Hobbit, The (TV film)

Animovaný / Fantasy / Rodinný

USA, 1977, 77 min

Předloha:

John Ronald Reuel Tolkien (kniha)

Zhýčkaná filmovou Středozemí pro mě tohle nebylo nijak zvlášť výjimečné, ale své kouzlo to určitě má ..(19.10.2008)

• Ilicka

Hodně slabá a hodně osekaná verze Hobita, která se svým ztvárněním hodně odchyluje od Tolkienovy typologie postav, neb elfové ve filmu vypadají skřetovsky, skřeti ještě hnusněji a Glum se proměnil v mloka. Děj je jen hrubým výcucem knihy, neohlíží se moc na logiku. Jediné mírně potěšitelné věci: některé písničky a Gandalf. Teď se už jen těším na pana Del Tora.(14.9.2009)

Zcela jasně jeden z inspiračních zdrojů pro Jacksonův velkofilm. Přes všechnu zkratkovitost, k tomu paradoxní zdlouhavost a občasnou nezvládnutost tohoto animovaného kousku, musím ale bohužel konstatovat, že toho měl Peter obšlehnout trochu více. Možná by pak jeho film nevypadal tak divně a udržel by si charakter lehké pohádky.(3.6.2013)

Nebylo to úplně hrozné zpracování. Je více než jisté, že by se to dalo provést i hůře. Největší chybou filmu je jeho krátká stopáž, což vedlo k velkému zkrácení děje a mnohdy až k nesrozumitelnosti. Jednotlivé úseky knihy se odehrávaly až příliš rychle. Taky bych měl ještě výtky k animacím. Vykreslení jednotlivých postav bylo opravdu trapné. Povedený se mi zdál snad pouze Gandalf, avšak Bilbo vypadá spíše jako malé dítě, než jako hobit, Smaug vypadá jako kočka (heh, opravdu pěkný dráček :D), elfové jako skřeti (jediným jakž takž povedeným elfem je Elrond :)), skřeti úplně divně a ujetě (to si opravdu pán režiséři takhle představovali skřety???!?!?!?) a Glum vypadá jako nějaká ropucha (když je v jeskyni, tak to moc poznat nejde, ale když se přiblíží k východu a osvítí jej světlo, tak docela zezelená a vážně vypadá jako nějaká žába .D ). Ale některé momenty jsou zase docela fajn :) Například začátek filmu se mi líbil, hádanky ve tmě (Bilbo vs. Glum :D) taktéž a konec byl taky docela hezký (a zdá se mi, že se právě tímto koncem inspiroval PJ při natáčení LOTRa :)). Doufám však, že se jednoho dne dočkáme nové a povedenější filmové verze Hobbita :) 6/10(7.2.2007)

Rozpočet $3milióny║ príbeh je akýsi bez šťavy, vôbec nechytí, príde to akoby to malo 2x väčšiu minutáž než to má, sa začínam už troška obávať čo ponúkne filmová verzia... /40%/(12.12.2012)

• - V 60. letech připravoval animovanou verzi Hobbita Jiří Trnka, k realizaci však nedošlo (Přemek)