Hodnotím dětskýma očima: jako jedenáctiletému klukovi se mi to líbilo a měl jsem z toho hluboký dojem. Díval jsem se na to teď znovu a připadalo mi to hodně hloupé. To neustálé křepčení a kolektivní dynamika působí spíš depresivně. Chování dětských postav jako vzorce chování pro dětského diváka se mi též nelíbilo.(28.2.2008)

• Enšpígl

No k nim přijela pouť a k nám píčovina. Jsem si připadal jak v pavilonu opic, všichni tam pořád skákali a vřískali jak hovada.(4.1.2011)

Tohle je učebnicová ukázka práce československé dětské kinematografie, za kterou stojí velká osobnost tohoto žánru paní režisérka Plívová-Šimková. Toto je film, který krásně a silně působí na dětskou duši. Zvlášť dnes, kdy jsou děti vystaveny nekompromisnímu náporu amerických vizí toho, jak má vypadat film. Když to není vyložená a záměrná propagace čehokoli, co jsou schopni ve státech prodat a tlačit, tak je to primitivní příběh s jednim hrdinou, s jednou nespravedlností a co možná nepřehnanějším happyendem. Ne ne tohle možná funguje za oceánem, nho i když musím uznat, že přece jen u žijeme víc jak 20 let v domnělé svobodě, takže ten vliv západu je pomalý, ale pevně stálý. Ukončim to, tohle musí znát ještě děti mých dětí. Perfektní dětský muzikál.(14.11.2011)

• - Václav Vydra nejml. hrál vojáka základní vojenské služby, ačkoliv mu bylo v době natáčení 17 let. (M.B)

• - Andula (Ivana Maříková) má na sobě stejné šaty, které měla ve filmu Ať žijí duchové! (1977) blonďatá dívka, která zapisovala pod stromem do deníku zápis ze schůze o jednání o hradu. (Mia...)

• - Jediná Yvetta Kornová si z dětí nazpívala písničky sama. (Elisebah)