Rosemary má děťátko

• slovenský

Rosemariino dieťa

Thriller / Mysteriózní / Drama / Horor

USA, 1968, 136 min

První polovina neuvěřitelně zdlouhavá, ale možná i díky ní funguje ta druhá tak dobře. A podle staré známé pravdy, že nejdůležitější je na filmu jeho konec, a pokud je poslední půlhodina filmu dobrá, na slabší začátek se zapomíná, i já Rosemary odpouštím. Atmosféru má totiž víc než zajímavou. Možná by šlo maličko přitlačit na pilu, ale jinak Polanski odvedl dobrou práci. Nejlépe koukat na to sám a v noci, ale i tak jde spíš o pocit stísněnosti než děsu. Každopádně vydařené. 70%/80%(13.12.2009)

Thriller Romana Polanskiho o příchodu Satana. Celý film (vyjma posledních deseti minut) nám režisér něco naznačuje a nechává na nás, abychom si vytvořili nějaký vlastní úsudek. Je Rose blázen? Nebo jsme blázni my? Je to jen sen, nebo realita? Divák je v pozoru a napnutý jako struna a čeká na závěrečné rozuzlení, které mě však poněkud zklamalo. Možná by bylo lepší, kdyby Polanski nechal konec otevřený. Každopádně jde o klasický a hlavně kvalitní snímek, který má vynikající atmosféru a v jistých scénách (například ta v telefonní budce) mi silně připomínal Hitchcocka. Herecké výkony jak Cassavetese tak Ruth Gordon stály za to, ale Mia Farrow předčila všechny. Její roli matky by jí mohla závidět i Angelina Jolie. A než se nechala ostříhat, líbila se mi i jako ženská. Pěkný film, který rozhodně nezklame.(16.3.2010)

Jeden z hororů u kterých by se dala atmosféra krájet (a to doslova),například na začátku hraje atmosférická ukolébavka,máte ji za milou a celkem roztomilou ... a na konci, vás z ní skoro mrazí.Mia Farrow zde předvádí výkon hodný Oscara a Roman Polanski na režisérské stoličce nápodobně.Film pracuje s tématy paranoia vs. skutečnost což závěr,který kdyby býval končil v momentě kdy Rosemary nahlédne do kolébky a zakřičí,by měl hrubší dopad jak na mě,tak na většinu hodnotících.Ale i přes tohle, ve vás tenhle satanský horůrek nechá veliké množství otázek což mě nutí dát plný počet hvězdiček tak výbornému filmu jako je právě tenhle.(26.3.2010)

Mnohem lepší než pozdější (a bůhvíproč slavnější) plagiáty jako Vymítač ďábla nebo Přichází Satan.(9.1.2004)

Musím konstatovat, že jde o docela "hustý" film, který pomalu, postupně a nenápadně rozvíjí myšlenku příchodu Satana. Atmosféra je budována skutečně velmi dobře a herecké schopnosti zúčastněných také dávají jistotu kvalitního zážitku. Proč tedy ne 5 hvězdiček? Protože jsem četl o pár let dříve fantastickou knižní předlohu Iry Levina, a té se zkrátka tenhle snímek nemůže vyrovnat, ani kdyby chtěl. I přes své nesporné kvality.(19.8.2003)

• - Společně s filmy Hnus (1965) a Nájemník (1976) tvoří tento film trilogii o hrůzách, které se odehrávají v bytech ve městě. (Kulmon)

• - Hlas v titulní písni ukolébavky patří představitelce hlavní role Mie Farrow. (Morien)

• - Další zvěstí, která byla široce rozšířená, bylo to, že se zakladatel Církve Satanovy Anton LaVey podílel na filmu jako poradce a představitel Satana. LaVey ale s filmem neměl nic společného. (Morien)