Sedmá pečeť

The Seventh Seal

Drama / Fantasy

Švédsko, 1957, 96 min

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman (scénář, divadelní hra)

Gunnar Fischer

Erik Nordgren

Člověk zachaňuje svůj život v šachovém boji proti Smrti, oba hráči spolu mluví skrze mříže a do toho se proplétá (ne)víra v Boha, nejrůzněji zobrazená snaha utéct všudypřítomné tíze života nebo nejrůznější lidské slabosti se zlobou či chtíčem v popředí. Bergmanova reprodukce smutné naděje.(15.8.2005)

Lehce filozofické, ale hlavně poetické a překvapivě dobrodružné rozmluvy o smyslu života a smrti v obrazech, které i po více než padesáti (!) letech fascinují stále nové diváky.(14.12.2014)

• Djoker

Schválně jsem si pročetl mnoho zdejších komentářů, abych zjistil, kde se skrývá ta proklamovaná genialita, jenže těch pár, kteří se o to pokusili, s ničím objevným nepřišlo a ti ostatní jen mlžili. Za sebe můžu říct, že jsem si velkolepou partii se smrtí představoval úplně jinak. Moje první setkání s Bergmanem tak bylo hodně utahané a podobalo se tomu prvnímu s Tarkovskijm, jenže u něho jsem jistou působivost zaznamenal a těšil se na jeho další filmy, zatímco Bergmanův divadelní styl mi příliš neříká. Pokud bych přeci jen měl něco vyzdvihnout, tak to bude Smrtka, Jons a samozřejmě pochod mučedníků, jediná skutečně silná pasáž filmu.(31.5.2012)

Scénář: Ingmar Bergman .. Každý si může zahrá(va)t se smrtí. Partii nad všechny marnou, plnou otázek bez odpovědí.. Tak nějak se k tomu vyjádřil Ingmar Bergman. Spoustou otázek o existenci, smyslu života a skryté tajemnosti Boha. Bez odpovědí, které upřímně ani neexistují, jen církev se přes vytáčky a nepravdy snaží vnášet do věcí jasno a řád.. Zajímavé postavy, hrůzná doba a samotná Smrt v příběhu, vyžadujícím otevřenost myšlení a dávku mlčenlivého pochopení. Tajemně atmosferické, nijak strhující, ale svým způsobem věčné dílo.(5.4.2006)

Jedna z klasik, ke které nemám žádný cit!(2.6.2008)

• - Inspirací byly Bergmanovi také středověké kostelní malby a Sjöströmův film Vozka smrti (1921) (Hwaelos)

• - Jméno postavy, kterou hraje Gunnel Lindblom není nikdy odhaleno a až do předposlední scény nepromluví, až tehdy řekne "je to dokončeno". (Kulmon)

• - Název filmu je biblický citát ze Zjevení Svatého Jana, kapitola 8. (Kulmon)