Hodně vydařený český nápodobek dobrodružství Hucka Finna. Úvodní melodii si budete pobrukovat ještě hodně dlouho po zkončení filmu, neboť je nebezpečně návyková a vůbec celá hudební stránka filmu je perfektní. Šťastná ruka režisérky při výběru herců je na filmu taky hodně znát, hlavně představitele dětských rolí bych vyzdvihl, neboť u jejich dospělých kolegů se dal očekávat skvělý výkon. Prostě jedna z těch nejlepších českých dětských komedií. Nůůůžky!...Nože!.....Brousííím!(25.7.2006)

Oblíbený film mého dětství, který klidně mohu zkouknout i jako dospělá, zasmát se a dobře pobavit, jakkoliv veškeré scény intimně znám už dlouhá léta. "Páni kluci" prostě nezestárli, stále oslovují rozdílné generace a navrací do dobrodružných let dětství i jedince těsně před skokem do rakve. Třebas už ten twainovský příběh několikerým opakováním ztratil kousek svého kouzla, nemohu jít pod 5*, takové filmy už se prostě netočí. 95%(21.8.2010)

Rozpadlé, bezcílné bloumání kolem ničeho. Dětské vzpomínky na tuhle údajnou klasiku zcela chybí, počítám tedy, že ani jako malého mě to vůbec neoslovilo. Za zmínku stojí snad jen na svůj žánr poměrně bohatá výprava a chytlavá hudba. Své favority dětských filmů mám trochu jinde.(18.11.2006)

Uvedomujem si, že po šesťdesiatke si premiérovo pozrieť starší film pre deti, je priam zvrhlé. Ale keď je jedným z mojich drobných cieľov je mať odsledovanú prvú trojstovku filmov z rebríčka, musel som pretrpieť aj aktuálne číslo 243. Na dobré až vynikajúce hodnotenie je potrebné mať u detských filmov nostalgické spomienky, u romantických filmov podobný zážitok a u niektorých, pre istotu, nekonkretizovaných filmov znížené IQ. A keďže moje spomienky na detstvo sa výrazne odlišujú od tohto filmového príbehu, nemôžem mu dať iné hodnotenie, ako široko chápané tri hviezdičky.(4.9.2012)

Jeden z nejlepších českých filmů pro děti. Ale možná by se spíše mělo díky ústřední trojici hrdinů řici pro kluky, jeho svět je tak trochu maskulinní. Tenhle krásný snímek mě naplňoval kdysi a oslovuje mě i teď, svou poetikou dobrodružství, volnosti, rošťáren, léta a šťastného dětství, kde jsou všechny starosti malé a radosti nekonečné, kde po kolejích jezdí nejenom vlaky, ale i šlapací drezíny, na kterých můžete odjet takřka kamkoliv... Páni kluci.(16.2.2007)

• - Michal Dymek za roli Tomáše dostal honorář 6 000 korun českých, za který koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje. (cariada)

• - Úvodní píseň Václava Neckáře "Nestůj a pojď" nebyla nikdy vydána na hudebním nosiči. (M.B)

• - Natáčení probíhalo přibližně 2 měsíce, a to především v Litoměřicích a na vlakovém nádraží v Levíně. Filmový hrad Potstein neexistuje, filmařům posloužil osecký hrad Rýzmburk. (cariada)