poster

Sedmá pečeť

 • švédský

  Det sjunde inseglet

 • slovenský

  Siedma pečať

 • anglický

  The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Režie:

Ingmar Bergman

Scénář:

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Gunnar Fischer

Hudba:

Erik Nordgren
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ****

  Až na podruhé jsem tohohle Bergmana docenil. pořád mám pocit, že z toho šlo vymáčknout víc (zní to neuctivě, ale i tohle je "jen" film!).(27.4.2011)

 • Kulmon
  *****

  Již od prvních okamžiků je nad slunce jasné, že se nejedná o ledajaký film, ale o majstrštyk, neváhám říci i geniální dílo. Setkáváme se s rytířem, jenž poznává svět, snaží se hledat Boha, k čemuž mu pomáhá Smrt, se kterou hraje šachovou partii, kterou však vyhrát nemůže. Ačkoli děj filmu je takový nijaký, absolutně mě vtáhl dovnitř, a sám si kladu otázku proč? Možná kvůli pro mě příjemnému středověkému prostředí, kde smrt potkáváme na každém kroku a krutost je denním chlebem. Slyšel jsem názory, že to je nudný film. Ani náhodou! Je to nevšední dílo, kterým se mi Bergman připoutal hluboko k srdci.(8.5.2009)

 • H34D
  **

  Hodina a půl Bergmana? To zavání svižným myšlenkovým obohacením v neubíjejícím čase, ale ouha, táhne se to šíleně, film mě úspěšně přepínal do úsporného režimu apatie, jak to dokáže jen Tarkovskij, Kurosawa a teď vím, že i Bergman. Filozofický a náboženský obsah je sice neoddiskutovatelný a dobrá, uznám, že i kvalitní, navíc musím ocenit i přirozenost a ladnost s jakou zajímavé otázky vyplývají na povrch, ale osobně jsem si to vůbec neužil a film ve mě svou zvláštní nezáživností a nudností ani nevzbouzel chuť myslet. Zkrátka pokud přemýšlení o bohu, tak Poslední pokušení Krista a pokud rozjímání o smrti, tak raději Lásku a smrt. 5/10(17.2.2009)

 • Dan9K
  ****

  Po letmém překouknutí obrázků jsem si nejdříve myslel, že půjde o více temnější a více v tomto světě se neodehrávající příběh. Cožpak o to, ono to pak nakonec vyzněním temné je docela dost, ale spíše jsem očekával zachmuřené prostředí nějakého hradu i přesto, že se nejedná o horor. Ale i tak mě Sedmá pečeť opravdu pohltila. Jsem rovněž nadšen z prostředí a doby. Vrcholný středověk, žádní králové, žádní vojevůdci, žádné hrdinské bitvy, jen mor, smrt, dogma a šachy. Takové pojetí se opravdu dnes ve filmu nevidí příliš často. Ale výtku mám. Scény se Smrtí jsou natolik působivé a zjev Bengta Ekerota v kápi tak jedinečný, že ve chvíli, kdy se na plátně (či obrazovce) nevyskytuje ( a že těch chvil je obzvláště v počátku docela dost), zbytek (až tedy na majestátní vpád sboru do vesnice zpívajícího "Dies Irae") působí daleko méně úchvatným dojmem a celkově to pro mě pak nevyzní na plný počet. Avšak 4* silnější než v naprosté většině silných čtyřhvězdičkových hodnocení...(19.5.2006)

 • Skejpr
  ****

  Zvláštní, mystické, vizuálně velmi zajímavé... Ale něco tomu chybí, nemluvě o poněkud zmatečných postavách a především poměrně zásadnímu logickému lapsu - podle čeho proboha smrťák vybírá, kdo zemře??? Protože jestli měli mít všichni zúčastnění mor, tak jednu hvězdu dolů...(6.9.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace