknout víc (zní to neuctivě, ale i tohle je "jen" film!).(27.4.2011)

 • hirnlego
  ****

  Sedmá pečeť mě dost překvapila - především svou humornou stránkou (hlavně ty tak suše podávané vtipné průpovídky Blockova "sluhy"...nebo např. ta scéna, ve které, v jiných místech filmu majestátně působící Smrtka, škodolibě podřezává strom pod jednou z postav). Žádný velkolepý středověký opus o hledání víry a Boha se nekoná - to hledání tu je, avšak v ještě mnohem širším slova smyslu a vůbec né velkolepě pojaté, nýbrž dokonale střídmě a možná o to působivěji zobrazené. Právem jeden ze zásadních filmů světové kinematografie, ve kterém mi však to pověstné "něco" k pocitu dokonalosti chybělo. Buď jak buď - silné dílo.(23.3.2007)

 • AngelAngie
  ***

  Jedna z klasik, ke které nemám žádný cit!(2.6.2008)

 • B!shop
  **

  Jesli, jak tady nekdo rek, my mame Marketu Lazarovou a svedove Sedmou pecet tak je lituju. Myslel sem ze usnu, silena nuda. Jedina dobra scena je hra sachu se smrti.(1.1.2005)

 • - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)

 • - Procesí flagelantů zpívá “Dies irae, dies illa“ (Den hněvu, onen den), slavný latinský chorál ze 13. století, za jehož autora je považován italský františkán Thomas Celano (nar. kolem roku 1200 – zemřel cca 1255), jeden z prvních učedníků Svatého Františka z Assisi a autor dvou jeho životopisů. (džanik)

 • - Předposlední scéna filmu, ve které Smrt tančí se svými následovníky byla natočena, když část herců odjela na den domů, objevilo se tam pár techniků a turistů. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace