Jeden z mých nejoblíbenějších "pohádkových" příběhů. Je to takové lidové vyprávění o tom, jak to chodilo na horách ještě za c.k. mocnářství, a jaký rozruch způsobí taková věc jako ski mezi skláři, to se musí vidět... Lidský humor, sympatičtí hrdinové a hlavně skvělá hudba Petra Hapky, jasných 80%.(28.1.2003)

Z mého pohledu nejhezčí dětský film co u nás byl kdy natočen... krásně nostalgická záležitost s výbornou hudbou.(23.12.2007)

Spolu s Pány kluky nejlepší film režisérky Plívové - Šimkové, který je v kontextu její tvorby netradičně zasazený do minulosti přelomu 19. a 20. století. Poeticky laděný snímek o minulosti kraje, kde režisérka vyrůstala, je primárně určený dětem a tomu odpovídá i volba filmové řeči a struktura vyprávění. Klukovská dobrodružství, hry a radovánky v konfrontaci s někdy ne zcela pochopitelným světem dospělých se proplétá s pověstí o vládci hor - Krakonošovi. Celkový dojem: 75 %.(9.12.2008)

• mzss1

Tak tohle mi už vůbec nějak moc nesedlo. Jako uznávám hodně starých, českých filmů, ale tohle patří mezi ty horší, takže za mě podprůměr. Příběh nezaujme, ani postavy moc nezaujmou. Některé scény chytnou, některé ne. Abych se během krátké stopáži (73 minut) nudil, to už je něco špatně. Za mě jen tak na 31% = **(21.1.2013)

"Zázračný dřeva !! Pche !!" - "Jedinej zázrak je, že jsme tady v těch horách s kupou haverlantů doposavad ještě nepochcípali hlady.." ;)(8.4.2015)