Devátá brána

La neuvième porte

Deviata brána

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA / Španělsko / Francie, 1999, 127 min

Lehce mysteriózní thriller, noční můra pro bibliofily (co to pomuchlané žváro Lucky Strike nad vzácnou knihou?), oblíbené "Najdi 9 rozdílů" z babiččiných křížovek a taky otevřená reklama na koncern Shell. Polanského nezaměnitelný styl s precizní narativní linií občas vyruší béčkové vylomeniny (akční scény) a taky podivný konec s pro věc zapáleným F.Langellou, který, podobně jako u Rosemary, osciloval mezi vytouženou gradací a nechtěnou legrací. Nicméně kvůli působivé atmosféře, zaprášených interiérům, či scéně soulože pana Corsa s tajemnou průvodkyní pod plápolající zříceninou Devil´s Tower (za skvostného hudebního doprovodu polského hraběte Drákuly W.Kilara) si Devátá brána rozhodně zaslouží zařadit do filmotéky každého fanouška žánru - pochopitelně pod evidenčním číslem 666, ať je pan LCF potěšen...(23.5.2011)

Nevím pořádně co si o tomto snímku mám myslet. Začátek je výborný a vůbec celou první polovinu jsem se výborně bavil. Atmosféra ja skvělá, ale s postupem času jsem čekal, že příde nějaký zlom a atmosféra bude gradovat, bohužel jsem se toho nedočkal. Navíc konec je opravdu nepovedený. Celý film zachraňuje charismatický Johnny Depp, který zahrál perfektně jako vždy. Od takové legendy jako je Roman Polanski bych čekal lepší film, ale i tak se přikloním ke čtyřem hvězdičkám, i když je to spíše tři a půl.......(11.8.2008)

Rezie Polanski, v hlavni roli Johnny Depp, takze jsem cekal nejakou skutecnou lahudku, Depp nezklamal, ale Polanski bohuzel ano. Film, ktery neprinasi do zanru nic noveho, chvily pusobi jako komedie, chvily jako horor, nejak zvlast napinave to neni, a cele to zachranuje jen par scen a vyborny Depp. Atmosfera taky nijak hutna neni. Porad jsem cekal, na nejakej hustej zaver, protoze mi bylo jasny, ze nakonec dojde na vyvolavani Satana, jenze to vyvolavani pusobilo spis smesne nez nejak hrozive. I kdyz jsem se u filmu nejak zvlast nenudil, na vic nez na 3* to nebude.(21.8.2005)

Kdyby to nebylo tak strašně zdlouhavé, bylo by to o hodně snesitelnější. Stojí za to ten film vidět, ale mohlo to být mnohem lepší. Přesně na hranici 3 a 4 hvězd.(13.10.2010)

Horor ani Náhodou..Thrillerem bych to naznačil jen zřídka, ale co to asi tak může být,že by DRAMA! Na filmu se mi líbily Inteligentní Dialogy, které určitě do budoucna Použiji, Johnás zahrál skvěle a kupodivu se mi to celkem Líbilo.. Vidět ho ve filmu, který netočil Burton, se taky vidí jen zřídka.. takže Zajímavá, Rozpačitá Trojka(12.12.2012)

• - Na konci 53. minúty sa Corso (Johnny Depp) schová za strom, pričom tašku stále drží v ruke. No v ďalšom strihu vidíme, že taška leží meter od neho na zemi a on sa k nej skláňa, aby ju zodvihol. (tXtX)

• - Cigarety, které kouří Liana Telfer, jsou pojmenovány Black Devils. (Hejtmy)

• - Hrad, ve kterém příběh kulminuje, leží ve Francii a jmenuje se Château de Puivert . (sator)