• havLord

omg, takovým humorem jsme se bavili na prvním stupni školy základní. Je to infantilní a naprosto ztřeštěný - bohužel však ne vtipně ztřeštěný, jako jsou MP. Atkinson se pitvoří, až je mi za něj samotnýmu trapně - avšak jednooký mezi slepými (Brian Blessed, Tim McInnerny, Elspet Gray...) králem. S přimhouřením oka a ucha jsou to dvě hvězdy.(14.8.2007)

Ještě, že jsem tuto první sérii přečkal a podíval se na další. Je to zvláštní, ale právě úvodní série je podle mě tím nejhorším článkem celé Černé zmije.(3.11.2008)

Prvá séria vskutku dosť slabá, s nádejou očakávam, čo prinesú nasledovné. Najlepšie časti - úvodná a záverečná + znelka mi bude strašiť v hlave ešte dosť dlho.(22.4.2011)

Zcela náhodou mi padla do drápů celá DVD zmijí série a tak jsem se na ni vrhl jal lovec zmijí Perníkář -zvaný ,,Zmiják''. Když seroš běžel v televizi, hodně dílů mi uteklo a pamatoval jsem si, že jsem se bavil hlavně u těch ze zákopů první války. Nyní je tedy možnost vidět to jako celek od prvního dílu. Renesanční jednička je vtipná až tak od poloviny, kdy má být Edmund prodán španělské infantce v zájmu zachování míru se Španělskem pro oslabení nenáviděné Francie (než se však prokáže, že Francie uzavřela dohodu se Španělskem .-)!. Pro dobro věci a lepší požitek z jednotlivých dílů divákovi neuškodí znalost historie středověkých a novověkých dějin Anglie a také dílo Shakespeara. Atkinson na lecos z dějin naráží a leckde komolí slavné verše :-). Co rozhodně doporučuji a to i neangličtinářům, aby si seriálek pouštěli v původním znění. Český dabing mi vůbec nesedl. Hlas Pragera mám moc rád, ale k Atkinsonově kuňkání se moc nehodil. Zprvu má divák zvyklý na po právu oblíbeného Mr. Beana vůbec problém dát šanci této nové podobě oblíbeného herce. Chce to však trochu času a trpělivosti. Stejně jako se Atkinson postupně přeladil ze svých místy trapných šklebů, i divák si musí uvědomit, že zde jeho nejvěrnějším společníkem není medvídek, ale sluha Baldrick. Seriál Černá zmije je jak ohýnek. Nejprve čadí a sem tam vyskočí plamínek vtipnosti. Posléze se však rozhoří do skvělé komediální vatry, která s každým dalším dílem je lepší a lepší! --- Pokud by někoho zajímalo: První DVD se skládá z dílů - Věštba, Zrozen ke kralování, Arcibiskup, Vous královny Španělské, Lovec čarodějnic, Černá pečeť. * * *(3.6.2015)

Dost slabý sitcom (tak na úrovni ** až ***) - slabomyslný pitoreskní úlisný obličej Rowana Atkinsona jej nezachrání - když připočtu úděsný dabing TV Nova (měl jsem si sehnat originální verzi) - vychází mi z toho velké zklamání. Ani nemám chuť se dozvědět jak pokračují další série, když na konci první všichni pomřou. Tečka. 6/10 PS: shládnul jsem Černou svini (tedy pardon zmiji) v originále a musím říct, že je opravdu malinko lepší, přesto je první série tou nejhorší ze 4 sérií Černé zmije a zároveň je v ní Atkinson největší "kolík" :), zvyšuji na 7/10 (ruce pryč od nováckého dabingu! je to killer!)(30.8.2006)

• - Britský filmový časopis Říše zařadil snímek v žebříčku nejlepších seriálů všech dob na 20. pozici. (Terva)

• - V roce 2004 se seriál umístil na 2. místě v anketě "nejlepší britský sitcom" vedené televizemi BBC, ITV a Channel 4. (M4rkl4r)

• - S nápadem původně přišli Rowan Atkinson a Richard Curtis. (Mr.Critic)