Pěkná hudba, pěkná příroda, pěkní koníci „pěkný Jan Kraus“.(4.7.2008)

" Byl jednou jeden kopeček a na kopečku zvoneček. Zvoneček, pod ním kaplička, vedle kapličky márnička. A za márničkou, šibenice! " Jeden z nejkrásnějších dětských filmů. Už kvůli nádhernýmu prostředí podhorské vesničky, nebo kvůli nádherné hudbě Zdeňka Lišky, která jede v podstatě nepřetržitě po celou dobu filmu. To je prostě paráda, střídání melodií s hororovými pasážemi (v noci na hřbitově a márnici, nebo vyvolávání duchů), škoda, že se tenkrát nevydávali soundtracky. Dětští herci jsou naprosto přirození, to si Věra-Plívová-Šimková vždycky dokázala ukočírovat a nejen Jan Kraus je zde vynikající, i ostatní dětské role jsou perfektní a skvěle natočené bitky (i mezi holkama), nebo sáňkování jsou prostě úžasný. Výborní jsou i staří herci neherci, které si paní rezisérka vybrala přímo ze své rodné vesnice, kde je snímek i natočen. Dodává to filmu tu neokoukatelnou pravou tvář tehdejšího venkova. Tento film není jen pro děti, jistě potěší i dospělého diváka, zejména ty, kteří v té době vyrůstali a dokázali se zabavit pobíhaním po přírodě a ne jak v dnešní době, když jsou děcka zalezlí doma u počítačů. Výborné komentáře , které jsou na dvd, poskytli Jan Kraus a filmový historik Petr Taussig. Pro mě absolutně nezapomenutelný film s překrásnou hudbou Velemistra Zdeňka Lišky. Akorát nechápu zdejší hodnocení, lidem zřejmě nedošlo, jak vypadají dnešní dětské filmy, kterých už je poskrovnu a stejně stojí za starou belu.(14.11.2012)

Kam se hrabou všechny současné "rodinné filmy". "Lišáci" mají skvělou kameru, hudbu i režii. Dětští herci nejen, že skáčou ze střechy na střechu, či jezdí na koních, oni se navíc za nimi nechávají tahat na lyžích! Kdo by se nechtěl octnout v tom příběhu o dětském pošťuchování, lstích i přátelštví? Jednu hvězdičku ovšem strhávám, protože se mi tento film dřív, z neznámých důvodů, nelíbil.(4.1.2008)

Opět jedinečný film Věry Plívové - Šimkové s báječnou hudbou božského Zdeňka Lišky. Tento skvělý filmový počin jasně dokazuje její mimořádný cit pro výběr mladých herců a jak důsledně a tvrdě děti vedla, někdy až na hranici kaskadérských výkonů. Bohužel v dnešní české tvorbě nemá paní režisérka žádného kvalitního nástupce, takže nám příznivcům dětské poetiky zůstává jen vzpomínání u těchto filmových klenotů.(29.12.2012)

Nostalgie jako prase... nemáte někdo soundtrack? P(21.4.2009)