Hobbit, The (TV film)

Animovaný / Fantasy / Rodinný

USA, 1977, 77 min

Předloha:

John Ronald Reuel Tolkien (kniha)

Ale jo. Jako divná variace na motivy to projde... I když bez notné dávky nadhledu a liberálního přístupu ke zpracování kánonu to prostě nejde, pokud jste Hobita nebo jakéhokoli jiného Tolkiena někdy četli.(8.9.2007)

Roztomilá animace je odměna všem fanouškům Tolkienovy knihy, kteří přetrpí děj zjednodušený na úroveň televizní pohádky pro děti. Písničky, které jsou chvílemi nepříjemně vlezlé, už ne tolik. The Hobbit není podívanou bez zajímavosti, ale pokud jde o tolkienovskou mytologii v kreslené podobě, dost zaostává i za „nedokončeným“ Pánem prstenů od Ralpha Bakhshiho.(20.9.2010)

• monolog

V souvislosti s tímto filmem je přílišným optimismem říci, že nejsem příliš nadšený. Vlastně jsem eufemisticky řečeno dost zděšený. Kresby jsou děsný a děj je tak osekanej, že z původní skvělé fantasy zůstala spousta okecávání a vaty o ničem. Scénárista to patrně pojal jako pohádku pro děti a tak zjednodušoval, až ten příběh zahubil. Všechno tu je jenom o mluvení, všechno se vleče, nic se neděje a to ani skrze krátkou stopáž. Každý souboj (Bilbo x pavouci, trpaslíci x skřeti, válka všech proti všem) končí sekem meče přes obrazovku, která následně zčerná, zavlní se a je po boji. A potom zase všichni kecají dál. Jako kdyby dlouhej seriál někdo vystříhal na pár minut. To by ale nebylo to nejhorší. Nejstrašnější je animace, kdy skřeti vypadají jako obrovský žáby se zubama, drak je jak červená tlustá kočka s křídlama a elfové jako něco, co vypadlo skřetům ze zadku. Pravda je, že Jacksonova PP nemusím, ale tohle je naprostý prznění příběhu. Glum je tu asi nejvýraznější a nejzajímavější postava filmu stejně jako celá sekvence Hádanek ve tmě, Bilbo je nesympatickej, Gandalf zbytečně trpí na patos. Pravda ale je, že některý věci se povedly opravdu skvěle. Písničky neměly chybu a pak taky občasný malby přírodních scenerií za něco stály.(7.12.2005)

• Radiq

Hej ne. Snažil jsem se na to v dobré vůli chvilku dívat, ale to nešlo. Animace fakt hnus, i když beru v úvahu rok vzniku. Ale hned ze začátku je mi jasný, že to osekávají jak můžou a když tam začli zpívat, tak jsem to začal šoupat. A udělal jsem dobře. Skřeti vypadají jak z Gumídků a ostatní potvory taky, je to prostě pohádka pro dětičky se vším všudy.(5.6.2007)

Animácia občas príliš prostoduchá, ale nemôžem filmu vyčítať to, že tunajši tvorcovia nakrelisli postavy inak ako Alan Lee a spol. (prostredie a architektúra sú Jacksonovské). Pre mňa príjemne zjednodušenie príbehu s tým, že ostali zachované všetky dôležité momenty knihy. Akcia je zosekaná na minimum, ale to je pri danej technickej stránke len dobre. Príjemný filmík pre detské publikum (imho od tvorcov legendárneho POSLEDNÉHO JEDNOROŽCA)... Animovaný PÁN PRSTEŇOV je presne opačný prípad - skvelá akcia, nulové postavy a príbeh...(30.11.2012)