poster

Kopretiny pro zámeckou paní

 • anglický

  Marguerites for the Lady of the Castle

  (festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

 • anderson
  ***

  Nečítal som síce literárnu predlohu, ale predpokladám, že bola - vzhľadom na námet - lyrickejšia a poetickejšia. Ťažkopádna réžia žiaľ túto stránku spoľahlivo pochovala a nejaká tá snová scéna to veru nezachráni. Tri hviezdičky teda za nenútene "trhlú" a sympatickú hlavnú predstaviteľku. (18.11.2015)(18.11.2015)

 • Matty
  ***

  Chytilová light. Neškodně blbá letní komedie pro dospívající dívky čerpá z politicky neutrálního prostředí fiktivního hradu (ve skutečnosti se natáčelo na Bouzově) a z neafektovaného projevu Sylvy Julinové (která se kromě tohoto prázdninového zpestření hraní více nevěnovala). Přesto, přirozeně, nejsou Kopretiny dobově zcela bezpříznakové. Vícekrát se do dialogů vkrádá problematika kradení (chlácholivé konstatování, že se kradou jenom slepice; dotaz, zda kvůli zlodějům nejsou na hradě vystaveny jenom repliky), postavy venkovanů projevují ve vztahu k vysmívanému „Pražáčkovi“ chorobný provincionalismus, protagonistka se navzdory snaze filmu více akcentovat dívčí hledisko (kluci jsou trapní, rodiče ničemu nerozumí) v závěru projeví jako „koza“, kterou musí na správnou cestu navést chápavý příslušník VB. Neméně příznačná pro normalizaci je otcova zničující neschopnost seberealizace, neboť hlavní slovo patří manželce (nečinnost mužů vs. aktivita žen, považovaných za politicky méně nebezpečné) a časové situování děje do prázdninových dnů, kdy dochází k pomyslnému zastavení času. Vcelku se ale filmu daří setřást ze sebe dobu svého vzniku. Atmosféra nevinných letních hrátek, narušena pouze rušivě seriózním pokusem o znásilnění, je nakažlivá, výchovný rozměr snesitelný a půl hvězdičky rád přidám za retro laskominy v podobě nevyholeného podpaží a trička s Mickey Mousem. 55%(14.8.2015)

 • kingik
  ***

  Pubertální a hlavně znuděná holka s poetickým jménem Kateřina Krásná o prázdninách pracuje v pokladně hradu a sní o lásce. S příchodem studenta a budoucího původce na hradě Krabonoš (ve skutečnosti přejmenovaný Bouzov) vše nabere reálné rozměry a Katka se zamiluje. Hartl je jako noumovitý student perfektní a Julinová sympaticky neokoukaná a v podpaží nevyholená (v té době letěl prales). Romantický ráz filmu se snaží navodit i hudba renomovaného Karla Svobody. Romantika se nakonec přece jen nedostaví. Vyřeší se to příjemnou komedií se kterou se nic nedá pokazit. Na filmu se podepsal výrazně zub času a podobných filmových počinů vznikalo v minulosti hodně a zvláště zesnulý režisér Pinkava rád točil pro mládež, ačkoliv kvantita převyšovala kvalitu. Mám však pocit, že tenhle nějak vedle známých a osvědčených titulů zapadl. Předabování některých herců bylo příliš do zvukových bubínků bijící (Husák, Tříska a spol). 60%(7.4.2012)

 • dopitak
  ****

  Za zmínku kromě již napsaného také stojí, že několik herců bylo předabováno (S. Třisku namluvil Lubomír Lipský; P.Kluse/Pavlušu zase Jirka Lábus). Letní příjemná oddychovka, která se nejvíc hodí právě na vánoční nevlídné studené počasí.(25.12.2010)

 • NinonL
  ***

  Pěkná komedie o slastech a strastech prvních lásek. No, tehdy se neholilo, pánové :-)(25.10.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace