Toto je zkrátka jeden ze zlatých klenotů tvorby fenomenální Věry Šimkové - Plívové, který si naprosto získal mé srdce a pokud jsem nucen strávit vánoce daleko od domova, vždy mne dojme svou krásou, někdy až k slzám. Nádherná hudba Petra Hapky se vine a zdobí tento poetický a kouzelný příběh. Líbí se mi i nástin ještě neposkvrněného soužití českého a německého elementu v drsných pohraničních krajinách, který vhodně dokresluje atmosféru doby. Věra Šimková – Plívová měla vždy šťastnou ruku při výběru dětských herců a to je také jedna z věcí, co dělá její báječné filmy tak dokonalé. Každý z výborných českých herců pěkně naplňuje svou roli, ať je to čestný, odvážný a trochu démonický Karel Heřmánek, dobrácký Karel Augusta či hodný rozpustilý učitel Ondřej Havelka a další vynikající osobnosti našeho filmu.(29.11.2011)

Poznamenáno smrtí skvělého herce Lohniského...:-((11.7.2009)

Jelikož si tuhle "pohádku" matka pouští o Vánocích pravidelně už snad přes deset let (ale ona ne aby na to koukla JEDNOU - v prosinci se ve videu protočí kazeta nejmíň pětkrát!), chovám k ní jistou nedefinovatelnou averzi, třebaže kvalitativně na tom opravdu není nejhůř.(8.12.2006)

• juta

Film o ničem, žádný pořádný děj, prostě nic, co by dokázalo upoutat. Divím se, že to má tak vysoké hodnocení a jedna písnička hrající stále dokola taky neohromí.(14.5.2013)

Zasněžené horské chaloupky plné haverlantů, krajánek, co za přespání vypráví příběhy a pašíř alias Krakonoš, co prchá před financem na ski. Krásně vykeslené postavičky pokrokově smýšlejícího venkovského učitele, sklářského mistra či úslužného vrchního. Film, který má jedinečnou atmosféru díky nářečí, podmanivé muzice, kérkonošskem poudačkám i ukázkou lidových zvyků, řemesel a hlavně proslulé sklářské výroby.(29.12.2014)