Pianista

Der Pianist

Pianista

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Francie / Německo / Polsko, 2002, 150 min

Oscar za hlavní herecký výkon Adriena Brody je skutečně zasloužený, to co Brody předvádí je naprosto dokonalé a snímek by se mohl lehce rovnat i s takových Schindlerovým seznamem. Jenže zatímco u Schindlera jsem s 5hvězdičkových hodnocením nemusel váhat, u Pianisty ani nevím jak bych měl vůbec hodnotit...jestli vůbec.(24.5.2003)

Historicko-životopisná dráma The Pianist o prežití poľsko-židovského klavíristu Wladyslawa Szpilmana vo varšavskom ghette nie je žiadnym ideologickým snímkom. Nevyhraňuje sa žiadnym zvláštnym „uhlom pohľadu“ na holocaust a nie je to ani výrazný film Romana Polanského. Napriek tomu je natočený s pokorou a inteligenciou, a hoci to nie je režisérov vlastný príbeh z holocaustu, sotva možno pochybovať o tom, že je to film, na ktorého natočenie čakal celý svoj život. Navzdory priveľmi vysvetľujúcemu scenáru Ronalda Harwooda je film nádherne nasnímaný kamerou Pawela Edelmana. Sýte, temne hnedé farby s nádychom sépiovej – farby starých fotografií, farby histórie – vás nespočetnekrát privedú na hranicu dojatia. Skvelo umiernený Adrien Brody hraje tak trochu chladného Szpilmana unikajúceho nacistom v rade udivujúcich útekov na poslednú chvíľu, ktoré však len potvrdzujú jeho neznesiteľnú osamelosť utečenca závislého na dobrej vôli cudzích ľudí. Film obzvlášť dobre odhaľuje hrôzyplnú zmes náhodného osobného sadizmu jednotlivých nemeckých vojakov a inštitucionalizovanej brutality nacistickej mašinérie. Polanski dianie múdro nekomentuje. Ako by sa rozhodol, že tvárou v tvár tak starostlivo naplánovanej hrôze môže človek učiniť to najlepšie len pravdivým zobrazením všetkých možných detailov. 70%(15.3.2011)

Vzpomínka na jednu z největších krizí lidství v dějinách skrze přežívání židovského pianisty mě osobně ničím neohromila, ale její síla spočívá v náhledu do ulic válečné Varšavy, tvrdého survivalu od prvních známek nacistické čistky až po jejich úprk před rusy. Chladný, působivý. Téma holocaust podle mě ve filmech často propadá v samoúčelnost, toto je sice velmi jednostranný pohled, ale větší dojárnu jsem v něm nezaznamenal.(5.5.2015)

„Nemec chlapca zastavil, bez slova vytiahol revolver, priložil mu ho k spánku a strelil. Dieťa kleslo na zem, kŕčovito zatrepalo rukami, naplo sa a zomrelo. Strážnik pokojne zasunul revolver do puzdra a išiel si po svojom. Pozrel som sa naňho, jeho tvár nemala brutálny výraz ani nevyzeral podráždene. Bol to normálny pokojný človek, ktorý práve splnil jednu zo svojich menej dôležitých dennodenných povinností a hneď nato zabudol, mal dôležitejšie starosti.“ Z vlastnej skúsenosti hovorím, že PIANISTA na mňa zapôsobil už keď som ho videl prvý raz, ale až keď som si následne prečítal pôsobivú knižnú predlohu (ktorá je záznamom skutočných udalostí, ktoré nasledovali po tom, ako v roku 1939 Hitlerove vojská bez varovania prepadli Poľsko) si ho vážim ešte viac. Je dôstojnou, pietnou, vážnou a váženou adaptáciou šok v čitateľovi vyvolávajúceho románu Władisława Szpilmana (vo filme Adrien Brody, ktorého snímka preslávila na celom svete), ktorý bol rešpektovaným poľským pianistom, s narastajúcou hrôzou (či skôr apatiou?) sledujúceho, ako sa nezastaviteľná nemecká vlna rúti do varšavského geta a postupne mu berie sny, ideály a nakoniec i známych a rodinu. Pre Polańského (HNUS, ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, HORÚCI MESIAC, DEVIATA BRÁNA) bola adaptácia knižky osobnou záležitosťou, pretože ako poľský Žid zažil nemecké krvavé prenasledovanie Židov a v koncentračných táboroch/plynových komorách stratil celú rodinu (okrem otca, ktorý záhadne prežil a domov sa vrátil s novou manželkou). Našťastie mal k dispozícii i poriadny rozpočet, takže sa mu podarilo vytvoriť kvalitnou výpravou či kostýmami „zdanie doby“ tak presvedčivo, až je pozeranie PIANISTU (vyznačujúceho sa aj nezabudnuteľnou scénou s dobrým dôstojníkom wehrmachtu Wilmom Hosenfeldom, ktorého i na malom priestore výborne zahral Thomas Kretschmann – súčasťou knihy je i dôstojníkov denník) vysiľujúce... ale i táto časť histórie k nám patrí.(3.1.2005)

• Jara.Cimrman.jr

Neustále připomínání židovské tragédie za druhé světové války už mi poněkud leze krkem. Z mého pohledu se jedná o další z řady zbytečně dlouhých snímků, disponujících mimořádnou nudou, ale tento je ještě navíc vyšperkovaný zbytečnými filmařskými kouzly (oranžový plamen na černobílém pozadí, viditelnost toku denního světla v místnosti, poletující listí apod.). Nacisti jsou přitom extrémní svině a židé extrémní dobráci, jenže takhle černobílý svět nikdy nebyl.(17.6.2012)

• - Skladba, ktorú hrá Szpilman (Adrien Brody) v poľskom rádiu na začiatku filmu a taktiež na konci, je "Nokturno cis moll číslo 20" od Fryderyka Chopina. (Raccoon.city)

• - Natáčení filmu bylo na den přerušeno kvůli úmrtí vedoucího výroby, Rainiera Schapera. Film je věnován jeho památce. (Ai.ma)

• - V zábere na ruky Władysława Szpilmana (Adrien Brody), ako hrá na klavíri, sa v skutočnosti pozeráme na ruky slávneho poľského klaviristu Janusza Olejniczaka. (Raccoon.city)