Pianista

Der Pianist

Pianista

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Francie / Německo / Polsko, 2002, 150 min

Další zdařilá výpověď o otřesných zločinech nacismu. Adrien Brody je v roli opravdu přesvědčivý a hlavně díky němu funguje konečná část filmu, kde se vůbec nemluví a on se jen skrývá před nácky. Přišlo mi to chvílema jak variace na Trosečníka akorát v nacistickém Polsku. Hrůzy jsou tu zachyceny dostatečně, ale v ostatních filmech o druhé světové válce vždycky přišla taková ta katarze z osvobození na konci, a ta v Pianistovi moc nevyzněla. Jsou i lepší filmy o tomto tématu, ale tenhle taky není špatný.(24.2.2008)

Vzpomínka na jednu z největších krizí lidství v dějinách skrze přežívání židovského pianisty mě osobně ničím neohromila, ale její síla spočívá v náhledu do ulic válečné Varšavy, tvrdého survivalu od prvních známek nacistické čistky až po jejich úprk před rusy. Chladný, působivý. Téma holocaust podle mě ve filmech často propadá v samoúčelnost, toto je sice velmi jednostranný pohled, ale větší dojárnu jsem v něm nezaznamenal.(5.5.2015)

Jediným negativem Pianisty je, že až na několik výjimek (deportace Szpilmanovy rodiny, rvačka o misku s jídlem) většinu dramatických a krutých okamžiků druhé světové války jen nezúčastněně ukazuje, bez emocí a života, takže i divák jen tak nezaujatě přihlíží. Na tom se podílí z velké části i téměř naprostá absence nějaké hudby, což je vadou většiny snímků z druhé světové, kterým zřejmě připadá svatokrádežné tragické výjevy ještě nějak podbarvovat. Málokdo z nich je ale samy o sobě dokáže prodat a často se to nepovedlo ani Polanskému. Adrien Brody zde podává životní výkon a jeho gradace lehce ironického a sebevědomého klavíristy v ubohého a zoufalého zarostlého bezdomovce je dechberoucí. V poslední třetině je jeho výkon tak uhrančivý, že si ani neuvědomíte, že naprostou většinu si snímek vystačí beze slov. Jen je trochu škoda, že se tak výjimečný film nedokázal vymanit ze škatulky „vystačíme si s pouhým tématem, jelikož na holocaust se budou všichni tvářit vážně“. Moje nedůvěra k válečným filmům je sice otřesena, ale pořád je tu.(31.8.2005)

Kdyby se Polanski tak téměř až autobiograficky nerozmachoval, mohl to být skvělý film. Jenže místo toho, aby se soustředil na velice silný příběh titulního jedince, vložil pan režisér do svého snímku vlastní emoce a vzpomínky, které nemají takovou sílu, ač potenciálu bylo hodně. Brody boduje přímo v astronomických číslech, ale i to je tentokrát málo.(7.5.2006)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $32,572,577Tržby Celosvetovo $120,072,577 ║ Adrien Brody v životnej úlohe, silná dráma. /videl v kine: 85%/(8.6.2005)

• - Autobiografie, kterou Władysław Szpilman napsal už v roce 1945, vyšla pod názvem "Smrt města" a byla brzy stažena. Jednak tehdejším orgánům nevyhovoval pohled na německého důstojníka, který se zachoval jinak, než by se na "nelidské" Němce slušelo, jednak byla nevyhovující kritika kolaborantů jiných národností. Znovu vyšla až v roce 1998, nejprve v němčině pod názvem "Zázračné přežití" a posléze v angličtině pod názvem "Pianista". (Jirka_Šč)

• - Adrien Brody bol v tej dobe najmladším hercom, ktorý získal Oscara za hlavnú úlohu. Mal iba 29 rokov a 343 dní. (classic)

• - Hudba linoucí se na konci z auta je polská státní hymna. (Ai.ma)