poster

Smrt v sedle

Dobrodružný / Drama / Krimi / Western

Československo, 1958, 84 min

 • Kimon
  ***

  Poválečné období bylo ve znamení oblibených rodokapsů, plných westernových dobrodružství. Daly se koupit v novinových stáncích a držely se v oblibě do doby, než je totalitní mašinérie po osmačtyřicátém postupně vytlačila jako nevhodnou a pokleslou literaturu kapitalistického západu. Tedy rok 1958 byl nejzažší možnou dobou pro vznik "Smrti v sedle", kriminálního příběhu s pozadím zavánějícím koňským pachem připomínající Divoký západ a přitom ničím westernový Divoký západ nenapodobující. Nepovažuji "Smrt v sedle" v žádném případě za ubohý pokus o český western, i když o koně a westernové sny mladého naivního Tomáše není nouze. Jde o běžný dobrodružný film s kriminální zápletkou, romantikou oblíbených westernů a mírným závanem budování socializmu. Na dobu kdy začínaly vznikat různé škváry s rudými hvězdami a budovatelskými myšlenkami vymývající mozky, dost dobrý.(8.6.2007)

 • igi B.
  ***

  Ro(dokapso)mantický, mírně uvolněně socialisticko-realistický dobrodružný film pro mládež. Na svou dobu myslím dosti dobrý - i přes lehkou naivnost - film s téměř detektivní zápletkou. Záporáci jsou jasní a na konci po zásluze potrestaní. Tři hvězdičky i za tu krásu koňskou a přírodní, před půlstoletím ještě socialismem a následnými izmy v dosti přirozeném stavu uchované...(29.1.2006)

 • nascendi
  **

  Venoval som pri dnešnej repríze pár pohľadov na film, ktorý bol pri svojej premiére nezaslúžene populárny. Nakoniec pri vtedajšej konkurencii sa ani niet čomu čudovať. Teraz je to už iba trápnosť nad trápnosť. Keby tam neboli kone a keby Jelínek nemal na sebe švédsku košeľu, tak je to na odpad. Aká romantika, aká nostalgia? Pche!(3.3.2015)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Režijní debut Jindřicha Poláka a zároveň filmový debut Jana Přeučila. (M.B)

 • - Film si do kín prišlo pozrieť vyše tri milióny divákov. (Raccoon.city)

 • - Tomášov (Rudolf Jelínek) kôň sa volal Ivan a bol zapožičaný z Pardubickej jazdiarne. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace