Pianista

Der Pianist

Pianista

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Francie / Německo / Polsko, 2002, 150 min

Historicko-životopisná dráma The Pianist o prežití poľsko-židovského klavíristu Wladyslawa Szpilmana vo varšavskom ghette nie je žiadnym ideologickým snímkom. Nevyhraňuje sa žiadnym zvláštnym „uhlom pohľadu“ na holocaust a nie je to ani výrazný film Romana Polanského. Napriek tomu je natočený s pokorou a inteligenciou, a hoci to nie je režisérov vlastný príbeh z holocaustu, sotva možno pochybovať o tom, že je to film, na ktorého natočenie čakal celý svoj život. Navzdory priveľmi vysvetľujúcemu scenáru Ronalda Harwooda je film nádherne nasnímaný kamerou Pawela Edelmana. Sýte, temne hnedé farby s nádychom sépiovej – farby starých fotografií, farby histórie – vás nespočetnekrát privedú na hranicu dojatia. Skvelo umiernený Adrien Brody hraje tak trochu chladného Szpilmana unikajúceho nacistom v rade udivujúcich útekov na poslednú chvíľu, ktoré však len potvrdzujú jeho neznesiteľnú osamelosť utečenca závislého na dobrej vôli cudzích ľudí. Film obzvlášť dobre odhaľuje hrôzyplnú zmes náhodného osobného sadizmu jednotlivých nemeckých vojakov a inštitucionalizovanej brutality nacistickej mašinérie. Polanski dianie múdro nekomentuje. Ako by sa rozhodol, že tvárou v tvár tak starostlivo naplánovanej hrôze môže človek učiniť to najlepšie len pravdivým zobrazením všetkých možných detailov. 80%(15.3.2011)

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Smutný, krutý, ale výborný Polanského film o životě ve válečné Warszavě. Celou válku, ponížení, označení a vyhlazování Židů lze emočně zažít v působivém subjektivním výseku - z pohledu židovského piánového virtuosa. K tomu Chopin a německé zbraně. Trailery: http://www.csfd.cz/film/7355-pianista-pianist-the/videa/(20.9.2009)

Filmařsky slušně odvedená práce se skvělým scénářem a perfektním výkonem Adriena Brodyho. Všechny tři Oscary jsou ve správných rukou.(30.11.2007)

Vzpomínka na jednu z největších krizí lidství v dějinách skrze přežívání židovského pianisty mě osobně ničím neohromila, ale její síla spočívá v náhledu do ulic válečné Varšavy, tvrdého survivalu od prvních známek nacistické čistky až po jejich úprk před rusy. Chladný, působivý. Téma holocaust podle mě ve filmech často propadá v samoúčelnost, toto je sice velmi jednostranný pohled, ale větší dojárnu jsem v něm nezaznamenal.(5.5.2015)

Scénář: Ronald Harwood .. Holocaust je silné téma. O tom není třeba jakýchkoliv debat. Vše, co se ve filmu Pianista odehrává, by působilo místy přehnaně a samoúčelně (např. střílení ležících lidí do hlav pro nic za nic) nebýt toho, že se jedná o převyprávění smutné a stále ne tak dávné historické události, jenž byla jednou z největších životních katastrof pro miliony lidí po celém světě. Bohužel pro film, musím konstatovat, že mi lehce vadilo celkové pojetí snímku. Mnoho událostí a scén je zobrazeno s odstupem, často jen z přivřeného či rozbitého okna a to dosti ubírá na nějakém hlubším, intenzivnějším prožitku. Vidíme vznik Varšavského ghetta, jež bylo jen „přestupní stanicí“ do vyhlazovacích táborů a po jeho vyprázdnění se vyprázdnil i film. Zbyla jen tajné putování z bytu do bytu a pozorování okolních událostí... Výtečný pianista Wladyslaw Szpilman a jím interpretovaná přenádherná hudba na pozadí trpkých událostí druhé světové války, by pro mne samy o sobě stačily na obhájení pěti hvězdiček. Ty jsem ovšem nakonec neudělil z výše popsaných důvodů.(31.12.2005)

• - Kapitán Wilhelm Adalbert Hosenfeld, který zachrání na konci filmu Szpilmana, není neznámou osobou, jak se tvrdí na konci filmu. Ve skutečnosti byl válečným veteránem první světové války a v průběhu té druhé v Polsku využíval svého postavení kapitána Wehrmachtu k pomoci s ukrýváním jak Poláků, tak Židů. Díky tomu je od roku 1998 umístěna upomínka na něj v Yad Vashem, což je památník obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě. On sám zemřel v roce 1952 v sovětském zajateckém táboře. (Chufu)

• - Okrem loga spoločností Universal a Focus Features sa všetky titulky, vrátane samotného názvu, objavia až na konci filmu. (Raccoon.city)

• - Adrien Brody bol v tej dobe najmladším hercom, ktorý získal Oscara za hlavnú úlohu. Mal iba 29 rokov a 343 dní. (classic)