O loupežníku Rumcajsovi (TV seriál)

O lúpežníkovi Rumcajsovi

Animovaný / Pohádka

Československo, 1967, 39x8 min

Ladislav Čapek

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Václav Čtvrtek

Václav Lídl

Jeden z mých oblíbených dětských večerníčků s nezapomenutelnými postavami a kresbou.(9.4.2009)

Byl jsem v Jičíně a je vidět, že tam žijou Rumcajsem doposud. 8/10(30.11.2009)

U všech žaludů !!!(16.5.2012)

Trapný závan z dob, kdy žena teprve zahajovala svůj boj o prokázání nadřazenosti puklého pohlaví. Typický archetyp muslimského muže, jakýsi oplnovousený Rumcajs, jenž vede svůj odboj proti pokroku kdesi v jeskynním komplexu, připomínajícím Tora Bora, potkal dvě dívky. Jak to tak bývá, suverenita, bojechtivost a všeobecný přehled jedné z nich mu nejprve učarovaly, aby jí později, po ukojení primitivních pudů a návratu k ortodoxním myšlenkám, zapudil slovy: ,, kdepak Anka, měla to být Manka!". Ano. Mladá a cílevědomá feministka vyděsila tohoto nejistého mužika, proto přijal za choť raději její dementní a nesamostatnou příbuznou. Genderové rozdělení práce, vycházející z překonaného společenského uspořádání ukazuje tento dokument stejně dobře, jako extrémně špatný vliv muže při výchově potomků, neboť ten jim okamžitě po narození započne vštěpovat zcestné vzorce, kupříkladu fakt, že maminka vaří a tatínek likviduje nepřátele víry. A tak je potenciál - byť duševně slabší - Manky nekompromisně potlačen, zatímco Rumcajs i nadále svádí svůj marný boj s modernitou, zastoupenou kupříkladu bezpilotními letouny Predátor. Byť nachází cizozemské spojence, kteří mu prodají protiletadlové střely, maskujíc to před všudypřítomným Echolonem heslem: ,,Zde máte na draka aparátek", všichni cítíme, že s nebohou rodinou to jde z kopce a bylo by jí mnohem lépe, kdyby se otěží zodpovědnosti chopila žena.(9.2.2013)

Nevím proč, ale Rumcajze jsem nikdy nemusel. Samozřejmě, že když ho dávali jako večerníček, tak jsem na to koukal, ale nijak zvlášť jsem si ho neoblíbil. V psané podobě jsem ho naopak přímo žral, což je zvláštní.(14.12.2009)