Hořký měsíc

• slovenský

Horký mesiac

Drama / Romantický / Thriller

Velká Británie / Francie, 1992, 138 min

Patřím k těm, kteří Polanskiho obdivují a velmi rádi se jím nechají nalákat. Tenhle film ráda uvidím znovu, spíše je to povinnost, neboť jsem jej viděla spíše jedním okem.(22.11.2009)

Je podivně fascinující sledovat manželský pár, který se hádá. Nechcete se do toho zapojovat a už vůbec ne určovat, kdo je v právu, ale je to fascinující pozorovat a říkat si sami pro sebe, kdo si to v ten a ten moment "zaslouží". I když víte, že byste neměli. Jeden z filmů, který si za pár let musím pustit znovu. 80 %.(6.6.2014)

Emanuela byla naprosto, ale naprosto famózní. Erotikou a smyslností doslova prošpikované drama jednoho neúspěšného spisovatele a mladé tanečnice, které celé vyprávěl on sám úplně cizímu spolupasažéru na výletní lodi. Postupně mu řekl o svém, víceméně ujetém, soužití se svou ženou. Ze začátku vášeň, pak pohrdání až zvrácená nenávist, jenž se v agonické křeči dostala až do trochu očekávaného závěru. Na konci jsem se přistihla, že pokud bych se něčeho podobného účastnila já, (což by se mi asi nestalo, ale kdyby jo) tak by mi bylo ze sebe samé nevolno a toužila bych tohle všechno vymazat ze své paměti. Pro mě velice příjemnými vedlejšími postavami byli indická holčička a její moudrý a klidný otec. Drobet mírnili určitou pachuť z jejich komplikovaného vztahu. Takže úklona až k zemi před tím, jak skvěle to bylo natočeno a zahráno.(31.3.2016)

Výborná psychárna od skvělého režiséra Romana Polanského. Erotickým napětím prostoupený příběh nenechá diváka ani na okamžik vydechnout. Peter Coyote a Emmanuelle Seigner jsou oba úžasní pokušitelé. Hugh Grant a Kristin Scott Thomas působí zpočátku ve svých rolích až kouzelně naivně, ale pak, pod vlivem toho, co vyslechli, začnou také pomalu prodělávat proměnu. Umístění příběhu na omezený prostor zaoceánské lodi bylo také mistrným kouskem.(23.7.2002)

Dle komentářů některých kolegů by se mohlo zdát, že Polanski objevil cestu, jak natočit dvouhodinové porno a ukecat Vangelise, aby k němu udělal hudbu. Není tomu tak. On je to na Polanskiho poměrně nešokující film s velmi zajímavým příběhem. Vyčítám mu rozvleklý začátek, kdy to skutečně vypadalo, že co chvíli do oblasti pornografie sklouzneme.(19.7.2013)

• - Doslovný překlad názvu románu Pascala Brucknera, podle kterého film vznikl, je "Jedovatý měsíc". (Karlos80)

• - O dva roky neskôr si Kristin Scott Thomas opäť zahrala s Hughom Grantom a opäť Fionu, ale vo filme Štyri svadby a jeden pohreb (1994), kde stvárnila ženu, ktorá ho milovala od momentu, kedy sa spoznali. (sochoking)

• - Ve scéně, kdy se Oskar dívá na televizi, když Mimi přijde z diskotéky a ptá se, proč ji tam nechal, běží v televizi Tenkrát v Americe, scéna, při které Noodles večeří s Deborou. (HarveyDent)