Kopretiny pro zámeckou paní

Marguerites for the Lady of the Castle

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

Josef Pinkava umí vést herce (i když teda nerozumím tomu přemlouvání - to se snad epidemicky šířila nějaká hlasová indispozice: Zdeněk Řehoř mluví Františka Husáka, Lubomír Lipský Stanislava Třísku, Roman Skamene Pavla Kříže a Jiří Lábus Pavla Klůse). Samozřejmě, že v době mobilů a internetu může příběh působit dost naivně, ale zámecké prostředí nabízí možnost nadčasově vykreslit rázovité postavy - ať už návštěvníků (od úvodních školních skupin s vděčnými rolemi učitel až po dědečka v podání Lubora Tokoše), nebo "domácích". Zajímavé jsou i Kateřininy komentáře a rozhovory s Jáchymem Štampachem ze Štampachu. Autor předlohy Stanislav Rudolf dokázal vykreslit, byť s přibývajícími knihami už víc šablonovitě, dívčí svět.(7.4.2012)

Sylva Julinová v hlavní roli dospívající dívky, která musí prázdniny trávit s rodiči – kastelány na novém hradě. Když se objeví nový výpomocný kastelán – studující mladík – dívka se zamiluje. Jenže on si jí nevšímá. Bude potřeba něco vymyslet, třeba nějakou krádež, aby se stala pro mladíka zajímavou. Příjemná letní romantika s tajuplnou hradní kulisou.(16.3.2012)

Hezký a pohodový letní snímek o zamilované dívce, jejím světě, rodině a přátelích. Sice to není žádné velké dílo, ale pro nedělní odpoledne je to jako stvořené. Raritou filmu je předabování už v té době známých herců. Dabing: Zdeněk Řehoř (správce hradu Krabonoše, Katčin otec [za Františka Husáka]), Lubomír Lipský (údržbář Gusta, manžel Těšíkové [za Stanislava Třísku]), Jiří Lábus (Pavluša, syn Těšíkových [za Pavla Klůse]), Roman Skamene (student Robert [za Pavla Kříže]), Vladimír Hrabánek (hlas návštěvníka hradu), Helena Růžičková (návštevnice hradu) - převzato z http://www.fdb.cz/film/kopretiny-pro-zameckou-pani/10566.(6.7.2015)

"Ále !! Moje dcera ti ty pneumatiky, vypustila, tak já ti je napumpuju !! Ale já jí to spočítám !! Vždyť to je ohrožení !! Víš, co by se stalo, kdyby se tady něco stalo ??" ;)(6.7.2015)

50%(24.11.2009)

• - Ve scéně, kdy má Katka (Sylva Julinová) na hradě kamarádku a v čase 48:14 pustí televizor, je na obrazovce lechtivý záběr z filmu Hra o jablko (1976). (Ganglion)

• - Název Zámku Krabonoš si režisér půjčil z názvu jedné vesnice na jihu Čech. (cariada)

• - Autor příběhu, spisovatel S. Rudolf napsal také scénář k filmu Metráček. (M.B)