48 hodin v Paříži

• slovenský

Buldog

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Francie, 1988, 120 min

Co se může stát za 48 hodin v Paříži?! Všechno? Tohle je příběh normálního muže, jenž jel do ciziny....a čekal 2 průměrné dny svého života. A dostalo se mu 2 dnů plných oživlých nočních můr... Jojo, zápletka jak z poslední kriminálky tv Nova, ale Polanskiho režie dělá své. Vytváří nám na plátně klaustrofobní obraz cizince/američana, ztraceného, neschopného jakoliv dosáhnout návratu k normálnímu životu. Ta tíseň/napětí je cítit z celého filmu a já musela neustále držet Fordovi pěsti. K absenci akce se vyjadřovat nebudu..halt dnešní krimi si potrpí na víc střílení, protisvětla a aut. Ale pan Polanski to zvládne i bez nich. Uvidíte, že těch 48 hodin vám přijde proklatě krátkých..(6.6.2006)

Hlavními klady je tu Paříž a Harrison Ford, který je ve své roli naprosto přirozený a věrohodný. Jeho příběh se výborným způsobem rozjíždí a vyvolává skutečně silné emoce, postupně však upadá do žánrového standardu, který má sice občas nějakou silnou scénu, ale vyčnívá z něj především Fordovo ztvrárnění role obyčejného lékaře, ve kterém nečekaná krizová situace probouzí neobyčejnou zaputilost a odhodlání. Tu si ostatně o pár let později zopakoval také ve skvělém Uprchlíkovi.(17.3.2012)

Tento film je pro mne výjimečný tím, že ač od jeho vzniku utekla už značná doba a bylo natočeno už nespočet podobných snímků, tak tento má pořád jaksi největší šťávu a styl. A to všechno bez všech těch moderních triků a efektů, jen syrovost děje a zápletky!(19.1.2015)

• - Na nátlak studia byl původní sestřih zkrácen o 15 minut a nafilmován nový závěr. (oje)

• - Režisér Roman Polanski si ve filmu zahrál malou roli taxikáře, který doveze Dr. Walkera (Harrison Ford) z klubu a podá mu sirky. (Čulo)

• - Ve scéně, kdy se Doktoru Walkerovi (Harrison Ford) na střeše nešťastně otevře kufr a věci z něj padají dolů, je možné si všimnout, že malá Soška Svobody padá ze střechy. V dalším záběru je však pro potřeby filmu vidět, jak leží na menším přístřešku. (Čulo)