Jójo, dělaly se v šedesátých letech v Československu pěkné filmy. Ve všech žánrech; i ve Sci-Fi, které zrovna moc nemusím.(21.1.2015)

Jestliže depresivní vesmírný opus, potom tohle. ♥ Vesmírnou odyseu jsem nepochopila a Solaris nedocenila, ale tohle prostě můžu. Geniální předtitulkový začátek, poctivě udělaný, mrazivý zbytek. Jediné, co mi snad přijde trochu naivní nebo přežité, jsou elektronické zvuky. Radovana Lukavského mám ráda čím dál víc. František Smolík ve mně vzbuzoval jakési vyšší myšlenky, Lackovič zase ty nejnižší (nebo se má říkat nejzákladnější?). Lodní počítač má zdaleka nejlepší repliky ze všech lodních počítačů, jaké jsem kdy zatím ve filmu slyšela. Neodpovídající člověk... Když lodí bloudil opuštěný robot a volal Anthonyho, trnulo mi u srdce. Je nemožné nést odpovědnost za ty, co k sobě připoutáme. Co máme od takového světa čekat? Štěstí? Jen muška... Sebranka, která za sebou nechala Osvětim. Země není. Země nikdy nebyla.(3.9.2010)

V době, kdy si Lucas ještě vymáčkával beďáry, u nás vzniklo sci-fi podle románu klasika Stanislava Lema s trikovými efekty, za které by se nemuseli stydět ani v tehdejším Hollywoodu. Na svojí dobu prostě pecka a i když děj je trochu nudnější, pořád jde o zajímavou podívanou.(20.9.2003)

Souhlasím s nepřekonaností tohoto křišťálově čistého SCI-FI počinu v našich luzích a hájích. Taky nahodil laťku dost vysoko...(15.5.2003)

Ačkoliv se ve scénáři Ikarie XB 1 několik vtipů (nebo spíš vtípků) objevilo, stále se jedná o seriózně míněný a především podařený sci-fi film, tedy událost v české kinematografii neopakovanou. Mrazivá scéna s nálezem lodi a jejím prozkoumáním je jednoznačně nejlepší, ale závěr za ní v ničem nezaostává. Jindřich Polák byl velký vizionář, který točil české filmy světovým stylem. Působivosti Ikarie pomáhá i Liškova hudba a především herečky a herci.(5.10.2011)