Mitch McDeere, mladý právník, vstupuje do firmy kde ho má čekat slibná kariéra. Jenže brzy jsou jeho dva společníci zavražděni. Případ začne vyšetřovat FBI a Mitchův dosavadní hladký život se rázem změní. Může si vybrat:  buď bude pracovat pro FBI, nebo zůstane ve firmě. Ať si však zvolí kteroukoli z těchto možností, jeho život už nikdy nebude takový, jaký býval – a on to ví. A také ví, že jediným řešením bude vymyslet si třetí možnost, vlastní plán… (TV Prima)

Gemini

Ze začátku jsem sice bojoval s tím "tradičním obrazem velké právničiny" - nebo přesněji řečeno tradicionalistického snobského nevkusu v tom nejameričtějším stylu - ale jakmile se po půlhodině ukázalo, že sovy nejsou tím, čím se zdají být (kdo by to čekal od Hala Holbrooka, mám pravdu?;)), tak se právo překvapivě odmlčelo, a vzato kolem a kolem nehraje po většinu času zásadní roli. Stejný děj by se mohl odehrávat mezi systémovými analytiky v nějaké ICT společnosti. Sydneyský Polák nicméně umí svižné naháněčky, ale i komorní emočně-vztahové scény, takže se mu daří docílit toho, že vám film nepřijde tak dlouhý jako objektivně je. Těžko říct, kdo má na tom větší zásluhu, jestli z donucení zásadový Cruise (který je místy realisticky namaskovaný tak, že vypadá na umření), rozkošná obětavá Jeanne Tripplehorn, nebo některá z vedlejších postav (Eda Harrise si "zamilujete";)), kterých tu přece jenom je víc než pár. Vedle herců je ale potřeba vyzvednout hlavně úžasnou hudbu Davea Grusina. Tenhle pán svým sólovým klavírem dává Firmě dokonalou atmosféru ve všech polohách a je škoda, že se jeho oscarová nominace srazila s Williamsem a jeho Schindlerovým Seznamem. Ale nevadí, vždyť už v té době jednoho Oscara doma měl, a vedle něj suší ještě nějaké ty Zlaté Glóby a poctivý tucet cen Grammy:) Nač to protahovat, pojďme si říct, že tahle Grishamovka poráží všechny ostatní. Ano, i Vyvolávače Deště - i když toho hlavně proto, že Rainmaker je čistá slzodojná moralita, zatímco Firma má jak napínavé scény, tak chytrou konspiraci, a k tomu ještě tu vztahovou linii. A když je řeč o té konspiraci - věřte, že v Čechách by se nic takového stát nemohlo:) Celkově jsem velmi spokojen, i když je to o sprosté daňové korporátní právničině, která nemá s tou skutečnou advokacií příliš společného - a pak když představitele této okvádrované billující skvadry konfrontujete s něčím bližším reálnému životu, přijde Vám na Vaši výzvu k vydání věci odpověď, abyste buď doložili nejméně dva judikáty Nejvyššího soudu nebo odbornou literaturu, jinak na Vás (míněno Vás jako kolegu advokáta) podá trestní oznámení jako na spolupachatele trestného činu (akorát už se neobtěžuje napsat jakého...). ROFL, ale bohužel také true story o neznalosti jak trestního práva, tak elementárních stavovských předpisů;) Ale kdo je - krom JUDr. Sokola, JUDr. Samkové a JUDr. Eliáše - dokonalý, že?:) Takže když si odmyslím ten český dabing, jehož podkladem je neprávnický a tudíž místy matoucí překlad, jsem schopen a ochoten vypálit sem devadesát paragrafů, pardon, procent. PS: Firma v českých zemích byla, je a bude pouze název společnosti, ne společnost samotná. Ale trvat na tom je zřejmě už ztracený boj, protože senior a junior lojéři, partneři a esociejti se ve velkém právnickém byznysu rozlezli i mimo subjekty, u nichž je tato pojmová nepřesnost omluvitelná zemí původu kapitálu té které "law firm", takovou měrou, že už se u nás několik let soutěží o Právnickou Firmu Roku, a seznam ČAK je plný všemožných Vomáčka, Robejšek, Plačková AND PARTNERS kanceláří... ale to by na jedno PS už stačilo. () (méně) (více)

Matty

Toma jsem nikdy moc nemusel a dívat se jak "nic nedělá" dvě a půl hodiny, to člověka celkem otráví. Zajímavý komentář: Triple H ()

Enšpígl

Původně jsem si myslel, že s Toma Cruise udělal herce s velkým H až Stanley Kubrick, ale už několik let před EWS se tom potkal se Sydney Pollackem, ten ho zbavil zbytečných gest a výrazů přehrávanosti a jeho výkon dokonale zcivilněl, takže postava začínajího právníka mu sedí naprosto dokonale. Hodně dobrá větší první půlka, ve který je to fakt nádherná čistokrevná filmařina, kde se krásně pracuje s náznaky, dobře poslouchají dialogy a je radost sledovat všechny postavy. Bohužel do závěrečné části se nám až příliš vtěsnala snaha zalíbit se mase a stává se z toho tak trošku nechtěně překombinovaná komedie. ()

Radyo

Snad vůbec nejlepší "grishamovka" s vynikajícím obsazením, jemuž dominuje hlavně Tom Cruise v hlavní roli. Svou úlohu zvládl na výbornou a tento politicko-soudní thriller nejen díky preciznímu námětu, ale i díky jemu získal na napětí a zajímavosti. ()

Malarkey

Dobré je, že Tom Cruise se může chlubit dobrými hereckými výkony již v útlém hereckém dětství. Sice je tu coby absolvent právní školy poměrně slušné ucho, ale nakonec mu ten nervy drásající podklad docela i věříte. Není to úplně top thrillerová záležitost, ale pokud máte chuť na něco devadesátkového a zároveň znáte filmy Sydneye Pollacka, tak Vás to neurazí. Jen se připravta na řádnou časovou délku. Dokáže místy dost pozlobit. ()

T2

Rozpočet $42miliónovTržby USA $158,348,367Tržby Celosvetovo $270,248,367║ Troška lepšia svižnosť mi tam chýbala, takže by som bral keby to bolo o niečo prestrihané, ináč to bolo celkom fajn. ()

Djkoma

Sydney Pollack má své kvality a nejlépe je prodává v podobných filmech. Propracovanost námětu nejlépe pomocí knihy a obsazení dokáží udělat i z jinak docela jednoduchého příběhu potenciálem nabitý film. Jen ta délka... ()

gouryella

Opet potvrzeni vyjimecne povedeneho prevedeni dalsiho dila Johna Grishama na filmove platno. Pan spisovatel musi byt se scenarem i celkovou realizaci sveho dila urcite spokojen. ()

Superpero

Pořádně napínavé drama s působivými hereckými výkony. Akorát Tobin Bell a ta bestialita, kterou asi nazývá účes, mi tam ničila atmosféru - směšné, velmi směšné. ()

Nathalie

Neanimovaný Příběh žraloka, kde mafiána hraje Gene Hackman a býložravého žraločka Tomík Cruise. Díky starosvětské režii Sydneyho Pollacka asi nejzdařilejší filmová grishamovka, ale díru do světa ani do mé paměťové desky neudělala. 70% ()

tron

„Som agent FBI. To znamená, že ti môžem zaraziť zuby do hrdla a neporušiť pritom tvoje občianske práva.“ Až na čestné výnimky (KEDY ZABIŤ, ČARODEJNÍK) nemám rád filmy podľa právnických knižiek bestselleristu Johna Grishama. Sú hviezdne obsadené, ale polopatistické, nebál by som sa použiť až slovo „hlúpe“. Prípadne len nezáživné. Všetko toto (a ešte všeličo iné) sa stretlo napríklad v POROTE, znova s Geneom Hackmanom. FIRMA je však iná káva. Lepšia. Síce znova podľa mňa až zbytočne a rušivo bombastické obsadenie i v najnedôležitejšej úlohe (v pamäti zostane hlavne plešatý Ed Harris), no scenár je vyváženejší, réžia napínavejšia a celé to má spád, atmosféru, tempo nestagnuje a postupne všetko nezadržateľne mieri k plnokrvnému trileru. Stále troška hlúpučkému, ale o to, aby to stačilo na nadpriemerný zážitok, sa zručne postarali skvelý režisér Sydney Pollack (JEREMIAH JOHNSON, TAKÍ SME BOLI, TRI DNI KONDORA, SPOMIENKY NA AFRIKU, HAVANA) a skúsene vypísaný scenárista Robert Towne (BONNIE A CLYDE, ČÍNSKA ŠTVRŤ, KOSATKA ZABIJAK). Akurát to Tomove akrobatické umenie bolo troška wtf. Vlastne dosť. ()

Faidra

"První věc, kterou musíme udělat, je pobít všechny právníky." William Shakespeare, Jindřich VI. Chvályhodné, že si to neblaze proslulé firmy Gene a spol. vzaly tolik k srdci, méně chvályhodné, že to nevztáhli i na sebe a neušetřili mi tak dvě a půl hodiny života. Ale kdybych někdy něco vyvedla, vím, kam se mám s důvěrou obrátit. Na druhý bok. ()

Jara.Cimrman.jr

Amerika potřebuje nekonečný množství právníků, aby mohl i prostý občan prožít svůj americký sen při soudních sporech s kýmkoli o cokoli. Pokud se však v tomto přirozeně prohnilým prostředí zjeví jedinec, jež kromě inteligence disponuje i profesně zcela zbytečnou čestností, tak je na průšvih zaděláno a o solidní zábavu postaráno. Tedy alespoň pro mne, který na Ústavu Spojených států amerických přísahá, že neexistuje právní problém, který by nevyřešila trocha toho starýho poctivýho násilí. ()

EdaS

Bože! Prakticky všechny změny oproti předloze jsou k horšímu a adaptací chytré a napínavé knihy vznikl průměrný a místy dost hloupý thriller s hvězdným obsazením. A naprosto hrozným soundtrackem. 50% ()

gudaulin

Knihu jsem bohužel nečetl, a tak se nemůžu přidat k obvyklým výhradám, že literární předloha je výrazně lepší, a nemůžu se ztotožnit ani s častými výhradami proti herectví Toma Cruise. Ten sice s jistotou není nejlepším charakterním hercem své generace, ale rozhodně nedělá hanbu svému řemeslu, dokáže se úspěšně vyrovnat s rolí a ukazuje, proč je nejlépe placenou mužskou hvězdou americké kinematografie. Solidní scénář bez logických kotrmelců, nerealistické akce a směšných konspirací, přitom napínavý a divácký vděčný. Navíc ve finálním střetnutí s vůdci mafiánského gangu i s chytrým a překvapivým vyústěním. Film sice nijak nemění pohled na žánr, je to zkrátka klasický thriller natočený velkým studiem, ale ve své kategorii si ho cením velmi vysoko. Celkový dojem. 85 %. ()

Gilmour93

Víte, jak se pozná na právníkovi, že neříká pravdu? Když hýbá rty.. Čistokrevná žánrová lahůdka, která se může opřít o čtyři nosné sloupy. Pollackovu staromilskou režii, účelné převedení Grishamovy předlohy, herce ve vedlejších rolích (Hunter, Strathairn, Harris) a hudbu Davea Grusina (jak v dramatické, tak „odlehčené“ rovině). Hrál někdy Joe Viterelli nějakou postavu, která by neměla ve zvyku jíst špagety a zalívat nepohodlné lidi do betonu? ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino