Sedmá pečeť

The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Gunnar Fischer

Erik Nordgren

aneb Všechno co jste chtěli vědět o životě a smrti a báli jste se zeptat. "Není nic nedokonalejšího než láska, jež je nejdokonalejší ve své nedokonalosti."(7.9.2007)

Po docela dlouhé době jsem z nezištných důvodů dostal chuť na nějakou starší klasiku a po prolistování mé filmové encyklopedie padla volba na Sedmou pečeť. Není třeba se moc rozepisovat, nechť chválí jiní. Za sebe jen říkám, že se jedná o vynikající Bergmanův film s pochmurnou atmosférou a nadčasovou myšlenkou, který je plný nádherných obrazů zachycených černobílou kamerou.(11.5.2014)

Čekal jsem nějakou velmi náročnou záležitost, ale byl jsem překvapen, jak přirozeně se Bergmann na tomhle prostoru středověké disputace pohybuje. Jistá znalost reálií je samozřejmě nutná, ale ve svých úvahách film příliš nepřekračuje rámec filmově dobového a kulturního kontextu. Způsob a lehkost, s jakou vám režisér tuto rozpravu podá, jsou však obdivuhodné.(5.12.2005)

Tolerovatelný kult, který nabízí skutečně více rovin pro diváky různých preferencí, takže se vlastně ani nemohu zlobit na popularitu, kterou si tento intelektuální film se Smrtkou získal i mezi běžným lidem.(10.4.2014)

Jedna z klasik, ke které nemám žádný cit!(2.6.2008)

• - Jméno postavy, kterou hraje Gunnel Lindblom není nikdy odhaleno a až do předposlední scény nepromluví, až tehdy řekne "je to dokončeno". (Kulmon)

• - Z více než 50 filmů, které Bergman natočil, byl tento jeho nejoblíbenější. (Kulmon)

• - Film byl inspirací Janicka Gerse (Iron Maiden) k námětu písně „Dance of Death“ ze stejnojmenného alba z roku 2003. (vendulka7)