Carnivale (TV seriál)

Carnivàle

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 24x45 min

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss, Amy Madigan, Diane Salinger, Karyne Steben, John Carroll Lynch, Clea DuVall, Clancy Brown, Scott Fishkind, Robert Knepper, Jenna Boyd, Ralph Waite, Susan Walters, Bill Moseley, Lisa K. Wyatt, Dakin Matthews, Frank Collison, Ted Rooney, Richard Fancy, Michael O'Neill, Jimmi Simpson, John Savage, Erin Sanders, Judith Hoag, Don Swayze, Stephen White, Aria Wallace, Joseph Sikora, Lorna Scott, Darin Cooper, Jim Cody Williams, George Cheung, Vladislav Kozlov, Michael Robert Brandon, Peter Jason, Lou Glenn, Jon Gries, John Aylward, Spencer Garrett, Ritchie Montgomery, Raymond Ma, Derrick O'Connor, William Bassett, Tye Alexander, Amanda Aday, Brett Rickaby, Hawthorne James, Time Winters, Octavio Gómez Berríos, Jeff Doucette, Joe Unger, Tony Perez, E.J. Callahan, Steph DuVall, Billy Beck, Kyle Dietz, Leonard Kelly-Young, Valeria Hernandez, Luis Contreras, Scott MacDonald, Vincent De Paul, Scott Vance, Ron Perkins

První sezóna zpočátku docela držela tempo i napětí. Ale podobně jako u Lost, jak mělo dojít k nějakým odhalením, tvůrci začali příběh rozmělňovat a rozmělnili ho natolik, že druhá sezóna stála za prd, i když tu zvláštní atmosféru ještě - sem tam - měla. Docela škoda promarněné šance, protože pár prvních dílů první sezony je skutečně vynikajících. Ale ta druhá sezóna, ta překombinovanost, rozboření skoro všeho, co se pracně budovalo v sezóně první, nelíbilo se mi to.(26.1.2009)

Většina seriálů tohoto střihu začíná ve zběsilém tempu a v případě úspěchu pak přidává do dalších a dalších dílů větší a větší množství vaty. Carnivale jako by nad první fází ohrnul nos a začal rovnou cestovním tempem cirkusové maringotky. Vážím si většinového názoru, 89% na CSFD je skvělá známka, ale mně už první díl hrubě nepřesvědčil. Tvůrcům tleskám za rozhodně perfektní, neotřelý námět, jenže marná sláva, celou dobu jsem měl neodbytný pocit, že režisér (a možná i scénárista) hrozně chtějí něco, nač evidentně nemají. Holt ne každý je David Lynch umění natočit mystickou, psychedelickou scénu se musí v člověku narodit, nedá se odpozorovat ani "vychtít". Pro mě osobně tak z Karnevalu na mnoha místech prosvítá místo magie a tajemna lehce upocená snaha o mystiku, rutinérství a ošoupanost filmových postupů. I přes tak ostrou kritiku se však nedá říct, že by mně seriál znechutil, spíš mi přišlo líto nevyužité šance, kdyby tak samotná realizace dopadla stejně jako skvělý námět.... Ale drtivé většině diváků to zjevně stačí a já proti tomu neřeknu ani půl slova.(7.1.2008)

Není to špatný seriál, přináší několik zajímavých dramat, obsazení je taky vyvedené, ale mě prostě nedokázal pohltit natolik, abych viděla smysl v tom pokračovat po pěti dílech dál. 60%(15.7.2013)

Tohle je hotový klenot HBO. Tolik atmosféry, tajemna a silných příběhů nahlcených v jednom seriálů, že to až vyráží dech. Kamera za kterou by se nemusel se stydět ani ten nejoscarovější film. To všechno obsažené v příběhu který je zahalen obrovským tajemnem až člověka udiví, že se jedná "jen" o odvěký boj dobra se zlem. Herci jsou úžasní a postavy přesně takové, jak jsem si pravý cirkus vždycky představovala. A jsem ráda, že to skončilo po dvou sériích, a my si můžeme konec domyslet takový, jaký chceme.(22.8.2007)

Je to perfektní seriál, HBO opět nezklamalo. Srovnání s Twin Peaks není úplně přesné, byť žánrově je tento seriál na stejné vlně, nicméně atmosféru mají oba seriály poněkud odlišnou. Rozhodně si momentálně netroufnu říci, zda je Carnivale na dobré cestě stát se po vzoru Twin Peaks dalším "kulťákem", ale tvrdím, že fandové Lynchova seriálu budou s tímto výtvorem určitě spokojeni.(27.2.2004)

• - V epizodě "Creed, OK" nosí Evander Geddes masku malého dítěte. Maska byla vymodelována podle obličeje syna Daniel Knaufa, Johnnyho. (PußyMagnet)

• - V závěru druhé série můžeme vidět Sofie (Clea DuVall), jak pracuje s klasickým mopem na podlahu. Ten, tak jak jej známe dnes, byl ovšem vynalezen až o několik let později, konkrétně v roce 1956. (Conspi)

• - Epizoda "The River" je volně založena na filmu La rivière du hibou. (PußyMagnet)