Píseň za chudého chlapce

Drengene fra Skt. Judes

• Španělsko

Los niños de San Judas

Irsko / Velká Británie / Dánsko / Španělsko, 2003, 100 min

Je to tak kruté, až je to směšné. Bývalý interbrigadista Franklin, svědek válečných hrůz ve Španělsku, se pokouší v mladých vězních katolického koncentračního tábora probudit vztah k literatuře, otevřít nové obzory v duších zavržených hochů. Zatímco svým žákům předčítá poezii, jsou hoši každodenně konfrontováni s nemilosrdnou prózou života; jedno katolické prase mlátí svěřence páskem přes ústa, druhé se jim pokouší perforovat střeva. To vše za vehementního papouškování katolických tmářských blábolů. Filmu vytýkám určité zavádějící podání; snímek naznačuje pouhé selhávání jednotlivců, zatímco opodál ponechává otevřený prostor pro možné nalezení obecné dobroty katolické církve. To je samozřejmě velmi špatně, neboť věci se mají přesně naopak - v rámci zgruntu záporné katolické sekty můžeme nalézti určité nevelké množství charakterních jedinců, to je vše. Velmi naivní je role dobrotivého otce představeného, taková osoba nemá v Irsku roku 1939 šanci dosáhnout podobně vysokého církevního postu, respektive bude vedením katolických zločinců velmi rychle odstraněna. Bylo také nabíledni, že bratr John unikne světskému trestu, jakýsi okamžitý výkon spravedlnosti byl alespoň proveden prostřednictvím Franklinovy boty. Jak uvádí doslov, katolické koncentrační tábory pro mládež byly v tmářském Irsku zrušeny teprve v roce 1984. Osobní resumé věru nemůže být jiné: Denně děkuji Bohu za to, že mohu žít v ateistické zemi a jakkoliv jsem zavilým odmítačem konzumerismu, v tomto kontextu jsem vděčný i za něj, neboť je v době relativní náboženské svobody tou nejvýznamnější Vis Motrix, vedoucí k definitivní záhubě zločineckého katolického spolku.(14.12.2010)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(10.5.2007)

Systém nápravných učňovských škol existoval v Irsku až do roku 1984, jak říkají na konci filmu, a já jen doufám, že to všude nebylo tak strašné, jako bylo ukázáno tady. Ve vedení byl sadistický kněz, který tyto chlapce "vychovával" a druhý, který je pro změnu zneužíval, všichni ostatní to mlčky přecházeli a jediné světýlko naděje byl učitel (Aidan Quinn), který naštěstí jinde nesehnal místo. Pro mě osobně byly některé scény ve filmu hodně drastické a nejhorší je přát si něčí smrt, aby se konečně něco změnilo a to se mi právě tady stalo. V každém případě to byl velmi silný citový zážitek.(27.10.2006)

Ďalší film z novovytvorenej kategórie "nasieracích" :). Kvalitatívne ho možno porovnať s Padlými ženami (2002), aj keď tie sa mi páčili o niečo viac. Prostredie je tu skoro rovnaké, len sú vymenené pohlavia a tento raz trpia chlapci, ako inak vo "vrelom, vrúcnom a všetko milujúcom cirkevnom objatí". Scénka za scénkou si tu svojim pomalším tempom napredujú k výraznému, emotívnemu finále. Podobné filmy by som povinne premietal vo Vatikáne, aspoň tri krát denne, miesto raňajok, obedov a večere. Jeden veľký hnus keď si človek pomyslí, že niečo také ešte stále existuje a problém týrania zverených detí ani zďaleka nevymizol. 75/100(10.12.2014)

Jeden z mála příběhů, který fyzicky cítím i s odstupem let. Zlomilo mi to srdce.(12.1.2008)

• - Natáčení filmu trvalo kvůli problémům s finančními prostředky a také s obsazením herců přes čtyři roky. Největší problém byl najít ideálního představitele Liama Marciera, jelikož režisér považoval za důležité, aby byl dobře zvtárněn. Nakonec obsadil Johna Traverse, chlapce z irského boxerského klubu bez předchozí herecké zkušenosti. (Verka13)

• - Herec Aidan Quinn obetoval týždne na to, aby pripravil chlapcov na mnohé otriasajúce momenty, ktoré boli vo filme. (Karush)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Irského spisovatele Patricka Galwina, která byla založena na skutečných událostech. (Verka13)