Špatná výchova

Bad Education

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Španělsko, 2004, 101 min

• Superpero

Gayovský opus magnum, jehož jedinným kladem je Almodóvarovo režijní mistrovství. Opět ten film hýří barvami, jenže děj mě naprosto nezaujal (nuda) a finální kličky a vysvětlování (i když dobře vymyšlené a "sedící") to v mých očích pohřbilo úplně. Gael García Bernal může hrát sebevíc přesvědčivě, jenže stejně nejsem zvědavý na to, jak ho vojíždí důchodce.(28.12.2006)

Špatná výchova opouští typický Almodóvarův svět ženských hrdinek (který si zcela vynahradí v následujícím filmu Volver) a představuje komplikovaný příběh režiséra Enriqua a jeho kamaráda a lásky z dětství Ignacia. Almodóvar rozehrál výbornou partii filmu ve filmu, s autobiografickým pozadím a vrstvami filmové iluze.(23.5.2006)

Kvalitna forma zial ale nezakryje slabsi pribeh, ktory nezachrania ani viditelne odkazy nielen na Hitcha...Osobne 2,5*(7.12.2004)

Mám lehký pocit, že Almodóvar tak trošku vykrádá sám sebe. Po Vše o mé matce se i ve Špatné výchově vrací k tématu minoritních sexuálních orientací a některé scény až nápadně připomínají zmiňované o pět let starší dílko (třeba čekání před divadlem). Film je hodně zamotaný, španělská jména jednoduchosti děje nepřidají. Heterosexuální divák (myslím, že těch je ještě stále většina) může snadno nabývat dojmu, že prostě homo a trans jsou ty nejpřirozenější a nejtypičtější sexuality, co svět zná. Neříkám, že jsem s tím měl u Špatné výchovy problém. Jenom už po tom dnešním dvojboji a' la Pedro bylo té "jiné" sexuality až dost. Tak teda hurá za holkama!(10.11.2008)

Nějaké Alodóvarovy filmy jsem viděl již kdysi dávno a nevěnoval jsem jim moc pozornosti. Teprve nyní asi dozrál čas, abych se mohl na takovéto filmy dívat. Špatnou výchovu jsem si pustil, když jsem měl na nějaký ten art film vysloveně náladu a dost mi sedla. Příběh se napínavým způsobem rozuzlovává po celou stopáž filmu, takže nás čeká každou chvíli nějaké to překvapení. Špatná výchova je také velmi vydařená po estetické stránce, téměř všechny záběry jsou uspořádány do líbivých barevných kompozic. Hudba tyto vizuální orgie skvělě doprovází. Bernal má odvahu, že si střihnul takovouhle roli, je to dobrý herec.(16.1.2007)

• - Film dostal rating NC-17. Aby získal mírnější R, muselo být vystřiženo několik sexuálních scén. (Karlos80)

• - Snímek měl oficiální světovou premiéru 12. května na festivalu v Cannes, byl jeho tzv. otevíracím filmem. (imro)

• - Snímek se natáčel ve Valencii a Madridu v létě 2003, i když Almodóvar jej původně chtěl natáčet již o dva roky dříve. Tehdy se ale dostavily castingové problémy, a tak během pauzy natočil film Mluv s ní, za který získal Oscara v kategorii Nejlepší scénář a nominaci za režii. (imro)