Říkání o víle Amálce (TV seriál)

• Československo

Václav Čtvrtek (kniha)

Václav Čtvrtek

Jiří Hrzán
  • Jeanne

Byla to přeci jen nuda (ve srovnání s akčním hrdinou krtkem), ale alespoň to nepřinášelo ty nebezpečné nápady jako péct dort podle Pejska a kočičky. :)(21.10.2003)

Evidentně "dívčí" či "holčičí" večerníček nikoliv náhodou většinově neoslovuje mužskou část tohoto fóra. Nese - a tady nevidím výraznější kvalitativně odlišující nebo zvlášť pozitivně působící zvláštní znaky tohoto večerníčkového seriálu - všechny znaky tohoto směru tvorby pro děti a mládež. Vedle nápadité animace k nim patří až maximalisticky podávaná snaha o přiblížení se dětskému vnímání (4-8 let věku), silný, avšak současně tezovitě prostinký příběh, pozitivní pointa a namluvení dialogů předním hercem, v tomto případě Jiřím Hrzánem. Je logické, že podobné věci utví v paměti stále ještě více malého než většího dítěte jen útržkovitě, pokud vůbec. Rozpustilá rozvernost, která příběh oživuje, je přítomna i zde. Ale proto, aby mohla vyniknout, se musíme dívat na dramatickou tvorbu, určenou zejména menším dětem, alespoň poněkud jejich očima. Je zřejmé, že ne vždy je tato snaha úspěšnou.(21.6.2008)

Já mám přece jen radši vílu Análku...:-)).(4.8.2007)

Řečeno trochu nepříhodně, zato výstižně verši Vítězslava Nezvala: "Tato prostá píseň našich dětských lásek / choré potěší, / tak jako sedmihlásek / v ořeší."(24.4.2014)

• Jezinka.Jezinka

Je to blbé, blond a běhá to po lese. Jestli ona to nebude víla. Amálka si tedy navíc dupala po vlasech. Vždycky jsem Amálku nesnášela, ač moje averze k vílám jako druhu je mnohem mladšího data, než moje první divácké setkání s Amálkou. Odjakživa jsem přesvědčená, že se neměla jmenovat Amálka ale Anémie.(10.12.2014)