poster

Žízeň

 • Švédsko

  Törst

 • anglický

  Thirst

Drama

Švédsko, 1949, 83 min

Režie:

Ingmar Bergman

Scénář:

Herbert Grevenius

Kamera:

Gunnar Fischer

Hudba:

Erik Nordgren
 • Ninkaa
  ****

  Brilantní studie vztahů mezi ženami a muži, zejména pak těch nešťastných, jak je u Bergmana dobrým zvykem. Jedno ale stále nechápu - proč někteří muži dobrovolně žijí s vypočítavými a ulhanými hysterkami...(22.1.2012)

 • nascendi
  ***

  Neoslovil ma tento Bergmanov film. Chápem, čo ním chcel vyjadriť, pravdepodobne to v tejto podobe vnímavejší diváci aj budú akceptovať, ale pre mňa je to iba film, ktorý kompletizuje Bergmanovu tvorbu.(10.12.2014)

 • šokin
  ****

  Jako vždy u Bergmana velmi dobře rozebrána ženská psychika.(10.10.2007)

 • ondrzej
  ***

  3.5(8.6.2012)

 • Ekdahl
  *****

  Tohle už je plnohodnotný Bergman, tematicky i co se filmařský kvality týče. Ač není scénář jeho dílem, tématicky je to Bergman jak vyšitý: peklíčko manželství, vzájemná exploatace muže a ženy, jejich bytostná neschopnost si porozumět, zkoumání ženské psýché, manipulace (postava doktora - později na tuhle strunu hrají bergmanovské postavy umělců). Dobrý humor. Pozor: to, že je vztah ústřední dvojice negativně poznamenán hysterií a labilitou hlavní hrdinky, ještě neznamená, že se v tom "zdraví" lidé nenajdou. Opak je pravdou. Bergman promlouvá o povaze vztahu muže a ženy jako takové (Nietzsche: podstatou lásky muže a ženy je smrtelná nenávist). Proč protagonisté v mučivém vztahu setrvávají? Protože alternativa, tj. samota, je ještě mučivější představa. - Jediná výhrada: závěr je nepřesvdčivý, uspěchaný, neopodstatněný.(27.12.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace