Mě na tomto filmu zaujalo, že postavy nebyly vykresleny nijak černobíle. Emigranti byli neustále na pochybách, někteří se chtěli vrátit, jiní se dokonce vrátili, na azylovém úřadě pochopitelně lhali, jako když tiskne. Zkrátka by se dalo říct, že jejich chování docela odpovídalo skutečným případům jiných utečenců. V seriálu je opravdu citelný rukopis P. Kohouta.(17.5.2008)

.. tyto "prázdninové" časy jsou už naštěstí dávno pryč!(9.8.2005)

BOŽE, JAKÝ TO MÁ VŠECHNO SMYSL? Filmový román (kniha je jako tradičně lepší, tohle je ochuzeno o dějovou linku Posedlého sexem) o tom, jak to tehdy bylo. Je to sice dávno, ale tuhle pravdivou výpověď těžko mohl někdo natočit dřív, žejo. 90%.(23.5.2003)

• dyfur

júúúj to bolo naivné...atraktivny námet skončil tam kde nemal.(23.1.2013)

Osudy emigrantů zpočátku 80. let líčí v šesti dílech seriál zkušeného slovenského režiséra Miloslava Luthera. Podařilo se angažovat poměrně schopné herce, kterým se dá uvěřit (samozřejmě, že byli hrozní, ale co mám psát) jejich čekání na azyl i následný pobyt v utečeneckém táboře i mimo něj. Byli však i tací, kteří měli v zahraničí kontakty nebo shodou náhod a okolností se jim vedlo lépe. Seriál překvapivě není natočen kvalitně, respektive s hroznou kamerou, nehodící se epickou hudbou, chabou režií nebo technicky slabým zázemím seriálu, jsem spokojený nebyl. Oproti tomu herecké obsazení českými a slovenskými herci je poměrně pestré a jejich osudy sice trpěly zkresleností a nepravděpodobným vývojem, ale nedá se napsat, že byly vyloženě blbé. Mně přišlo divné, že osoby, co měly hovořit německy, mluvily plynou češtinou nahrazující titulky. Stěžovat si nechci, protože čtení titulek by mě opravdu nebavilo a němčina u našich herců trpí rušivým přízvukem. Mně ten seriál přišel dost umělý. Nevím, jak to přesně definovat, ale ty naaranžované situace moc přesvědčivě nevypadaly. Za normálních okolností bych tomu dal 40%, ale když česká televize to nazývá mimořádně zdařilým projektem, hodnocení zvedám na 60%, a jen se arogantně povznáším nad blbostí a pokrytectvím přisluhovačů televize, kteří by nepohanili nic z její produkce, i když tam už roky nevzniklo nic kloudného.(27.5.2012)

• - Natáčení probíhalo převážně v Brně a okolí a částečně v Rakousku. (M.B)

• - Utečenec Pepa (Pavel Zedníček) v druhej časti vyšetrovateľom povie, že bol ako príšlušník francúzskej cudzineckej légie zajatý v bitke u Dien Bien Phu v roku 1953. Tento konflikt sa však odohral až v roku 1954. (Jello Biafra)

• - Od původního scénáře, který se přepisoval, až po realizaci uplynulo 13let. (Zdroj: kniha Lexikon českých seriálů). (M.B)