Zloděj z Bagdadu

The Thief of Bagdad

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 1940, 106 min

Pohádka s exotickým orientem nádherných barev převedená na stříbrné plátno s autentickými exteriéry ve své době musela být velká filmová bomba. Čas ale ubral poněkud filmu na rozletu. Přesto vše je na co se tady dívat, hlavně ty nádherné barvy. Už proto to stojí za zhlédnutí.(26.3.2011)

,,TVOJE STRAVOVANIE NÁS ZABIJE." ,,BEZ JEDLA ALE ZOMRIEME." __ ,,Zlodej z Bagdadu" je zázrakom Technicoloru, o tom nemôže byť najmenších pochýb. Také úžasné farby a celkovú vizuálnu prepracovanosť neponúkli ani mnohé filmy po ňom (dnes niečo podobné môžeme vidieť u skôr gýčového Burtona), čím si naozaj drží istý prím ako ťažiskové dielo svojej doby. Kúzlo tohto všetkého je nepopierateľné a film MÁ svoju dušu, avšak aspoň z môjho pohľadu, ma za celú svoju dĺžku nevedel poriadne vtiahnuť do deja, čo považujem za obzvlášť závažný problém. Dokonca aj finále mi prišlo veľmi vynútené, akoby musela byť striktne dodržaná vopred dohodnutá minutáž a nič nesmelo byť ani o chvíľku natiahnuté aby sa tým dosiahla väčšia plastickosť a prepracovanosť. Prekvapujúcim je koľko málo priestoru často dostáva hlavný hrdina princ Ahmad, dokonca sa v poslednej tretine na neho takmer úplne zabudne a nahradí ho Sabu. Hviezdou filmu je rozhodne nie čiernobiely zaporák Conrad Veidt, ba čo viac, jeho činom sa dá chápať ako kompenzácií za nedostatok osobného šťastia, ktoré nevedel nájsť. Spomínané slávne triky sú väčšinu času skôr úsmevné (pavúk), niektoré dokonca až okato jednoduché (lietajúca figúrka džina). (52. hodnotenie, 12. komentár k filmu)(26.12.2012)

Čerstvě dopadený bagdádský zlodějíček je uvržen do žaláře. Tam se seznámí se svrženým právoplatným kalífem Ahmedem a jeho kouzelná cesta může začít...(26.3.2005)

Tak toto je anglická orientální klasika a asi nejlepší dobrodružný příběh z Pohádek tisíce a jedné noci jaký jsem kdy viděl, pominuli ovšem ještě starší verzi filmu Thief of Bagdad z roku 1924 který jsem ale bohužel neměl ještě možnost shlédnout.Kordův Zloděj z Bagdádu je skvěle realizovaný především po vizuální stránce ( pestrobarevné kostýmy, barvy všeho druhu) a dokonalé trikové scény které jsou s barvitým vyprávěním příběhu v rovnováze a nezastiňují ho.Z hereckých výkonů se mi nejvíce líbil a určitě svým způsobem vynikal zejména Veidt v roli darebáka Jaffara a Malleson jako neschopný sultán, zcela propadlý hráčské náruživosti.Efekty a scény jako ty s létajícím kobercem se staly určitě na dlouhou dobu světově proslulé podobně jako postava Džina.Pozdější remaky všeho druhu už bohužel neměli takovéto kouzlo a sílu jako tento.Film získal čtyři oskary, což si myslím že už samo dokládalo tehdejší vysokou kvalitu zpracovaného témata a dané látky.Pro zajímavost:Snímek nebylo tehdy možné natáčet přímo v Bagdádu, pro evropský válečný konflikt. Korda však tehdy nechal vybudovat části pohádkového města Bagdád v kalifornské poušti Mojave.Jak věrohodně..Takže za obřího džina (Rex Ingram), malého chlapce Abu (Sabu), za zlého a úskočného vezíra Jaffara v podání Conrada Veidta a za opravdu věrohodně působivé záběry dávám plný počet *****.(12.10.2006)

• Houdini

Oscar 3 : Kamera, Výprava, Speciální efekty + 1 nominace: Hudba(2.6.2004)