Čínská čtvrť

• slovenský

Čínska štvrť

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní / Film-Noir

USA, 1974, 131 min

Na svoju dobu určite podobný trhák, ako v súčasnosti fincherovky, dnes taktiež ešte stále výnimočný thriller so skvelou krimi zápletkou, ale už nie tak úderný. Nedotknuteľná však stále ostáva skvelá réžia, atmosféra a herecké výkony. 85%.(21.2.2012)

Nejkrystaličtější příklad detektivky ze staré školy - poslední film Polanskeho natočený na americké půdě stál opravdu za to! Při sledování jsem měl pocit, že se dívám spíše na Scorseseho snímek, protože režie a atmosféra (ta hlavně) byly vybroušeny na maximální možnou míru dokonalosti, a já se nedivím, že byla Čínská čtvrť již po několika letech od premiéry označována za klasiku žánru, ne-li rovnou kult. Nicholson se do role detektiva, který se šťourá tam, kde nemá, perfektně hodí a jeho zachmuřený výraz dodává celému filmu ten správný šmrnc. Na hercově obličeji bylo zcela jasně vidět, že se během natáčení několikrát chytnul s prchlivým a puntičkářským reřisérem, a častokrát se dostali takzvaně do křížku: tohle je totiž další z nemála opěvovaných starších filmů, při jejichž natáčení panovalo na place hotové peklo, a i tím jsou pak v branži proslaveny - plní stránky retročlánků ve filmových magazínech a všude se o nich mluví. Peklo ale panuje i v Los Angeles ve ztvárněném příběhu: neúprosné vedro, vysušené ulice bez jediné kaluže vody, lidé se potácí jako zombie a před úpalem je chrání jen stylové klobouky... Tenhle film pak ve zmiňovaném prostředí rozjíždí tak důmyslnou detektivní zápletku, že mi při jejím hltání oči div nevypadly z důlků. Nicholsonův hrdina Gittes je celým svým duchem odhodlaný, dotáhnout načatý tajemný případ zavražděného muže do konce, a nezastaví jej ani několik pořádných nakládaček a svištící kulky. Naopak, podobné situace mu spíše dají podnět k tomu, aby se snažil ještě více, protože tu zřejmě jde o něco velkého... 2x jsem málem vyletěl z kůže, když se na překvapeného Gittese snesla sprška střel - hlavní hrdina se prochází po klidné noční přehradě, a najednou se ozve rána jako z děla, no kdo by se neleknul! Perfektními momentkami, napínavým dějem, haluzní zápletkou, bezvadnou stylizací a dalšími věcmi je Čínská čtvrť naplněna k prasknutí, a Polanskemu nestačí než přeze všechny trable, které vznik skvělého krimi doprovázely, zaslouženě poděkovat.(19.10.2009)

Na to, akým nudným námetom Čínska štvrť disponuje, si rozhodne zaslúžila rezkejšie a cynickejšie spracovanie. Viem si živo predstaviť, aké zázraky by vyčaroval tarantinovský sarkazmus a mávnutím ruky by zastrel mdlú nostalgickú atmosféru dávnych rokov minulého storočia. Ten film nie je zlý. Má skvelých hercov, skvelú záverečnú scénu a talentovaného chlapa na režisérskej stoličke. No jednotlivé scény sú pomerne plytké a akoby bez života, ani jedna vo mne nebola schopná rezonovať a zanechať trvácnejší dojem.(30.8.2010)

Dost jsem to prožíval, hlavně to vedro. Po deseti minutách sledování filmu, jsem natáhnul v pokoji deku, namazal jsem se opalovacím krémem a nasadil slunečné brejle. Větší verdo jsem letos v létě snad ještě nezažil. A nejen to, letos v létě jsem neviděl ani lepší kriminálku, ani lépe hrajícího Nicholsona. Dá se říci, že nebýt tohoto filmu letošní léto by stálo za hovno.(10.9.2008)

Kdo strká nos, kam nemá, může o něj přijít. Polanského poslední film točený na území USA, v němž Nicholson na můj vkus a na roli, co hraje, nějak málo pije a ještě míň kouří. Určitě se shodneme na tom, že filmu noir sluší černobílá, nicméně k dokonalosti mi navíc ještě scházela nějaká konverzační jiskra, která by zapálila to spalujícím žárem vyschlé L.A. A ten konec? „Forget it, Jake, it´s Chinatown.“ A nebo taky Sharon Tate..(10.10.2009)

• - Polanski zakázal kameramanovi používat změkčující filtr a v záběrech strkal objektiv Faye Dunawayové co nejblíže k obličeji. Přitom velmi dobře věděl, jakou úzkostí herečka trpí ohledně dokonalosti svého nalíčení, které mezi jednotlivými záběry kompletně obnovovala. (Siriuss)

• - Roli Evelyn Mulwray odmítla Ali MacGraw. (Epistemolog)

• - Spoiler: Roman Polanski řekl, že temný konec filmu je výsledkem vlastní beznaděje z vraždy své ženy, herečky Sharon Tate. (HellFire)