V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

golfista

Jeden z největších finančních "průserů" Buena Visty není zdaleka tak hrozný film. Obrovské náklady na vybudování "skutečné" pevnosti Alamo a jejího mexického protějšku se projevují především na pocitu absolutní autentičnosti všech natočených scén. ... Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci. Mně se tenhle pohled na počátek historie státu Texas dost líbil ... 70% ()

Tosim

Taky mi to nepřišlo jako bůhví jaký propadák. Snímek je chvílemi nudný, ovšem dalšími chvílemi napínavý a s přiměřenými hereckými výkony. Bitvy se mi docela líbily. Taky 70%... ()

T2

Rozpočet $107miliónovTržby USA $22,414,961Tržby Celosvetovo $25,819,961 ║ Nehorázne premrhané peniaze a rovnako tak celý tento filmový projekt, moc nevýrazné. /40%/ ()

Djkoma

Takový propadák. Nejen výdělky, ale i filmově jde o velmi slabý film, který těží z Americké historie. Snaha vytvořit jakýkoliv vztah diváka k postavám dopadá špatně, stejně jako celý odtažitý a studený pocit z filmu, který vám někdo pouští a vy se jen díváte. Až ho pak někdo vypne, vy o nic nepřijdete. Herecké obsazení vypadá slušně, ale kromě Billyho Boba Thortona mě nikdo nepotěšil a takový Dennis Quaid je nejen nevyužitý, ale také zbytečně drsný. Nevím, co čekalo studio od filmu o známém historickém okamžiku bez pořádné hvězdy, v režii naprostého a slabého rutinéra Johna Lee Hancocka, vždyť tu není žádný komerční potenciál a ani kvalita! Autentičnost místa nebo zbraní a obleků je ve výsledku naprosto k ničemu, když snímek jen chladně opakuje známé události bez jediné špetky originality, invence nebo s trochou dobrého pocitu. Tento film je jako studená kostka ledu, v které je krásná historická zbraň plná dobových detailů. Bohužel led neroztál. ()

tron

„Nechcem jeho život. Chcem Texas.“ Na Pevnosť Alamo som sa tešil kvôli dobrému hereckému obsadeniu (Billy Bob Thornton ako vlasatý lovec medveďov, melancholicky brnkajúci na husle + naštvaný Dennis Quaid, na poslednú chvíľu striedajúci Russella Crowea), kvalitných tvorcov (scenáristi Trafficu a Smrtonosnej zbrane 2, produkoval režisér Apolla 13...) a pôsobivý historický scenár o masakri dvesto mužov, čeliacich v malej pevnosti obrovskej presile. Výsledkom je bohužiaľ veľmi veľké sklamanie. Miestami je snímka natoľko čudne zostrihaná a matná, až som mal chuť udeliť len 40%. Ale herci sú podľa očakávaní výborní (dokonca i Jason Patric stíha), hŕstka akčných scén a dialógov má niečo do seba a raz za čas do divákovho srdca udrie „tá správna epickosť“, akú má obsahovať každý správny historický dobrodružný film. Nie je to vyložene zlé, ale komerčnému neúspechu sa vôbec nečudujem - toto kebyže vidím v kine, asi spácham rituálnu vraždu sliepky. ()

RHK

Pevnost Alamo je mnohem horší než klasický oscarový film Alamo s Johnem Waynem. Jde o načančaný a nesympatický a k tomu dost nudný exkurz do historie, který mne odpuzoval již od počátku. Nebyl jsem se schopen dodívat, nicméně srovnat to s původním filmem můžu a hodnocení je jednoznačně negativní. Zbytek řekl ve svém skvělém komentáři kolega sud. Jestli chcete vidět ty spousty dobře vypadajících nažehlených vojáků a dobrovolníků :=) bojujících na povel, tak se podívejte na trailer (klikni): http://www.youtube.com/watch?v=e_yQPBsoQao ()

genetique

Aj ja som si myslel, že toto herecké zloženie by kľudne utiahlo aj vojnovú drámu, no nakoniec zostali dobré len tie sekvencie z boja a B.B.Thornton. Ostatní akoby to točili pre charitu. Réžii to bolo asi tiež jedno a strih si dal pauzu už na začiatku. Jednoducho slušná akcia s nechápavo nanič pokusom o drámu s prežitím. Seriózna oddychovka na jedno použitie. 60%. ()

sniper18

Pri americkej produkcii ma vždy veľmi mrzelo, alebo skôr štvalo a hlavne v tom období, kedy bol historický žáner ešte mimoriadne populárny, že pre sfilmovanie uprednostňovali európsku, prípadne ázijskú históriu, ktorú si pritom aj tak oni sami natočia lepšie a priam trestuhodne zanedbávajú tú vlastnú, ktorá je tiež plná zaujímavých udalostí a postáv a pritom, keď chcú, tak s tým nemajú žiadny problém, čo mi napríklad dokazuje Posledný mohykán, ktorý je dodnes mojim najobľúbenejším filmom. Ale aspoň vznikla aj Pevnosť Alamo, od ktorej som radšej moc nečakal, keďže ju predchádzala povesť veľkého prepadáku, čo v období, kedy sa historickým filmom veľmi darilo nenaznačovalo nič dobré, ale ja si teda nemôžem sťažovať. Je síce pravda, že aj napriek vysokému rozpočtu nepôsobí tak ambiciózne a s cieľom vyhrávať ceny, ako konkurencia, ale možno aj tým civilnejším prevedením mám k nej bližšie. Americko-mexický konflikt o štát Texas mi príde ako dostatočne zaujímavá téma a síce dej pôsobí na prvý pohľad dosť komorne, keďže sa vlastne väčšinu času odohráva v jednej pevnosti, čo vzhľadom na dĺžku mohlo filmu ublížiť, ale mne to aj tak nadmieru sadlo. Vždy som mal slabosť pre relatívne pár ľudí, ktorí sa musia ubrániť pred mnohonásobnou presilou a tu ich navyše tvoria veľmi sympatické a navyše aj dobre obsadené postavy, ktoré si ma získali okamžite. Vyniká hlavne trio Billy Bob Thornton ako legendárny dobrodruh, Dennis Quaid, aj keď ten má predsa len svoju líniu a Patrick Wilson, ktorý tu má zase najlepšiu postavu a je skutočne radosť pozerať na to, ako sa z muža, ktorý nemá žiadny rešpekt len kvôli tomu, že patrí do vyššej triedy a tak sa aj správa postupne stáva uznávaná autorita, keďže je to správny chlap a odvahy má na rozdávanie. A k tomu si ešte pripočítam viacero výborných emotívnych alebo inak pekných scén a nemám si na čo sťažovať. Našťastie nesklamú ani bojové scény, ktorých síce očakávane nie je až tak moc, ale inak sú dostatočne veľkolepé, technicky kvalitne zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé, pričom zabitými sa tu nešetrí a bolo mi ľúto každého mŕtveho hrdinu, ku ktorému som si v priebehu vytvoril vzťah. Réžijne tu tiež nemám čo vytknúť, síce ten rozpočet na prvý pohľad moc nevidno, ale predsa len tie kulisy sú autentické a celkom rozsiahle, akcia je zvládnutá kvalitne a fungujú aj emócie a vzťah k postavám, čo je v tomto žánri dôležité. A potešila ma aj hudba. Takže síce rozumiem, prečo na rozdiel od konkurencie dopadla práve Pevnosť Alamo takto rozpačito, ale mne to na zážitku nijak neubralo, mám ju radšej, ako väčšinu omnoho slávnejších žánrových konkurentov a nič sa na tom nezmenilo ani po niekoľkých pozretiach. 78% ()

sud

Potvrdilo se samozřejmě to, co jsem předpokládal - film se ani v nejmenším nevyrovná o 44 let staršímu originálu od Johna Waynea. A to naprosto ve všem. Začátek mě zaskočil jako nikdy jindy. Waynův film má téměř tři hodiny a přitom se zabývá skoro jen a pouze přípravou, životem v pevnosti a závěrečnou bitvou. Tento má nějakých 135 minut a první cca půlhodinu se absolutně nic nestalo. Herecké obsazení mi vyrazilo dech, bohužel v negativním slova smyslu. Billy Bob Thorton se coby Davy Crockett ještě jakž takž přežít nechal, ale udělat z Jima Bowieho nesympatického natvrdlého tuberáka a z plukovníka Travise cucáka, kterému možná včera zmizelo poslední akné, to už je příliš. A ani se nemusím zmiňovat o tom, že se do svých rolí absolutně nehodili. (spoiler) Tvůrci zřejmě ani neslyšeli o faktu, že Jim Bowie padl poslední a hrdinskou smrt plukovníka Travise se ani nepokusili zachytit na kameru. O Crockettovi ani nemluvím. Tvůrci museli dát notně na závěr vítěznou bitvu u San Jacinta - přece si nemůžou dovolit ukázat, že by dostali na frak, ne? Spousty rádoby znalců kritizuje Johna Waynea za přemíru vlastenectví a přitom jeho opus končí dobytím Alama. (konec spoileru) Ale abych pořád nenadával, najde se zde i pár kladů. Jedním z nich je postava generála Sama Houstona, skvěle zahraného Dennisem Quaidem, na kterého se v té staré verzi, pravda, trochu pozapomnělo. Druhým kladem jsou bitvy, které jsou natočeny poměrně realisticky a bez počítačových animací. Na závěr bych chtěl říct, že "Pevnost Alamo" není úplně špatný film. Má klady i zápory, ale těch druhých je bohužel více. Vy, kteří jste neviděli verzi od Johna Waynea, nemusíte brát na můj text zřetel a podívejte se. Určitě se vám to (alespoň některým) bude líbit a já se tomu nebudu divit. Ovšem vy, kteří jste viděli originál, pokud "Pevnost Alamo" neuvidíte, vůbec nic se nestane. 40%. ()

Spooner

Mrně si vzpomínám,kdy jsem se u historického filmu tak nudil.Nic proti Alamu ale vážně to potřebovalo malinko zkrátit,protože pořád se tu jenom povídalo a nic neřešilo (kdyby ty dialogy aspon za něco stály).Rozpočet se zde moc neprojevil ani na bitevních scénách,ale zase jsem se při nich nenudil.A tak jediný co mohu z tohoto snímku doporučit je výkon Billyho Bob Thortona,který byl prostě vynikající. ()

petero

Film začína akoby uprostred deja, čo vôbec nevadí. Postavy v podaní Quaida a Patrica si rýchlo získajú vaše sympatie vzájomným handrkovaním a konfliktmi s okolím. Thortonovi stačí, že sa len ukáže na plátne a má váš rešpekt, kt. si získa aj počas filmu (hranie na husle v pevnosti Alamo, výstrelom do nepriateľských radov a záverečnými slovami). Postupom prichádza nuda, film je o hŕstke vojakov-nevojakov-alkoholikov brániacich rozpadávajúce sa Alamo proti nablískanej pártisícovej armáde a márne čakajúcich nejakú posilu. (Film som videl na DVD kde keci nepriateľov neboli prekladané, takže + 10 min. nudy). Zo scény odídu Quaid, kt. v Alame ani nebol, Patric je pripútaný na posteli kôli ťažkej chorobe a BBT to sám neutiahne. Zmena nastane nečakaným vpádom nepriateľov do Alama a následného masakru všetkých v nej, hlavne Patric z posteli siahajúci po svojom rešpektívnom nožomeči je hnusne prepichnutý desiatimi bodákmi a vy začínate nenávidieť postavu Quaida prečo im neprišiel s niekým na pomoc a čo znamenali tie jeho hrdinské keci, keď teraz zdrhá pred blížiacou sa nepriateľskou armádou, ktorú zrazu rozpráši za 18min.(?)... ()

gogo76

Viva Santa Anna ! ... Zaujímavé herecké obsadenie v snímku, ktorý sa rozbieha dosť pomaly, ale od polovice s príchodom mexického generála Santa Annu, naberá druhý dych. Slušné bojové scény, hrdinská smrť J. Patricka a zaujímavý B.B. Thorton v úlohe legendárneho lovca s presnou muškou (mexický diktátor by vedel rozprávať). Snímku prospieva, že mexičania hovoria rodnou rečou a nie angličtinou - naberá to na dramatičnosti a hlavne je to hodnovernejšie.60%. ()

A_FISH

Neviděl sem původní waynovu verzi, o historii texasu sem se nikdy nezajímal a možná tam nějaký nesrovnalost sou, je mi i celkem jedno jestli snad hancockův film až uráží mexičany a i když taky nechápu proč tim film neskončil, tak zhruba půlhodina bitvy o pevnost Alamo je naprosto úžasná, kam se sere ten pan spílberg i se svym vyloděnim. ()

LiVentura

Viděl jsem, je to špatný remake, jako je jich většina špatných a umrlých. Nicméně oceňuji znovuoživení citlivé americké westernové problematiky jménem Alamo. ()

Big Bear

Původní snímek ze šedesátek jsem neviděl, ale určitě na něj také kouknu. Alamo už navždy zůstane symbolem odvahy a statečnosti, kdy se hrstka odvážných nevzdala mnohonásobné přesile. Zároveň je to období, kdy se kreslily hranice USA a tuhle dobu já ve filmech rád. Absolutně nechápu místní hodnocení. Tenhle film je super, má skvělou výpravu a není toho moc co by se mu dalo vytknout. Asi bych jej přirovnal k Revolution se skvělým Al Pacinem, kde se Amíci rvou pro změnu s Brity o nezávislost. Kupodivu i on neměl u zdejších filmoznalců hodnocení jaké by si dle mého soudu zasloužil. Holt historické záležitosti asi moc nebaví. Mně ale jo. Nevím co tam komu co vadilo... Málo sexu? Málo nebinárních jedinců? Neřeší se tam ekologie? Nevím... Za mně to mělo vše. S radostí jsem poznal další hereckou tvář chameleona Billyho Bob Thortona a i ostatní herecké výkony byly super. Bitvy byly opravdu masivní, nikde nebyla za komparzem žádná hluchá místa. Musela to tam být řež neskutečná. Dávám tedy za pět výstřelů proti mexické pěchotě z pevnostních děl kartáčovými střelami. * * * * ()

Paldini

Asi by to dopadlo mnohem lépe, kdyby byl natočen hraný dokument o celé události než tenhle nevýrazný velkofilm. Nejvíce mě mrzí, že jsem moc nepochopil pozadí historických událostí, které film naprosto ignoruje. Scenárista je určitě rozený Texasan počítající s tím, že se o historii Texasu učil každý ve škole. A vůbec nejvíce mě pobavil komentář na konci filmu, který se věnuje dalším osudům nějakého bezvýznamného mexického kapitána, který i ve filmu hrál druhořadou roli, a úplně ignoruje postavu Samuela Hustona. ()

Indiana

První půlhodinu to kvůli pomalému tempu vypadá na spíše průměrnou podívanou, jenže pak ten film má ty pravé grády a konají se velmi solidní bitvy. Navíc tu hrajou velmi slušní herci (Dennis Quaid a Billy Bob Thornton) a celkově je to prostě dobrý film. Nicméně kdyby byl zbaven o dobře zahranou, ale podle mě zbytečnou postavu Jasona Patricka a ještě bylo sestříháno několik minut ze začátku, bylo by to určitě lepší. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +slušná válečná akce, Billy Bob Thornton a jeho postava, je celkem cítit krev a prach, závěrečná hodinka -docela dlouhé, pomalejší rozjezd/// Pevnost Alamo byl dlouho vyhlížený film u kterého jsem měl jen mírné rozpaky z toho jestli mě látka osloví. Stalo se nejen to, film mě i sám o sobě zaujal. Rovněž tak i některé jeho postavy a historické události. Možná to není úplně trefa do černého a víme jak to skončí, ale i tak to nebyla nezajímavá podívaná./// Celkem 75%/// ()