Greta

• Švédsko I Am Greta (více)

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

honza7 odpad!

Pseudodokument o rozmazlenym frackovi který mele veřejně hovna se záběrem kdy má dokázat jak plachtí přes oceán. To že svoji úžasnou cestou vyprodukovala více škodlivých látek do ovzduší než letecká linka tam a zpět a to z důvodu aby se záchranáři průběžně ujišťovali, zda má Gréta správně nafouknuté rukávky, a že ji neschází kruh ve tvaru pelikána je zavádějící a nikdo jej nezmini. Navrhuji proto udělat dokument o tom, kdy milou Gretu vezmeme a vystrelime do vesmíru... ()

blackkocour

Prvně a popořadě, by mě zajímalo, proč je dokument v černých číslech? Kdo film hodnotil, či komentoval čistě ze svého sociálního komentáře, o globálním ojebáváním, jak to lidé co nejméně řeší, a proč by se mělo něco s tím dělat, nebo jen dětinský názor na Krétu? Já si myslím, že Verbalovic družinka se opět předvedla. Já to z valné většiny chápu, že aktivisty nemá nikdo rád, protože se místo stávajícího problému, radši snaží otrávit lidi svým všeznalkovstvím, a Gréta se nám dost podobá realné představě Lízy Simpsonové. Co Čech, to odborník na slovo vzatej, z Gréty dělá syndronomě postihnuté a uječené kuře, manipulované médii, hoaxy a Švédskou mantinelou svého nechutného fotra. Mimo hokejového trenéra, kovid epidemiologa, odborníka na politiku a na státní kasu, jsou tu i hodně odborných psychologů a lékařů. Nechci si zastávat Grétu, protože i já jsem obět, která si z proslovu v roce 2019, dělala z této šeredy úkrutnou prdel na sociálních sítích. Tak zase, když kdokoliv, nevýmaje věkově, zasahuje a stará se do politiků, tak v očích každého správného čecháčka, v něm vidíme hrdinu, a nezkorumpovaného experta. Teď názor na dokument. Snímek není něčím zas natolik zajímavý. Sleduje jen to začáteční dění, zrodu aktivistky, a nějaký ten mediální cirkus. A názor na osobu, díky které vznikl tenhle mezidegenerační výblitek - někdo na to upozornit musel, jen jeden fakáč do sněmovny nepomůže. Takže v podstatě, nijaký dokument, o nijaké osobě.. ()

drackula

Pri hodnotení dokumentov funguje jeden zaujímavý fenomén. Ľudia často hodnotia tému/osobu a nie formu/filmárske umenie. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že 2/3 hodnotiacich tento dokument ani nevidelo, ale dali automaticky 1/10 alebo odpad. Dokumentu Nagano by som mal dať podľa tejto logiky tiež odpad!, keďže sa nám tam nedarilo, bez ohľadu na to ako je natočený. Greta je bez ohľadu na to, ako ju kto vníma fenoménom. V tomto duchu sa ju snaží predstaviť aj dokument Nathana Grossmana, ktorý bol pri mladej švédskej aktivistke prakticky od začiatku. Ako zmapovanie jej príbehu dokument funguje, avšak neprináša nič viac. Ak Grétu poznáte, povie vám tento film veľmi málo nového. Notoricky známe scény a prejavy mohli zachrániť zábery z domáceho prostredia, avšak bolo ich málo a neprinášali nič výnimočné. Ak ste o Grete nikdy nič nepočuli, dokument vám ju dostatočne predstaví. Ak jej život sledujete, nepovie vám nič nové. Ako celok je to teda pozerateľný priemer. 60% Scandi - Edison online ()

mchnk

Dokument je svým způsobem jedinečný, lze na něj pohlížet několika různými způsoby, což je možná sen každého dokumentaristy, nabídnout divákům takovou rozmanitost. Je také skvěle sestříhaný a natočený. Začnu pohledem negativním, v žádném případě nejsem z těch, kteří nad vším mávnou rukou, utrousí cosi o umělosti celého tohoto příběhu, a jdou si na dokonale poskládanou, lahodnou a předraženou sváču do mekáče, tam mě nikdo nikdy nedostal, také jsem v druhé polovině devadesátých let (možná naivně) protestně stál před prvním provozovnou, jež se v našem kraji otevřela, v jedné ruce skateboard, v druhé leták...bezpochyby ale byla zcela jiná doba, daleko přirozenější, ale i dnes stále není čas na Grétu a její odkaz i když se klimatické změny v rámci činnosti člověka již projevují v nadprůměrně velké míře, stále se projevují tam, kde to vlastně nikoho nezajímá, jen ty, kteří v tom žijí, ale i tak se nadále chováme, jakoby jediným základem naší současné civilizace byl západoevropský a americký styl života, i když jsme existenčně závislí na práci lidí z krajin, které jsou pro nás jakoby z jiné planety. Další pohled může být tzv. zcela oddaný, věřím jí, ona to nějak vyřeší, což mi v dokumentu potvrdili ti protestující Talijáni..."Gréto, zachraň planetu" Volají, my si zatím budeme žít dál po svém, tento postoj je možná ještě horší, než se proti té sympatické Švédce rovnou s odporem postavit. Tím se dostávám k dalšímu možnému pohledu na dokument, jak to všechno ta holčička vlastně prožívá? Lehké to určitě nebude, ať už je zákulisní pravda jakákoli. Pokud je vše pouze z její hlavy, což se dokument snaží naznačit, Gréta si zde své proslovy píše sama, je to bez pochyby nadčasový génius, a bude plně pochopena až za několik desítek let, kdy se náš způsob konzumního života v nestoudném materiálním nadbytku na úkor přírody a neustálého ekonomické růstu, jenž logicky nemůže trvat do nekonečna, projeví i ve finančně vyspělém světě, až lidé nebudou mít přecpané ledničky, garáže a bankovní konta, pak možná přijde čas na Grétu, teď rozhodně ne. Drtivé většině lidí stačí prozatím "olajkování" některého z eko příspěvků na sociálních sítích. Jednoduše si stále život užíváme s nasazenými růžovými brýlemi a přesto, že o tom všichni tak nějak víme, děláme, že se nás to netýká, to si musí každý přiznat. Tím bych se dostal k dalšímu možnému pohledu, tím je skutečná, upřímná inspirace touto protestní eko vlnou. I kdyby jen 10% protestujících dokázalo radikálně změnit svůj život, co se spotřeby všeho možného týče, byl by to úspěch. Což je Grétin hlavní záměr, informovat lidi a možná vynadat světovým politikům, kteří ji odmění potleskem...vrchol absurdity celého tohoto konání. Možná si to takhle to děvče ani nepředstavovalo, naivně vstupuje do všech otevřených dveří největších světových organizacích, parlamentů a...kam by vlastně ještě měla jít? "Poslouchají, to je úspěch, ale nejednají..." Co si tedy z tohoto kontroverzního dokumentu, který tak trochu podezřele mapuje vše od prvního okamžiku před švédskou školou, kde Gréta seděla ještě sama, vlastně vzít? Určitě zobrazuje největší protestní akce za změnu přístupu k přírodě, způsobu života a klimatu v dějinách lidstva. Člověk na základě toho může začít žít jinak, chápu, kolem Tebe všichni žijí nadále stejně, konzumují, tedy žijí, ale Ty se můžeš rozhodnou po svém, je to jen Tvůj život a Tvůj příspěvek k tomuto všemu, také vše děláš jen pro sebe, nejen materiální skromnost a pokora k životu samotnému, vše je pouze Tvé rozhodnutí a jedinou odměnou Ti bude uspokojení z vlastního života, ke kterému nepotřebuješ všechny ty nepotřebné krámy, které Tě teď obklopují...bylo by to fajn, ale stále žijeme v době, kdy je na Grétu brzy a tak i zdokumentované reakce světových politiků jsou jen prázdná, nutná gesta...žijte v pohodě, mějte se rádi, zbavte se nasranosti a spokojte se s málem...nebo taky ne, serte na to, a žerte dál...je to prostě na Vás...na nás, rozhodně ne na jednom člověku, malé holce, která nám to všem jen připomněla. Na závěr přidávám ještě jeden možný pohled na toto všechno...konspirativní, snad bláznivý, ale v tomto šíleném světě bych se ničemu nedivil...Covid jako odpověď (nejen) na Grétu, vše bylo přece potřeba něčím přebít, že ano? Aby se lidi zase starali jen o sebe...osobně doufám, že se Gréta ještě vrátí a dokáže toho daleko víc...s pomocí náš všech. () (méně) (více)

dr.horrible

To vám takto planéta začne horieť. Dôvody poznáme, nespochybňuje ich v podstate nikto. A máme aj riešenie, akurát by dalo dole biznis hodne veľkých, nadnárodných spoločností a tak si tie zaplatia prakticky najväčšiu dezinformačnú kampaň v histórii USA.  Vtedy zbystria pozornosť dedinskí primitívovia celého sveta, a nevadí síce, že na pol úväzku už bojujú proti vymysleným zločinom americkej farmalobby, týmto lobistom to zožerú aj s návnadou,  a je nepodstatné, že klimatické zmeny sú fakt, ktorý môžeme pozorovať voľným okom každý deň; heslá ako “save the planet” znejú humánne, čo už je blízko havlizmu a liberalizmu, a nakoľko v tom nie je zainteresovaná žiadna menšina, ktorú by šlo posielať do plynu, obeť si nájdu v nesympatickej školáčke s aspergerom (pretože čo nám majú mladí čo hovoriť;  predošlé generácie mali všetko lepšie, napríklad rasové vraždy a chemické kastrácie homosexuálov). A tak po svete pália figuríny s nadpisom Greta, sú to predsa slušní ľudia a žiadny plebs. A zavalia net duchaplnými teóriami, jak globálne oteplovanie neexistuje, prípadne, že plachetnica vyrobí viac emisií než zaoceánsky parník (Arsenal88), a maximum, čo dokážu vyprodukovať bude whataboutistický pseudoargument o tom, že prečo my, keď nie Čína?! Strašne cool, nikto nám nebude rozkazovať, nie sme predsa klasické ovce, ale ovce rebalantské! Užitočné ako vždy. Jo a nezbudnite hlavne, že vytvoriť kult osobnosti je nebezpečné! Zem predsa nie je planéta, ktorej kultúry všetkých národov sú postavené na glorifikovaní minulosti, stavaní pomníkov, vytváraní štátnych sviatkov a uctievaní fúzatých pánov z nebies. Ps: Na záver treba ešte poďakovať POMOvi, že nám za tie roky vybudoval krásnu databázu, kde sa cítime všetci bezpečne a keď raz príde anketa o najväčšieho oportunistu československého internetu,  všetci ho budeme s láskou voliť. ()

• Dokument se natáčel dva roky. (SONY_)
  • Greta Thunberg na festivalu v Benátkách prozradila, že přístup režiséra Nathana Grossmana jí ne vždy úplně vyhovoval. „Nebylo to moc profesionální. Od té doby, co říkal, že to může být něco velkého, jsem občas opravdu pochybovala. A říkala jsem si: ‚Proč nepošlou zvukaře, nebo proč nepracují více profesionálně?‘ Myslím si, že na určité úrovni jsem pochybovala o tom, jak vážně je ten projekt zamýšlený.“  (SONY_)
  • „Já ani nikdo v mém okolí za to nedostaneme ani korunu. Společnost B-Reel Films věnuje polovinu výnosů z filmu mé nadaci a vše bude věnováno organizacím a projektům bojujícím za udržitelný svět, obranu přírody a podporu lidí, kteří již čelí nejhorším dopadům klimatické a ekologické krize,“ prohlásila Greta Thunberg. (Duoscop)