• anderson
  ****

  ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA : ČST 1 = 1.6.1977 (8.2.2009)(8.2.2009)

 • NinadeL
  **

  Asi jsem na to už moc stará...(5.3.2009)

 • sportovec
  *****

  Snahy převést či adaptovat cizí syžet do odlišného kulturně sociálního kontextu mohou být - a většinou také tak končí - rozporuplné. V případě dokonalého počeštění twainovského tématu proslulou režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou naopak úspěch zjevně předčil nejsmělejší očekávání. Počínaje mimořádně šťastnou volbou představitelů dětských úloh přes nezapomenutelné kreace Ivy Janžurové v úloze tety nebo solidárního "spolupachatele" strýce Karla Augusty přes nápaditě rozvíjený "remakový" příběh, vrcholící poetickým koncem, vznikl strhující obrázek ze života českého malého města počátkem dvacátého století s přesně zachycenou atmosférou secesního konce mocnářství. Výsledkem - je otázkou, nakolik to byl záměr a nakolik skutečné, nekalkulované souznění - je hrabalovsky poetický příběh, který doslova hřeje a zahřívá každou vteřinou své sekvence. Trio uličníků se dnes jeví jako ztělesnění šťastného, bezstarostného dětství v rodině, v níž teta je oběma nevlastním bratřím skutečnou matkou a strýc vlastně silným a dominantním otcem v ne zcela obvyklé pozici dominátora, který točí krkem vnějškové něžné hlavy rodiny, jak se to jeví alespoň našemu hrdinovi. Komediální poloha filmu jen dotvrzuje nezapomenutelnost zážitku, kterou opakovaně podstupujeme při každém jeho zhlédnutí.(21.5.2008)

 • Gemini
  ****

  Ignoruju jakoukoliv poznámku o Tomu Sawyerovi, kterého jsem od malička nesnášel a najednou z toho vychází neskutečně skvělá komedie.... Obzvlášť tetička Iva Janžurová a pan učitel Josef Somr jsou perfektní...(8.4.2003)

 • Chrustyn
  ****

  Parádní pohodový snímeček u kterého jsem se při sledování vrátil do dětských let.(19.3.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace