Ples upírů

• slovenský

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Zatiaľ najslabší snímok čo som od Polanského mal možnosť vidieť. Na komédiu málo komediálne a o horore vlastne nemôže byť ani reči. Pozitívum vidím v rozprávkovo-mrazíkovskej výprave, ale to je asi tak všetko. Aj keď má film niekoľko dobrých scénok, je ich príliš málo na to, aby ako celok oslnil. Popravde, najviac ma upútala Sharon Tate - neskutočné krásna a očarujúca žena, určite je jedným z hlavných dôvodov lepšieho hodnotenia, u mužov určite. Viem, je to trochu prízemný dôvod, ale nemôžem si pomôcť. :) 60/100(14.7.2014)

Tahle upírská persifláž je, myslím, dost přechválená. Má sice své kouzlo, ale mnozí jiní předvedli totéž líp (třebaže později než Polański). Herec v roli hlavního upírobijce navíc nevídaným způsobem přehrává, což, jak známo, komedii zabíjí a Roman Polański je vynikající režisér, ale mizerný herec. Jeho krásná přítelkyně Sharon Tateová v roli upírky byla krátce po natočení tohoto filmu brutálně zavražděna. :-( 60 %(22.2.2003)

Ples upírů patří k oceňované filmové klasice, ale musím se přiznat, že když jsem ho viděl, byl jsem poměrně zklamaný. Jednotlivé ingredience jsou zajímavé a dalo by se dlouho psát o krásných kulisách, o všech hororových klišé a prvcích, které Polanski do filmu zakomponoval a parodoval, jenže jako celek u mě ten snímek příliš nefunguje. Dokonce se s uzarděním přiznám, že Soukupova Svatba upírů, byť pochopitelně z hlediska filmařských kvalit stojí nepoměrně níž, u mě z pohledu pouhé zábavnosti zabodovala víc. Polanski je sice nadprůměrný režisér, ale podprůměrný herec, ale nevím, jestli je tohle příčinou, proč mám k Plesu upírů takovýhle odstup. Celkový dojem: 50 % s ohledem na osobu režiséra.(14.6.2006)

V šesťdesiatych rokoch opatrne koketoval s hororovým žánrom aj známy režisér poľského pôvodu Roman Polanski a komediálne orientovaný Ples upírov bol vlastne jeho prvou hollywoodskou avantúrou.(27.5.2010)

Z téhle komedie vůbec rozesmátý nejsem, naopak mě uvrhla do menší deprese. Vtípků je sice dost, ale vyruší je mrazivá atmosféra celého snímku. Ne že by vyzněly trapně, to kupodivu vůbec. Je to holt zvláštní film. Roman Polanski působí jako zřejmě i ve svém skutečném životě, na pohled duchem nepřítomným, nesmělým a trochu ňoumovským dojmem. A Sharon Tate... okouzlující, nádherná - na těch pět minut co je na scéně. Nevím, ale možná právě oni dva a jejich pozdější osud jsou možná důvodem, proč to na mne celé tak smutně působí. Nicméně, jako horor průměrné (mimochodem hrabě von Krolock není špatný), jako komedie taktéž, jako celek výjimečné.(26.7.2006)

• - Roman Polanski psal scénář spolu s Francouzem Gérardem Brachem. Jejich spolupráce na filmu ale nebyla ojedinělá, společně se podíleli již na snímcích Hnus (1965) a Ve slepé uličce (1966). Později pak spolupracovali ještě na filmech Nájemník (1976) a Hořký měsíc (1992). (Terva)

• - Snímek vychází z knižní předlohy „Tanz der Vampire“ německého spisovatele Michaela Kunze. (chelseaman22)

• - Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)