Adieu Bonaparte

Gabriel Yared

Humbert Balsan

Luc Barnier

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(22.5.2006)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1985 - Nominácia na 1. cenu(13.2.2013)

Z několika egyptských filmů, které jsem zatím viděl, je tento jedním z nejlepších, ne-li přímo ten nejlepší. A není přitom náhodou, že ho vytvořil právě Júsef Šahín, asi největší režisérská ikona Egypta. V tomto díle tentokrát nazírá na historickou událost z počátku Napoleonovy okupace Egypta úplně jinak, z nového a nevšedního úhlu pohledu. Mladý Egypťan Alí navazuje přátelství s francouzským generálem Cafarellim, za což je svým okolím a bratrem Bakrem považován za "zrádce". Narozdíl od bratra se Alí nevrhá do nelítostného boje proti nevěřícím, snaží se nepřátele lépe poznat, je jimi svým způsobem fascinován, stává se proto generálovým tlumočníkem. Přesto však zůstává své zemi a kultuře věrný ve chvíli, kdy je nejhůř. Šahín zřejmě v Alím zobrazuje tak trochu sám sebe - sám rodilý Egypťan se západním vzděláním a celoživotní láskou k dvěma kulturně velmi odlišným zemím, Egyptu a Francii, Východu a Západu. Tuším, že jako vůbec jediný ve své zemi natočil film z tohoto období egyptských dějin a já jsem rád, že právě takovýmto způsobem.(26.8.2010)

Film inspirovaný historickými událostmi Napoleonovy invaze do Egypta v roce 1798 a následné francouzské "civilizační" mise režírován "egyptským Fellinim", Jússufem Šahínem. Příbět tří egyptských bratrů, kteří se každý po svém vyrovnávají s přítomností francouzských vojáků ve své vlasti. Zatímco nejstarší z bratrů volí aktivní odpor, mladší bratři jsou rozpolceni mezi očekávaným vlastenectvím a obdivem ke vzdělanému generálu Cafarellimu, který přechází až v jakýsi zvláštní, až homoerotický, vztah. Film svým způsobem zapadající do škatulky střetu civilizací nás ale donutí přemýšlet nad křesťanstvím a islámem, podstatou okupace a odboje i obecně mezilidskými vztahy ve vypjaté době.(26.3.2008)