poster

Štvanice

 • Švédsko

  Hets

 • anglický

  Torment

Drama

Švédsko, 1944, 101 min

Režie:

Alf Sjöberg

Scénář:

Ingmar Bergman

Kamera:

Martin Bodin
 • Houdini

  Zlatá Palma, Zlatý Lev - výběr(9.12.2005)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Benátky 1947 - Nominácia na 1.cenu ◘◘◘◘ MFF Cannes 1946 - Grand prix (info z knihy "Malá encyklopédia filmu; vydavateľstvo Obzor, 1974". Na prvom festivale v Cannes bolo podľa tohto linku uvedených 45 filmov, no v celkovom súčte filmov uvedených na oficiálnej stránke festivalu je iba 44 filmov, takže je zrejmé, že práve na tento film tvorcovia stránky "pozabudli":)(5.1.2013)

 • Ekdahl
  *****

  Výborný film, i po 70 letech (!) nezastaralý, suverénní, vyrovnaný, silný. Lepší než ty první Bergmanem režírované filmy, v nichž se Mistr ještě trochu hledal. Svižná režie, expresionistická fotografie. Bergmanův vstup na scénu - coby scenáristy - vyšel skvěle. Mládí je zpravidla doba, kdy musí člověk, není-li přizpůsobivé stádné zvíře, vybojovat nejtěžší životní boj. To platilo před 70ti lety stejně jako dnes, zejm. co se "školského svinstva" (Ladislav Klíma) týče. Dtto boj s rodiči, zejm. s otcem. Ingmarovi je ovšem třeba přičíst k dobru, že není černobílý a v učitelském sboru jsou zastoupeni i slušní lidé. Ba i sám Caligula má svou lidskou stránku... Velká Ingmarova jízda začíná.(2.1.2016)

 • nascendi
  ***

  Zaujímavý, značne zostarnutý film, na ktorom je doposiaľ zrejmé režijné, scenáristické i kamerové majstrovstvo. Bohužiaľ vidím ho dnešnými očami a v nich 70 rokov od vzniku filmu zráža hodnotenie na obligátne tri hviezdičky.(23.8.2016)

 • e(l)a
  *****

  Tento film jen dokazuje, že Bergman už vstoupil do světa filmu s dokonalostí sobě vlastní.(14.3.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace