poster

Devátá brána

 • USA

  The Ninth Gate

 • Španělsko

  La novena puerta

 • Francie

  La neuvième porte

 • Slovensko

  Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

 • golfista
  ***

  Výborný Johny Depp zachraňuje "body" pro tenhle velmi průměrný satanský film. Počáteční zaujetí vystřídá po čase, kdy čekáte houstnoucí atmosféru, spíš nuda (u Polanského filmů tak obvyklý jev :)..... add konec - obyčejně po nějakém vrcholu filmu titulky čekáte, tady vás asi překvapí. Mě osobně ale "vyřešení" konce vadilo nejmíň.(3.5.2004)

 • Malarkey
  ****

  Devátá brána je zvláštní film, ale to, že tam je Johnny Depp, který hraje, pomalu jako obvykle, opravdu bravůrně a dodává příběhu patřičný punc, mě velice potěšilo, jelikož on se do této role docela hodí. Příběh je zvláštní, celé zpracování je temné, furt tam jenom prší a nic jiného, ale zase je to Polanski. Ten taky nemá bůhví jak růžovou minulost a tak je to všechno od začátku do konce zastřeno tajemnem a právě proto je to tak napínavé a zajímavé. Mám rád filmy, které zasahují do historie a mají co společného s náboženstvím jako takovým. Takový je i tento. Je napínavý, je tajemný, ale i tak dobrý. Sice konec je trochu ztřeštěný, ale beztak to nezmění celkový názor na film.(15.3.2008)

 • tron
  ***

  Mám rád béčkarské krváky aj "umiernené" horory, ktoré stoja na hercoch, atmosfére a pôsobivom príbehu, v ktorom tvorcovia viac naznačujú, ako ukazujú. U Polańského DEVIATEJ BRÁNY (vďaka ktorej sa Johnny Depp počas vyčerpávajúceho francúzskeho nakrúcania zoznámil s Vanesou Pradisovou a našiel zmysel života) sa ale naznačuje tak veľmi, že by z toho aj koňa trafil šľak. Ako inteligentná hra s divákom to nie je zlé, ale vyžaduje si to skutočne trpezlivosť, náladu na pochmúrne delikátnu atmosféru a lásku k Deppovi. Lenže cca posledných dvadsať minút je naozaj mimo misu a ak si divák navyše spomenie na majstrove predchádzajúce snímky HNUS či ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, je DEVIATA BRÁNA len ich slabým odvarom.(1.11.2004)

 • xxmartinxx
  ***

  Kdyby to nebylo tak strašně zdlouhavé, bylo by to o hodně snesitelnější. Stojí za to ten film vidět, ale mohlo to být mnohem lepší. Přesně na hranici 3 a 4 hvězd.(13.10.2010)

 • Subjektiv
  ****

  Komentář obsahuje SPOILERY, ničím nepodložený osobní názor a nevážně myšlený výklad, pročež by ho nikdo neměl číst... Jestli špatné hodnocení tohoto filmu o něčem svědčí, tak o tom, jak explicitnost filmů poslední doby okrádá současného diváka o vnímavost. Tam kde bychom u jiného režiséra viděli tmu a detail na hlasitě skřehotajícího havrana, tam u Polanského se za slunečného dne jen kdesi v pozadí ozve havran nesměle. Ale ozve se. Tam kde by jinde byla místnost ozdobená pentagramy, čísly 666 a obrácenými kříži, tam Balkan, ani ne v detailu, bez jakýchkoliv keců, třikrát zmáčkne jedno tlačítko a jen z pozice poznáme, že jde o šestku. Tam, kde by za zjevení se zlověstných znaků a atmosférické hudby za strašlivého trubkobití zřítilo se prastaré lešení, tam spadne za nezájmu orchestru lešení docela obyčejné. Koho nevtahuje atmosféra tak zdařile balancující mezi přirozenem a nadpřirozenem, ten k ní sám dost možná nepokusil se přijít ani o píď. Nevstoupil. Asi by si měl vzpomenout na citát, jenž uvádí jako Satanův největší úspěch, že přesdvědčil lidi o své neexistenci. +++++ A teď ten nevážný výklad: Každý výtisk knihy představuje část návodu, jak vyvolat ďábla. Je to vlastně část moci. Moc se obvykle dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Dejte všechny tyto tři moci dohromady a ďábel se opravdu zjeví, v podobě všemocného diktátora. Jeho moc však musí být absolutní, jinak skončí špatně. Hlavně armáda je důležitá, ta ho může ochránit (hrad na posledním dřevorytu symbolizuje armádu i obranu), ale i smést. Silné ****.(9.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace