Sedmá pečeť

The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Gunnar Fischer

Erik Nordgren

A On mlčí... Sedmá pečeť je snímkem, který ve vás zanechá spoustu otázek o smyslu bytí. Otázky si můžete klást shodné jako potulný křižácký rytíř Antonius Block, ale "... z temnot se nikdo neozývá". Nic více/méně od ní nečekejte. Tyto otázky však podává v ohromně silných scénách a tak i po vícenásobném shlédnutí stejně budete s napjetím sledovat Blockovu marnou hru o život. Zcela výjimečný snímek, který je po právu klasikou a spolu se Scorseseho Posledním pokušením Krista i nejlepší "otázky kladoucí" dílo.(12.1.2007)

Zvláštní, mystické, vizuálně velmi zajímavé... Ale něco tomu chybí, nemluvě o poněkud zmatečných postavách a především poměrně zásadnímu logickému lapsu - podle čeho proboha smrťák vybírá, kdo zemře??? Protože jestli měli mít všichni zúčastnění mor, tak jednu hvězdu dolů...(6.9.2008)

Můj oblíbený Bergmann(28.7.2010)

Jedna z klasik, ke které nemám žádný cit!(2.6.2008)

Proč by klasika klasik měla být nudná? Přes to, že se toho příliš neuděje, z každého záběru sálá mocná síla, síla touhy po odpovědích, o kterých si nejsme jisti zda nám jejich znalost poskytne blaženost nebo věčné trýznění. Jak se Bergmanovi podařilo pomocí křesťanských rekvizit, strachu a chaosu vybudovat takový pocit vnitřního smíření a "uzavření kruhu", jaký jsem poznal jen u zenových koanů, to mi zůstává záhadou. Nezbývá mi než říct: "Bravo, Mistře," a těšit se z toho, že takovéto dílo bude žít navždy.(29.12.2005)

• - Jméno postavy, kterou hraje Gunnel Lindblom není nikdy odhaleno a až do předposlední scény nepromluví, až tehdy řekne "je to dokončeno". (Kulmon)

• - Inspirací byly Bergmanovi také středověké kostelní malby a Sjöströmův film Vozka smrti (1921) (Hwaelos)

• - Procesí flagelantů zpívá “Dies irae, dies illa“ (Den hněvu, onen den), slavný latinský chorál ze 13. století, za jehož autora je považován italský františkán Thomas Celano (nar. kolem roku 1200 – zemřel cca 1255), jeden z prvních učedníků Svatého Františka z Assisi a autor dvou jeho životopisů. (džanik)