Čínská čtvrť

• slovenský

Čínska štvrť

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní / Film-Noir

USA, 1974, 131 min

V polovině 70. let se režisér Polanski rozhodl oživit dávno mrtvý žánr noir, a stal se tak zakladatelem tzv. neo-noir žánru, který si v 70. a 80. letech našel četné následovníky a příznivce. Čínská čtvrť je vlastně vlajkovou lodí své kategorie a člověk musí i po letech obdivovat technickou stránku věci, ať už pečlivou režii, hudbu nebo - a to především - precizní kameru. Přesto s filmem jako takovým mám problém. Zápletka a scénář mě nedokážou strhnout. Jakkoliv se Čínská čtvrť považuje za jeden z nejlepších filmů Polanského, osobně upřednostňuji v jeho tvorbě jiné kousky. Kdo má rád charismatické detektivy, osudové ženy a dramatickou atmosféru, může si tenhle film vychutnat, osobně ale dávám přednost žánrové klasice o 2-3 desítky let starší. Možná mi i trochu vadí pozvolné tempo a stopáž filmu. Celkový dojem: 70 %.(26.5.2010)

Výborný film s výbornými herci, režií a vším co k tomu patří. Jenže bych potřeboval ještě jedno shlédnutí, potom bych dal třeba i plné hodnocení.(30.12.2005)

Na to, akým nudným námetom Čínska štvrť disponuje, si rozhodne zaslúžila rezkejšie a cynickejšie spracovanie. Viem si živo predstaviť, aké zázraky by vyčaroval tarantinovský sarkazmus a mávnutím ruky by zastrel mdlú nostalgickú atmosféru dávnych rokov minulého storočia. Ten film nie je zlý. Má skvelých hercov, skvelú záverečnú scénu a talentovaného chlapa na režisérskej stoličke. No jednotlivé scény sú pomerne plytké a akoby bez života, ani jedna vo mne nebola schopná rezonovať a zanechať trvácnejší dojem.(30.8.2010)

Pro mě dokonalý žánrový film (krimi) s mrazivou retro atmosférou a jedním z nejlepších Nicholsonových výkonů. Co jsem na Chinatownu nakonec ocenil nejvíc byla právě jeho postava, kterou ze začátku vnímáme jako cynického necitlivého a vypočítavého detektiva bez špetky cti a postupem času nám Polanski dává stále hlouběji nahlédnout do jeho charakteru, abychom nakonec... Skutečně mistrovsky vystavěný film, ať už v zmíněném nahlížení postav či rozplétáním ústřední záhady. Zvěsti o jednom z nejproblematičtějších natáčení všech dob (především spory Nicholson/Polanski) se na filmu podle mě nijak nepromítli. "As little as possible." 90%(13.11.2006)

90% - Tenhle film je pro mě ztělesněním poctivého krimi-thrilleru. Bez zbytečné akce, bez jakýchkoli efektů, jenom kvalitní vyprávění. Vše, co se děje v Čínské čtvrti Polanskému prostě věřím. Všechno je tak nějak opravdové, a vysokokarátová Goldsmithova hudba dodává celku krásně melancholický nádech. Herecké výkony, včetně pěkného štěku samotného režiséra jsou dokonalé, a esteticky ladí s atmosférou filmu. Co dodat? Nikdy nevěř chlapovi s nožem v ruce :o)(18.3.2006)