Mě na tomto filmu zaujalo, že postavy nebyly vykresleny nijak černobíle. Emigranti byli neustále na pochybách, někteří se chtěli vrátit, jiní se dokonce vrátili, na azylovém úřadě pochopitelně lhali, jako když tiskne. Zkrátka by se dalo říct, že jejich chování docela odpovídalo skutečným případům jiných utečenců. V seriálu je opravdu citelný rukopis P. Kohouta.(17.5.2008)

768. hodnocený film: Kdysi to byl obrovskej hit a hrozně se mi to líbilo. Film byl napšchovaný skvělými herci a navíc příběh byl skutečně inspirovaný skutečnými událostmi. Volně díly na sebe navazovaly a mělo to hlavu i patu. Dneska to ale už moc nebaví a dal bych tomu 3*, ale jinak mě to dřív fakt chytlo a měli by to vidět všichni ti kreténi, kteří ještě volí komanče a Paroubka, nebo ti, kteří blekotají, že za komunistů bylo líp - hovno. 4* za tuhle povedenou minisérii. 4*(27.7.2009)

Velice slušný televizní seriál z doby ne zas tak dávno minulé.(16.7.2009)

S knížkou ale nesrovnatelné...(14.11.2007)

Některé díly byly silnější, jiné méně silné, ale celkově šlo o lehce nadprůměrný seriál, v němž jsme mohli nahlédnout do pozadí některých pokusů o útěk do zahraničí za dob reálného socialismu. Bylo to sice zajímavé nahlédnutí, ale ty časy jsou už dávno pryč.(5.4.2003)

• - Scéna, v ktorej Josef (Pavel Zedníček) rozbije okno na colnici tehlou a následne využije situáciu k rýchlej emigrácii, je inšpirovaná skutočnosťou. Ostatne, tento "recept" používali emigranti prchajúci na západ veľmi často. (Jello Biafra)

• - Od původního scénáře, který se přepisoval, až po realizaci uplynulo 13let. (Zdroj: kniha Lexikon českých seriálů). (M.B)

• - Podle scénáře Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové. (M.B)