Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa

• Česko Civilizace (více)

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? (Bioscop)

gemi

Na české poměry neuvěřitelně dobře natočený dokument! Ať už jde o výpravu nebo o kameru, tohle je světová úroveň. Název je dokonale výstižný. Dokument se zabývá vzestupem a pádem civilizací a končí pozitivně. Pád totiž doposud vždycky znamenal spíše transformaci než úplný kolaps. Závěr přináší naději, že bychom mohli využít nabytých znalostí a technologií k tomu, aby ta nadcházející transformace tolik nebolela. Tak uvidíme, jestli k tomu nalezneme dostatek moudrosti, anebo to dopadne jako vždycky. Váhal jsem mezi 4 a 5, ale když vidím, jak je to tady z ryzího nepochopení podhodnocené, dávám 5. ()

mchnk

Sluší se poděkovat, pokus je to věru dosti slušný a nezpochybnitelně snaživý, nicméně stále se pohybujeme na povrchu. V časovém vnímání toho Big průseru, ve kterém všichni s úsměvem žijeme už desítky let, se s autory také neshodnu, pro mě už je 10-15min. po dvanácté, je to really vážně vážné...jak promarnit možnost tuto skutečnost bez obalu odhalit a dostatečně zapůsobit na diváka bez zdlouhavého filozofického mudrování různých osobností z celého světa, také o tom je tento dokument. Snaha o investigativní pohled tu je, ale celkově je svým vyzněním dokument určen spíše pro druhý stupeň ZŠ...ale rád jsem ho viděl, vnukl mi klid a úsměv na duchu...přesto všechno kolem nás...určitě je dobré ho vidět. [Filmový klub Citadela] ()

bratr.Milan

Oceňuji pět let práce na dokumentu, mám respekt ke dvaceti letům cestování režiséra Petra Horkého a a bádání archeologa Miroslava Bárty. Na jeho sedmi zákonech zrození růstu a upadání civilizací je film postaven. Snaha tu byla, ale nepovedlo se to. Režisér nadhazuje důležité otázky a myšlenky. Pomocí ilustračních videí a mluveného textu předkládá svůj názor. Skáče po povrchu témat od jednoho k druhému. Vzniká mišmaš a chaos bez pevných základů. Nevysvětlí co to je civilizace, jak dospěl k tomu, že existuje globální civilizace a co to je. Neřekne proč do ní nepočítá pralesní indiány, ale jiné národy ano. Pokud se specializujete na některou oblast, které se v dokumentu dotýká, můžete si všimnout, na jak chatrných základech stojí jeho tvrzení. Ta pak používá jako důkazy pro své závěry a odpovědi. Tvůrci si bohužel ukousli moc velké sousto. Snaží se erudovaně mluvit o globálních problémech a pojmout do toho velké množství myšlenek z mnoha oborů, ale nemají na to. Pokud děláte dokument o tak rozsáhlém globálním tématu, musíte mít mnoho odborných poradců z různých oborů v celém procesu vzniku filmu. Kromě pravdivých informací (pevný základ) vám dávají i zpětnou vazbu, abyste neuhýbali do svých domněnek a výmyslů. K tomu nestačí jen odborné mluvící hlavy, které řeknou svých pár vět. Pokud odborníky nemáte, musíte být opravdu dobře všeobecně vzdělaný. To znamená, že máte svou celoživotní kartotéku s poznámkami a odkazy z mnoha oborů a umíte ji používat. Jeden příklad za všechny. Když mluví o náboženství, k mluvenému slovu jdou ilustrační záběry natočené z festivalů na Srí Lance a na Filipínách. Ukazují ty nejvíce šokující a patologické náboženské projevy, lidé věšící se na kůži za háky, vezoucí se na vozech v průvodu, a lidé nechávající se bičovat a křižovat zaživa jako Ježíš. Pak je záběr na turisty, kteří se před ukřižovanými fotí. Povrchními exhibicionistickými projevy víry majícími málo společného se skutečnou vírou, ukazují náboženství jako hloupé a zastaralé, mimo dnešní realitu. Tvůrci pak řeknou nějaký svůj poznatek, moudro, a hned, hop k jinému tématu. Bohužel jen povrchně přelétávají nad tématy, bez větší výpovědní hodnoty. Míchají jedno s druhým, bez ladu a skladu, aby nakonec mohli říct svůj názor. A šokovat nás, že přišli na něco důležitého. K tomu neopomenou zmínit moudrost indiánů v pralese. Celým dokumentem se táhne nevyřčená myšlenka, že oni žijí správně a my špatně. Z těchto záběrů mám legrační postřeh. Nechávají promlouvat nějakého indiánského muže z kmene Waorani a jeho řeč překládají pomocí titulků. Na konci rozhovoru začne mluvit indiánská žena, ale její slova nepřeloží. Za ženského brebentění se kamera odvrací pryč, a střih. To se v dokumentu opakovalo dvakrát. Co tím chtěl básník říci? Doufám, že neříká „Moudra má přednášet muž, co říká žena, není důležité. :) Nelíbí se mi, jak se tvůrce snaží diváka pomocí textu, mluveného slova a ilustračních záběrů manipulovat k určitému závěru. Nemá pevné základy a tak použije všechno, aby diváka přivedl, kde ho chce mít. Ať jsou to mluvící hlavy odborníků, kteří řeknou dvě tři věty s nějakým moudrem, nebo záběry na extrémní náboženské projevy, abychom pochopili, že náboženská víra nám nepomůže. Nebo ukáže záběry z války, abychom pochopili, že válka je špatná. Pokud existuje něco jako povrchní dokumentární kýč, tak Dobrá zpráva o konci světa je zástupcem této kategorie. Proč jsem se na to díval, a proč tomu věnuji tolik času? Nalákalo mě , že tvůrci dělali rozhovory s mnoha zajímavými osobnostmi, které se vyjadřovali k tématu. Bohužel mají ve filmu jen pár vystřihnutých vět, aby podpořili názor autorů. Tomuto tématu by slušela dokumentární série, nebo podcast, kde by byli celé rozhovory s osobnostmi a odborníky. Tvůrce sám by se tam vyjadřoval jen k oblastem, na které je odborník on. Dostali by se hlouběji do složitého tématu a divák by si mohl udělat svůj názor na celou věc sám. Tvůrce si bohužel vzal velké sousto na které neměl. Přitom se dotýká některých zajímavých a důležitých myšlenek a problémů. Bohužel se jenom dotkne a pak skočí k něčemu jinému. Vznikla tím osobní esej, povrchně žonglující s frázemi. Volající do neznámého davu lidí, aby byli lepší a vybrali si lásku a ne válku. Musíme spolupracovat, říkají, musíme vědět co chceme, abychom mohli zabránit našemu kolapsu! Přitom právě činnost těch inspirativních osobností je odpověď. Každý z nich dělá malé skutky a oběti v malých skupinách pro změnu k lepšímu. Tím mění naši společnost, ženoucí se za větším pohodlím pomocí vědeckého pokroku, jaksi zespoda. Ukazují i jiné hodnoty. () (méně) (více)

Adramelech

Film se snaží zpřístupnit širší veřejnosti ideje prezentované v knize Sedm zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají (2021) od egyptologa Miroslava Bárty. Zdá se, že všechny podmínky pro zánik současné západní civilizace jsou už splněné. Koho a do jaké míry to vzhledem ke globalizaci světa smete s sebou, se lze jen domýšlet. Stejně tak je obtížné si představit, co bude potom, neboť faktory, jež zde působí, jsou nesmírně komplexní. Zánik nějaké civilizace ještě nemusí znamenat konec světa, byť se tento proces příslušníkům zanikající civilizace tak může jevit. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že současná civilizace má jako jediná v historii k dispozici zbraně, jež jsou schopné vyhladit život na celé planetě. Film netlumočí Bártovy argumenty v plné šíři, nicméně přináší zajímavé záběry z různých koutů světa, patrně ve snaze napomoct k popularizaci tématu a oslovit i lidi, kteří si knihu nepřečtou. Postrádal jsem výklad o zániku Římské říše, přestože tehdejší doba je dobře historicky zmapovaná a její podobnost se současným stavem euroamerické civilizace vysloveně bije do očí. Kudy ven z průšvihu, jenž nás podle všeho čeká? No to tedy fakt nevím. Ve filmu sice tu a tam zazní názory různých humanistů, ale jejich hlášky jsou snad to jediné, co v tomto snímku působí komicky. Každopádně doporučuji film všem ke shlédnutí. „Myslím, že jsme ve velmi problematické situaci, protože všichni věříme, že to, co dnes vidíme kolem sebe, je to, jaký bude svět napořád. To je chyba, kterou lidé dělali po celou historii. Chybí nám schopnost vnímat dimenzi času a uvědomit si, že všechno se mění.“ ()

luczi

Máme žít jako indiáni v pralese? Jejich civilizace skončí přesně v momentě, kdy jim ta naše vykácí prales, jsou na tom úplně stejně a neudělají s tím vůbec nic. Dokument je spíš filozofické zamyšlení nad různými podmínkami a vlivy pro vznik a zánik civilizace než nějaký souhrn rad, co s tím, to neví ani Bárta, který se chodí předvádět k Duškovi. Jsem trochu v rozpacích neb nevím, co tím chtěl autor divákům vlastně říci. ()