Rosemary má děťátko

• slovenský

Rosemariino dieťa

Thriller / Mysteriózní / Drama / Horor

USA, 1968, 136 min

Thriller Romana Polanskiho o příchodu Satana. Celý film (vyjma posledních deseti minut) nám režisér něco naznačuje a nechává na nás, abychom si vytvořili nějaký vlastní úsudek. Je Rose blázen? Nebo jsme blázni my? Je to jen sen, nebo realita? Divák je v pozoru a napnutý jako struna a čeká na závěrečné rozuzlení, které mě však poněkud zklamalo. Možná by bylo lepší, kdyby Polanski nechal konec otevřený. Každopádně jde o klasický a hlavně kvalitní snímek, který má vynikající atmosféru a v jistých scénách (například ta v telefonní budce) mi silně připomínal Hitchcocka. Herecké výkony jak Cassavetese tak Ruth Gordon stály za to, ale Mia Farrow předčila všechny. Její roli matky by jí mohla závidět i Angelina Jolie. A než se nechala ostříhat, líbila se mi i jako ženská. Pěkný film, který rozhodně nezklame.(16.3.2010)

První polovina neuvěřitelně zdlouhavá, ale možná i díky ní funguje ta druhá tak dobře. A podle staré známé pravdy, že nejdůležitější je na filmu jeho konec, a pokud je poslední půlhodina filmu dobrá, na slabší začátek se zapomíná, i já Rosemary odpouštím. Atmosféru má totiž víc než zajímavou. Možná by šlo maličko přitlačit na pilu, ale jinak Polanski odvedl dobrou práci. Nejlépe koukat na to sám a v noci, ale i tak jde spíš o pocit stísněnosti než děsu. Každopádně vydařené. 70%/80%(13.12.2009)

• Kaka

Atmosféra, hudba, herci - naprosto brilantní. Závěr vygradovaný, režie solidní. Ovšem vadil mi tu velice pomalý rozjezd a filmařsky je to již jinde - tedy jisté odtažitosti se člověk, který na tomhle nevyrostl, ubrání již těžko.(30.6.2004)

Polanski opět výborná práce, je radost sledovat, jak se mu podařilo převést z plátna na diváka pocity beznaděje, paranoi a strachu. Každou minutou film nabírá na tempu a závěrečná pointa se mě líbila i když jsem ji předpovídal. Škoda jen toho roztahaného začátku, mé hodnocení 4 hvězdičky…(7.9.2009)

Ještě před tím, než se za několik měsíců budeme společně vztekat nad další zbytečnou seriálovou adaptací, si raději honem rychle připomeňme lehce hororový originál Romana Polanskiho. Zároveň ale musím důrazně varovat všechny budoucí maminky, aby se pokud možno obrnily notnou dávkou kuráže, a neusedávaly k televizi bez svých mužských protějšků. Láskyplný příběh podezřívavé Rosemary v podání Mii Farrow bere dech i po více než čtyřiceti letech nehledě na skutečnost, že snímek jednoduše nestárne.(8.1.2014)

• - Právě během natáčení tohoto filmu obdržela Mia Farrow rozvodové papíry od svého tehdejšího muže Franka Sinatry. (Morien)

• - Dakota, dům ve kterém Polański film Rosemary má děťátko natáčel, se stal posledním bydlištěm jedné z nejvýznačnějších osobností šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, Johna Lennona. Osmého prosince roku 1980 jej pouhých pár kroků od prahu jeho domova a před zraky jeho manželky Yoko Ono pěti ranami do zad zastřelil duševně nevyrovnaný "fanoušek" Mark David Chapman. (havLord)

• - Časopis Premiere zařadil plakát k filmu na jednadvacátou pozici seznamu nejlepších plakátů všech dob. (Terva)