poster

Kopretiny pro zámeckou paní

 • anglický

  Marguerites for the Lady of the Castle

  (festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

 • honajz
  ***

  Sylva Julinová v hlavní roli dospívající dívky, která musí prázdniny trávit s rodiči – kastelány na novém hradě. Když se objeví nový výpomocný kastelán – studující mladík – dívka se zamiluje. Jenže on si jí nevšímá. Bude potřeba něco vymyslet, třeba nějakou krádež, aby se stala pro mladíka zajímavou. Příjemná letní romantika s tajuplnou hradní kulisou.(16.3.2012)

 • Jacinda
  odpad!

  Celý fim se hemží tlustými chlupatými bobry, dementními dialogy, přihlouplými mladíky a jedním pošahaným obrazem, který má pernamentně výraz bezduchého tvora.(25.12.2010)

 • Matty
  ***

  Chytilová light. Neškodně blbá letní komedie pro dospívající dívky čerpá z politicky neutrálního prostředí fiktivního hradu (ve skutečnosti se natáčelo na Bouzově) a z neafektovaného projevu Sylvy Julinové (která se kromě tohoto prázdninového zpestření hraní více nevěnovala). Přesto, přirozeně, nejsou Kopretiny dobově zcela bezpříznakové. Vícekrát se do dialogů vkrádá problematika kradení (chlácholivé konstatování, že se kradou jenom slepice; dotaz, zda kvůli zlodějům nejsou na hradě vystaveny jenom repliky), postavy venkovanů projevují ve vztahu k vysmívanému „Pražáčkovi“ chorobný provincionalismus, protagonistka se navzdory snaze filmu více akcentovat dívčí hledisko (kluci jsou trapní, rodiče ničemu nerozumí) v závěru projeví jako „koza“, kterou musí na správnou cestu navést chápavý příslušník VB. Neméně příznačná pro normalizaci je otcova zničující neschopnost seberealizace, neboť hlavní slovo patří manželce (nečinnost mužů vs. aktivita žen, považovaných za politicky méně nebezpečné) a časové situování děje do prázdninových dnů, kdy dochází k pomyslnému zastavení času. Vcelku se ale filmu daří setřást ze sebe dobu svého vzniku. Atmosféra nevinných letních hrátek, narušena pouze rušivě seriózním pokusem o znásilnění, je nakažlivá, výchovný rozměr snesitelný a půl hvězdičky rád přidám za retro laskominy v podobě nevyholeného podpaží a trička s Mickey Mousem. 55%(14.8.2015)

 • dopitak
  ****

  Za zmínku kromě již napsaného také stojí, že několik herců bylo předabováno (S. Třisku namluvil Lubomír Lipský; P.Kluse/Pavlušu zase Jirka Lábus). Letní příjemná oddychovka, která se nejvíc hodí právě na vánoční nevlídné studené počasí.(25.12.2010)

 • otík
  ***

  Hezký a pohodový letní snímek o zamilované dívce, jejím světě, rodině a přátelích. Sice to není žádné velké dílo, ale pro nedělní odpoledne je to jako stvořené. Raritou filmu je předabování už v té době známých herců. Dabing: Zdeněk Řehoř (správce hradu Krabonoše, Katčin otec [za Františka Husáka]), Lubomír Lipský (údržbář Gusta, manžel Těšíkové [za Stanislava Třísku]), Jiří Lábus (Pavluša, syn Těšíkových [za Pavla Klůse]), Roman Skamene (student Robert [za Pavla Kříže]), Vladimír Hrabánek (hlas návštěvníka hradu), Helena Růžičková (návštevnice hradu) - převzato z http://www.fdb.cz/film/kopretiny-pro-zameckou-pani/10566.(6.7.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace