Ples upírů

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Roman Polanski

I prehrávanie alebo ostatné nedostatky, ktoré niektorí tomuto filmu vyčítajú, sú len súčasťou Polanského hry. Veď je to paródia, komédia i horor v jednom. V tejto kombinácii jeden z najgeniálnejších počinov histórie. Alfredova nemotornosť, profesorova senilita, prekrásna Sarah i homosexuálny Herbert... a vôbec všetky drobné chutné detaily spolu tvoria výnimočné dielko, perlu troch žánrov. Dôraz na detaily je jedným s veľkých pozitív Plesu upírov a aj skvele vypočítaným zdrojom ďalšej zábavy. Aj keby to bol jediný Polanského film v kariére, mnohí by mu ho mohli závidieť.(27.10.2006)

Konečně mám možnost srovnání s českou soukupovskou Svatbou upírou a až dnes jsem pochopil, odkud se tenhle na české poměry netypický snímek vzal. Polanski měl rozhodně dobrý vkus, co se žen týče, ale i jako tvůrce dobrodružné komedie z transylvánských kopců plných sušeného česneku a čerstvě ohoblovaných rakví nepropadl. Některé scény sice kvůli špatně zpracovanému pozadí (látka, případně animace?) nevypadají nejlíp, chválím ale střih a až na zbytečně nedůsledné koupací scény (viděl jsem cut verzi) :-) i kameru. Vizuální podobnost s nejpopulárnějším sovětským filmem v tuzemsku je zřejmá.(27.8.2013)

V šesťdesiatych rokoch opatrne koketoval s hororovým žánrom aj známy režisér poľského pôvodu Roman Polanski a komediálne orientovaný Ples upírov bol vlastne jeho prvou hollywoodskou avantúrou.(27.5.2010)

Myslela jsem, že Ples upírů, na nějž mě Roman Polanski pozval, bude o poznání barvitější, rušnější a živelnější. Na samotný ples se dostaneme až zhruba dvacet minut před koncem. Tomu předchází výpravy profesora Abronsiuse a jeho společníka Alfreda z jedné místnosti do druhé, navrch a zase dolů, aniž by se mezi tím událo něco podstatného. Což může již po chvíli začít lehce nudit. Příběh je nabit humorem i atmosférou, ale od Plesu upírů bych čekala, že upíři nepřijdou na řadu až k závěru filmu.(11.5.2012)

• Skrk

Nesmírně dementní a nudná blbost, která nebyla ani hororem a už vůbec ne komedií. Sledovat grimasy všech přehrávajích a špatných "herců", bylo utrpení. Jenom proto, že to režíroval přeceňovaný Polanski a hrála v něm Sharon Tate (oběť Charlese Mansona), nebudu film zbytečně nadhodnocovat, ale jelikož jsem na CSFD...(30.8.2012)

• - Jméno hostinského Shagala (Alfie Bass) bylo vybráno na počest ruského malíře židovského původu Marca Chagalla. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Snímek vychází z knižní předlohy „Tanz der Vampire“ německého spisovatele Michaela Kunze. (chelseaman22)

• - Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)